Iran odłączony od systemu SWIFT. MAEA: Teheran przestrzega umowy

SWIFT, światowy system wymiany informacji między bankami, odłączył Irański Bank Centralny i inne wskazane przez Waszyngton irańskie instytucje finansowe - poinformował pełniący obowiązki wiceministra finansów USA Sigal Mandelker. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała tego samego dnia, że Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego zerwanego przez USA.

Niemcy mają kandydata na nowego szefa kontrwywiadu

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer zaproponuje objęcie stanowiska szefa kontrwywiadu (BfV) dotychczasowemu wiceprezesowi tej instytucji, Thomasowi Haldenwangowi - wynika z opublikowanego w poniedziałek komunikatu resortu.

Iran "gotowy do obrony swojej floty handlowej"

Siły zbrojne Iranu oświadczyły w poniedziałek, że będą chronić tankowce Teheranu przed wszelkimi zagrożeniami, odpowiadając w ten sposób na ostrzeżenia USA skierowane do portów, by nie przyjmowały irańskich statków, gdyż są one "pływającym obciążeniem".

Seehofer potwierdza: po 10 latach ustąpi z szefowania partii

Horst Seehofer w poniedziałek zapowiedział swoją rezygnację z piastowanego od 10 lat stanowiska szefa Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Podkreślił jednak, że wbrew doniesieniom mediów, zamierza pozostać ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Niemiec.

Kwadrans rozmowy o Polsce. Dwie kwestie martwią Timmermansa

Poniedziałkowa dyskusja na temat polskiej praworządności w czasie unijnej Rady do spraw ogólnych zakończyła się już po 15 minutach. Głos zabrali jedynie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i polski ambasador Andrzej Sadoś, żadne inne państwo nie zabierało głosu. Ministrowie do sprawy powrócą na kolejnej Radzie państw unijnych w grudniu - informuje korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.

Biało-czerwone piramidy i pomnik Jezusa w Rio. Życzenia dla Polski z całego świata

"Kreatywność, gościnność, piękny język, smażone pierogi i... wiele innych powodów, dla których lubimy Polskę!" - napisał ambasador Niemiec Rolf Nikel w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W sobotę i niedzielę nie tylko jednak polscy sąsiedzi, ale państwa z całego świata przekazywały Polakom najlepsze życzenia. Podświetlonych na biało-czerwono zostało wiele znanych budowli.

Przywódcy Francji i Niemiec potępili "tak zwane wybory" w Donbasie

Emmanuel Macron i Angela Merkel wspólnie potępili jako "bezprawne" głosowanie zorganizowane na wschodzie Ukrainy przez prorosyjskich separatystów. "Te tak zwane wybory podważają integralność i suwerenność Ukrainy", oświadczyli w niedzielę przywódcy Francji i Niemiec.

Izraelscy komandosi wdarli się do  Strefy Gazy. Zginął dowódca Hamasu

Siedmiu Palestyńczyków, w tym dowódca zbrojnego skrzydła ugrupowania Hamas, zginęło w niedzielę podczas operacji izraelskiej armii w Strefie Gazy - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Podczas tej operacji zginął także izraelski oficer. Tymczasem palestyński prezydent Mahmud Abbas oskarżył Hamas o utrudnianie utworzenia własnego państwa.

"Ekstremalna Europa pokazuje siłę w Polsce". Zagraniczne media o marszu

11 listopada w Polsce świętowano 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Polskie władze podkreślały, że obchody przebiegły spokojnie, jednak entuzjazmu polityków nie podzielają zagraniczne media. W ich relacjach możemy przeczytać między innymi, że polscy liderzy szli ramię w ramię z prawicowymi radykałami. Hiszpański dziennik "El Pais" napisał: "Najbardziej ekstremalna i nacjonalistyczna Europa pokazuje swoją siłę w Polsce".

Donbas głosował, Ukraina protestuje. "Fałszywe wybory"

W samozwańczych republikach na wschodzie Ukrainy - donieckiej i ługańskiej - zakończyły się w niedzielę wieczorem wybory przeprowadzone przez prorosyjskich separatystów, którzy od 2014 roku kontrolują część ukraińskiego Donbasu. Zachód tego głosowania nie uznaje.

Putin o koncepcji "europejskiej armii": stanowiska nasze i Francji pokrywają się

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w niedzielę, że to naturalne, iż tak potężny blok jak Unia Europejska chce być niezależny w dziedzinie obrony. Putin mówił o tym w Paryżu w wywiadzie dla finansowanej przez Moskwę telewizji RT France. Jak dodał, odnosząc się do koncepcji stworzenia "europejskiej armii", "w tym sensie stanowisko nasze i Francji pokrywają się".

Krótka rozmowa prezydentów USA i Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził w niedzielę krótką rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Paryżu - poinformowała agencja RIA. Rosyjski przywódca powiedział o tym dziennikarzom w Pałacu Elizejskim, wychodząc z obiadu. Dłuższe spotkanie obu prezydentów zaplanowane zostało w dniach 30 listopada-1 grudnia w Argentynie.

Papież: inwestujmy w pokój, a nie w wojnę

Historia pierwszej wojny światowej jest dla wszystkich surowym wezwaniem do odrzucenia mentalności wojny - powiedział w niedzielę papież Franciszek. Pozdrowił też znajdujących się na placu świętego Piotra Polaków.

Marsz dla Niepodległej poszedł nawet w Ghanie

Tu nie chodziło o skalę, a o dochowanie tradycji. W miejscowości Akra - w stolicy afrykańskiej Ghany - przeszedł biało-czerwony marsz dla uczczenia 100-lecia niepodległej Polski. - Chcemy łączyć, a nie dzielić. Są wśród nas zwolennicy wszystkich opcji politycznych i wyznawcy różnych religii - mówi organizatorka skromnego pochodu.

"Polsko, wielki kraju". Gratulacje od Trumpa

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości gratulacje na Twitterze złożył Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. "Polsko, wielki kraju - gratulacje z okazji 100. rocznicy twojej niepodległości" - napisał amerykański przywódca.