"Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań"

Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz we wtorek po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Dziękował też za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. Szef amerykańskiej dyplomacji określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.

Departament Stanu USA o "podwalinach demokracji" i "silnych więziach" z Polską

W dniu przylotu do Polski Mike'a Pompeo Departament Stanu USA opublikował dokument związany z polsko-amerykańskimi relacjami. Waszyngtońska administracja podkreśla "silne więzi handlowe i biznesowe z Polską" i zaznacza, że Warszawa zasługuje na "szczególne wyróżnienie" za współpracę w ramach NATO. "Wolne media, niezależne sądownictwo i silne społeczeństwo obywatelskie to trzy główne podwaliny zdrowej demokracji" - czytamy również w dokumencie.

Media: Węgry sprzedają wszystkie swoje myśliwce MiG-29

Ministerstwo obrony Węgier odsprzedaje wszystkie będące w jego posiadaniu rosyjskie myśliwce MiG-29 - poinformował we wtorek portal Radia Swoboda. Na otwarty przetarg wystawiono flotę 19 samolotów. Węgierskie myśliwce tego typu zostały wycofane ze służby w 2010 roku.

Przed Netanjahu "polityczna walka życia"

W kwietniowych wyborach parlamentarnych czeka premiera Izraela Benjamina Netanjahu polityczna walka życia, w której może on eskalować konflikt na Bliskim Wschodzie - pisze we wtorkowym artykule redakcyjnym "Financial Times".

Izba Gmin stawia warunek poparcia umowy o brexicie

Brytyjski parlament nie poprze wynegocjowanego przez premier Theresę May porozumienia o brexicie, dopóki tak zwany backstop nie zostanie w nim ograniczony czasowo - we wtorek oświadczyła przewodnicząca Izby Gmin Andrea Leadsom. Jak podkreśliła, niekoniecznie oznacza to, że obecne porozumienie z Unią Europejską musi być renegocjowane.

Iran: zobaczymy, czy Polacy dotrzymają słowa. Na miejscu wysłannik TVN24

Polska obiecała, że organizowana przez nią wraz z USA konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie będzie miała antyirańskiego charakteru - oświadczył we wtorek szef sztabu sił zbrojnych Iranu generał Mohammad Bagheri w wywiadzie dla państwowej agencji IRNA. Tymczasem nastroje w Teheranie relacjonował z tego miasta specjalny wysłannik TVN24 Jacek Tacik.

Kolejna niezapowiedziana wizyta. Szef Pentagonu w Iraku

Pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan przybył we wtorek z niezapowiedzianą wizytą do Iraku. Jak przekazał Departament Stanu, wizyta ma podkreślić wagę suwerenności Iraku i dotyczyć przyszłości amerykańskich sił stacjonujących w tym kraju.

Raport ONZ: liczba ataków zmalała, ale IS wciąż zagraża światu

Spadek ataków i spisków terrorystycznych w 2018 r. nie wyeliminował zagrożenia ze strony ISIL dla świata. Wciąż pozostaje niebezpieczną globalną organizacją o scentralizowanym przywództwie - podano w raporcie sekretarza generalnego ONZ, który omawiała w poniedziałek Rada Bezpieczeństwa.

Guaido: dotarł pierwszy transport pomocy. Nie wiadomo, jak ominął blokadę

Juan Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, powiedział w poniedziałek, że pierwszy transport pomocy humanitarnej dotarł na miejsce przeznaczenia. Zawierał on racje żywnościowe dla dzieci i suplementy dla ciężarnych kobiet. Guaido nie ujawnił, w jaki sposób transport ominął blokadę utrzymywaną przez lojalną wobec Nicolasa Maduro armię.

"Już za późno, żeby uratować Kościół takim, jakim go znaliśmy. Jest skończony"

Ukrywane pedofilskie skandale i nieślubne dzieci odbierane przez zakonnice. To największe problemy Kościoła katolickiego w Irlandii. W ubiegłym roku było tam tylko pięciu kandydatów na księży, a Irlandczycy, którzy jeszcze niedawno nie uznawali rozwodów, dziś opowiadają się za homoseksualnymi małżeństwami oraz za aborcją. - Jest już za późno, żeby uratować Kościół takim, jakim go znaliśmy. Jest skończony, zanika - podkreśla Noel McCann ze Stowarzyszenia Katolików w Irlandii. Czy tak może wyglądać przyszłość polskiego Kościoła? Materiał magazynu "Czarno na białym".

Unijny negocjator: musi dojść do jakiegoś ustępstwa po brytyjskiej stronie

Londyn musi teraz wyjaśnić, co dalej w związku z impasem w brytyjskim parlamencie i planowanym na 29 marca wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczył Michel Barnier, główny negocjator UE do spraw brexitu. Podkreślił po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, że musi dojść "do jakiegoś ustępstwa" po brytyjskiej stronie.

Prezydent spotkał się z przedstawicielami państw Trójmorza i USA

- Jesteśmy wszyscy razem w Unii Europejskiej i bardzo chcemy, aby cała Unia Europejska była rozwinięta w jednakowym stopniu - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ambasadorami państw Inicjatywy Trójmorza oraz ambasadorami USA akredytowanymi w krajach wchodzących w tę inicjatywę.