Przedstawiciel ONZ poleci do Pjongjangu. "Liczymy na więcej"

Sekretarz Generalny ONZ do Spraw Politycznych Jeffrey Feltman odwiedzi Koreę Północną, aby przedyskutować z władzami Pjongjangu "kwestie wspólnych interesów i obaw" - poinformowała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych. Przyczyną wizyty jest rosnące napięcie w regionie - pisze Reuters.

Znikający sygnał, kursy samochodem. Rekonstrukcja zaginięcia Maelys

Ponad trzy miesiące temu Maelys rozpłynęła się bez śladu. Po raz ostatni była widziana w czasie wesela w ciepłą, sierpniową noc. Portal radia France Info, bazując na informacjach ze śledztwa oraz doniesieniach medialnych odtworzył, co tamtej nocy robił główny oskarżony w śledztwie. Choć wiele poszlak mocno go obciąża, on sam twierdzi, że jest niewinny.

"Ryzyko recydywy". Część katalońskich liderów pozostanie w areszcie

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł w poniedziałek, że były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras i były szef katalońskiego MSW Joaquim Forn, a także liderzy głównych katalońskich organizacji niepodległościowych pozostaną w tymczasowym areszcie. Sześciu innych katalońskich polityków może zostać zwolnionych za kaucją.

Kreml: Flynn nie mógł o nic prosić rosyjskiego ambasadora

Rozmowy Michaela Flynna z ówczesnym ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem nie mogły wpłynąć na reakcję Rosji na sankcje wprowadzone zimą 2016 roku przez ustępującego prezydenta USA Baracka Obamę - zapewnił w poniedziałek Kreml.

Decyzja w sprawie Jerozolimy wciąż nie zapadła

- Kiedy prezydent podejmie decyzję, sam ją ogłosi, nie ja - powiedział doradca Donalda Trumpa Jared Kushner. Według doniesień prasowych administracja prezydenta USA rozważa plan formalnego uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam w przyszłości amerykańskiej ambasady.

Apelują do władz Kambodży o uwolnienie opozycjonisty

W liście otwartym do rządu Kambodży 158 parlamentarzystów z 23 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, zażądało uwolnienia lidera głównej partii opozycyjnej Kema Sokhy. Posłowie zaapelowali też o zagwarantowanie wolnych i sprawiedliwych wyborów.

Tureccy dyplomaci szukają schronienia w Niemczech

Tureccy urzędnicy i dyplomaci masowo uciekają przed rządami prezydenta Erdogana. W październiku wnioski o azyl w Niemczech złożyło 1059 obywateli tureckich, co plasuje ten kraj na trzecim miejscu po Syrii i Iraku. Liczba wniosków od osób z tego kraju systematycznie rośnie.

Szef CIA ostrzegł "generała cienia"

Kasem Solejmani "osobiście, jak i cały Iran będą ponosić odpowiedzialność za wszelkie ataki przeciwko amerykańskim interesom w Iraku przez siły pod ich kontrolą" - napisał szef CIA w liście do jednego z najważniejszych irańskich wojskowych. W sobotę Mike Pompeo zdradził jego treść.

Zmiana na czele bawarskiego rządu. "Jestem gotowy"

Bawarski minister finansów Markus Soeder zastąpi na początku przyszłego roku Horsta Seehofera na stanowisku premiera Bawarii. Taką decyzję podjął w poniedziałek w Monachium klub parlamentarny rządzącej tym krajem związkowym Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).

Elektorat "nie-Putina" głosowałby na Żyrinowskiego

Władimir Putin jeszcze nie ogłosił, czy wystartuje w wyborach prezydenckich w Rosji w marcu 2018 roku. Gdyby jednak zdecydował ubiegać się o reelekcję, około 25 procent Rosjan zagłosowałoby na jego przeciwników – tak wynika z sondażu ośrodka Romir.

Saakaszwili na marszu, blokada przed budynkiem telewizji

Grupa zamaskowanych mężczyzn zablokowała siedzibę stacji telewizyjnej NewsOne w Kijowie, domagając się od jej właściciela przeprosin za wypowiedź, że antyrządowe protesty sprzed czterech lat na Ukrainie, określane rewolucją godności, były przewrotem. Stacja oświadczyła, że blokada jest zemstą władz za transmisję marszu na rzecz impeachmentu prezydenta Petra Poroszenki, który poprowadził w niedzielę jego przeciwnik, były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.