Wielu płakało. Premier Australii przeprosił ofiary pedofilii

Szef australijskiego rządu Scott Morrison oficjalnie przeprosił w imieniu narodu osoby, które jako dzieci stały się ofiarami przestępstw seksualnych. W przemówieniu w siedzibie parlamentu w Canberze Morrison podkreślił, że cały naród musi zdać sobie sprawę z ich cierpień i powiedzieć "przepraszam".

Stracił kontrolę nad śmieciarką, wbił się w ciężarówkę

W amerykańskim stanie Utah doszło do tragicznego wypadku. Rozpędzona na autostradzie śmieciarka gwałtownie skręciła i z impetem wbiła się w nadjeżdżającą ciężarówkę. Zginęło sześć osób. W zdarzeniu ucierpieli także pasażerowie jeepa, który chcąc wyminąć wypadek, przewrócił się i dachował. Podróżujący nim ludzie są ranni, ale ich życiu nic nie zagraża. Nie wiadomo, dlaczego kierowca śmieciarki nagle stracił nad nią kontrolę.

Niemcy wstrzymują eksport broni do Rijadu

Niemcy nie będą eksportować broni do Arabii Saudyjskiej, dopóki będzie się utrzymywała niepewność co do okoliczności śmierci krytycznego wobec Rijadu saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczyła w niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Pakistan: 19 zabitych w zderzeniu autobusów

Co najmniej 19 osób zginęło, a 35 zostało rannych w zderzeniu dwóch autobusów w niedzielę w prowincji Pendżab na wschodzie Pakistanu - poinformowała miejscowa policja. Oba autobusy jechały z nadmierną prędkością.

Agencja AP: wybory zmierzą siłę opozycji wokół proeuropejskiej Platformy Obywatelskiej

"Głosy Polaków w wyborach samorządowych były pierwszym ogólnokrajowym testem poparcia dla konserwatywnej rządzącej partii, której polityka doprowadziła do ulicznych protestów i powtarzających starć z politykami Unii Europejskiej" - poinformowała agencja Associated Press, pisząc o wyborach samorządowych w Polsce. Jej zdaniem to test również na "siłę opozycji zgrupowanej wokół proeuropejskiej Platformy Obywatelskiej".

Dżihadyści wypuścili szóstkę druzyjskich zakładników

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) wypuściło dwie kobiety i czworo dzieci. Jest to pierwszy etap realizacji umowy zawartej przez IS z rządem Syrii, w wyniku której uwolnieni mają być wszyscy druzyjscy zakładnicy porwani w lipcu w muhafazie As-Suwajda.

Kreml gotowy na "wojskowo-techniczne" kroki po zapowiedzi Trumpa

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział w niedzielę, że Moskwa jest gotowa odpowiedzieć - w tym środkami wojskowo-technicznymi - na wycofanie się USA z układu INF, który zabrania produkcji pocisków rakietowych. Zarzuty o naruszenie przez Rosję tego układu wiceszef dyplomacji określił jako "wymyślone".

Przedłużone głosowanie i kolejny zamach. Niespokojne wybory w Afganistanie

W Afganistanie rozpoczęto w niedzielę rano głosowanie w ponad 400 lokalach wyborczych. Nadzorująca wybory parlamentarne komisja zdecydowała, że w punktach, których z różnych powodów nie zdołano otworzyć w sobotę, głosować będzie można również w niedzielę. Wybory upływają w cieniu zamachów. Od soboty przeprowadzono ponad 200 ataków, zginęło kilkadziesiąt osób.

"Więźniowie baskijscy do domu"

Tysiące osób uczestniczyło w demonstracji w San Sebastian w Kraju Basków domagając się przeniesienia do tego hiszpańskiego regionu więźniów skazanych za działalność w ETA. Obecnie odbywają oni kary w różnych częściach Hiszpanii.

Niemcy chcą zawiesić eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Do czasu zakończenia śledztwa w sprawie zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego Niemcy nie powinny zgadzać się na sprzedaż broni Arabii Saudyjskiej - oznajmił w sobotę w telewizji ARD niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

CNN: Rosjanie wzmacniają bazę w Kaliningradzie

Telewizja CNN dotarła do zdjęć satelitarnych, mających udowadniać rozbudowę rosyjskiej bazy wojskowej w Kaliningradzie. Rosjanie mają też pracować nad zwiększeniem obecności swojego wojska w okolicach Islandii. W tym samym rejonie militarną aktywność zwiększyła amerykańska armia, wysyłając na ćwiczenia przy islandzkich wybrzeżach okręt desantowy USS Iwo Jima.

Harry i Meghan otworzyli igrzyska weteranów. Wśród zawodników polscy żołnierze

Zamieniliśmy te zawody w symbol siły, honoru i optymizmu dla nowych pokoleń - powiedział w sobotę książę Harry podczas ceremonii otwarcia zawodów Invictus Games w Sydney. Para książęca nagrodziła także pierwszych medalistów. Międzynarodowe igrzyska dla weteranów wojennych organizowane są z inicjatywy księcia od 2014 roku. Ich celem jest pomoc żołnierzom w ich powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W tegorocznej edycji Polska pierwszy raz w historii wystawiła swoją reprezentację.

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych.