"Takiego dobrego kanclerza jak Angela Merkel już mieć nie będziemy"

- Są u nas ludzie, którzy uważają, że cokolwiek złego się dzieje w Niemczech, nam służy. To nie jest prawda. Silne demokratyczne Niemcy nam dobrze służyły i mam nadzieję, że będą nadal służyć - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld. Ocenił też, że sytuacja, w której w Niemczech władzę zdobyłoby skrajnie prawicowe ugrupowanie AfD, "nosiłaby (dla Polski - red.) zarodek zagrożenia egzystencjalnego".

Ośrodek dla skazańców na wyspie. Duński parlament poparł pomysł

Duński parlament zatwierdził w ramach przyjętego w czwartek budżetu na 2019 rok środki na realizację planu zbudowania na niewielkiej wysepce Lindholm ośrodka dla imigrantów, którzy popełnili przestępstwa. Poważne wątpliwości co do tego planu wyraziła Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka.

"Chcemy, byście zostali". May do Polaków po rozmowie z Morawieckim

W perspektywie nadchodzącego brexitu, kluczowa w relacjach Polski, Wielkiej Brytanii i Unii pozostaje współpraca transatlantycka i utrzymanie jedności NATO - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki przebywający tego dnia w Londynie. Na wspólnej konferencji prasowej zgodziła się z nim szefowa brytyjskiego rządu Theresa May, podkreślająca też wspólne zaniepokojenie działaniami Rosji. Szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Polski mówili o trosce o los ponad miliona Polaków żyjących na Wyspach Brytyjskich.

Anonimowo pomagał chłopcu na drugim końcu świata. Sekret George'a H. W. Busha

Prawie trzy tygodnie po śmierci byłego prezydent Stanów Zjednoczonych na jaw wyszła jego anonimowa działalność charytatywna. George H. W. Bush przez dziesięć lat pod pseudonimem sponsorował edukację filipińskiego chłopca, opłacając jego szkołę w ramach programu pomocowego jednej z chrześcijańskich organizacji. Teraz tę informację upublicznił były współpracownik prezydenta. Opublikował także listy, które Bush wysyłał do chłopca.

"Trump w jednym tweecie zniszczył politykę USA na Bliskim Wschodzie"

Czołowi amerykańscy ustawodawcy i eksperci od spraw międzynarodowych skrytykowali decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który w środę zapowiedział wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii. O "poważnej pomyłce" prezydenta USA mówił jego konkurent do nominacji w wyborach prezydenckich, senator Marc Rubio. "Trump w jednym tweecie zniszczył politykę USA na Bliskim Wschodzie" - dodała w "The Washington Post" ekspertka Victoria Nuland.

Paraliż lotniska. Przez informacje o dronach

Doniesienie o dronach latających nad londyńskim lotniskiem Gatwick spowodowały całkowity paraliż tego portu lotniczego, jednego z największych w Wielkiej Brytanii. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano wszystkie starty i lądowania.

Prezydent odwołał trzech ambasadorów

Prezydent Andrzej Duda odwołał z dniem 31 stycznia Jana Piekłę ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie - wynika z postanowienia opublikowanego w środę w "Monitorze Polskim". W tym samym terminie z funkcji ambasadora odwołano także szefów placówek dyplomatycznych w Korei Północnej, Krzysztofa Ciebienia oraz Turcji, Macieja Langa.

Morawiecki: May jest w stanie przepłynąć przez tę burzę

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w rozmowie z dziennikiem "The Telegraph", że "stanowcze oświadczenia i surowe słowa niektórych polityków w Brukseli (...) szkodzą wspólnemu celowi wypracowania najbardziej pożądanego rezultatu" w toku negocjacji w sprawie brexitu. Jak dodał, wierzy jednak, że "Theresa May jest w stanie przepłynąć przez tę burzę". W czwartek szef polskiego rządu spotka się z brytyjską premier w Londynie.

Premier May do Polaków: możecie tutaj zostać i chcemy, żebyście zostali

Brytyjska premier Theresa May przed czwartkowymi polsko-brytyjskimi konsultacjami międzyrządowymi oceniła, że Polska "jest jednym z najbliższych przyjaciół i sojuszników Wielkiej Brytanii". Jak podkreśliła, docenia wkład polskich migrantów w rozwój kraju. "Możecie tutaj zostać i chcemy, żebyście tutaj zostali" - zwróciła się do Polaków mieszkających na Wyspach.

Media: wykradziono tysiące depesz dyplomatycznych UE, podejrzani Chińczycy

Hakerzy, prawdopodobnie powiązani z chińskim wojskiem, przez kilka lat infiltrowali sieć łączności Unii Europejskiej i wykradli z niej tysiące depesz dyplomatycznych, dotyczących między innymi relacji Unii Europejskiej z USA, Rosją i Chinami oraz umowy atomowej z Iranem - poinformował "New York Times". Amerykański dziennik twierdzi, że wszedł w posiadanie ponad tysiąca takich depesz.

Nowe dane o zabitych i rannych w Donbasie

Od początku roku do 17 grudnia liczba ofiar w strefie konfliktu w Donbasie wyniosła 43 zabitych i 182 rannych - poinformował w Mińsku przedstawiciel OBWE Martin Sajdik. Jak wskazał, to o 52 procent mniej niż w ubiegłym roku i najmniej od początku konfliktu.

USA "zostawiły Izrael na łaskę Rosji i Iranu". Opozycja krytykuje Netanjahu

Będziemy analizować wyjście wojsk USA z Syrii - oświadczył w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wcześniej Biały Dom ogłosił, że rozpoczęto wycofywanie oddziałów z tego ogarniętego wojną kraju, co izraelska opozycja uznała za "porażkę polityczno-obronną" Netanjahu. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła natomiast, że ta decyzja "tworzy perspektywę politycznego uregulowania w Syrii".

Oenzetowska agenda ogranicza pomoc dla Palestyny

Światowy Program Żywnościowy poinformował w środę, że z powodu braku środków finansowych ograniczy pomoc dla około 190 tysięcy ubogich Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, czyli dla połowy potrzebujących wsparcia osób z tych terenów.