Ostre reakcje Syrii i Turcji na słowa Trumpa o Wzgórzach Golan

Syryjski rząd potępił w piątek oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że nadszedł czas na uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Władze w Damaszku dodały, że Syria jest zdeterminowana, by odzyskać okupowany obszar "za pomocą wszelkich dostępnych środków".

Morawiecki: dzięki polskiemu stanowisku udało się uniknąć bardzo dużego problemu

Jestem bardzo zadowolony, bo dzięki polskiemu stanowisku udało się dziś uniknąć bardzo dużego problemu - powiedział w czwartek w nocy premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji, która zapadła na szczycie UE o bezwarunkowym przedłużeniu terminu brexitu. - Przekonaliśmy wszystkie państwa, że trzeba jeszcze raz spróbować - dodał szef rządu.

"Według papieża piekło jest jeszcze puste". Odpowiedź Tuska rozbawiła dziennikarzy

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił w lutym o "specjalnym miejscu w piekle" dla osób promujących brexit "bez choćby szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić". W czwartek pytany na konferencji, czy to "specjalne miejsce" powinno zostać poszerzone, aby pomieścić brytyjskich parlamentarzystów niepopierających umowy, odparł: - Według papieża piekło jest jeszcze puste. A więc miejsca jest tam bardzo dużo.

"Rozlał benzynę i zabrał nam telefony". Dzieci o porywaczu autobusu

- Udało mi się dodzwonić do mamy. Na początku mi nie wierzyła, bo często robię żarty - powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera" Adam. Był jednym z 51 pasażerów autobusu, którzy w środę miejscowości San Donato Milanese niedaleko Mediolanu zostali porwani przez jego 47-letniego kierowcę. Mężczyzna miał zawieźć wszystkich do szkoły niedaleko Mediolanu, ale w pewnym momencie zmienił trasę, zablokował wyjścia z pojazdu i oblał wnętrze paliwem.

Piąta nazwa miasta w ciągu 60 lat. Sprzeciw jest karany

Policja w Kazachstanie zatrzymała w czwartek około 20 osób, które protestowały przeciw zmianie nazwy stolicy z Astany na Nursułtan. Nową nazwę ustanowiono na cześć Nursułtana Nazarbajewa, który we wtorek po blisko 30 latach rządów ustąpił ze stanowiska prezydenta.

Pociski 9M729 "obniżają próg użycia broni jądrowej"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax, że Sojusz przygotowuje się na zwiększenie przez Rosję liczby pocisków jądrowych w Europie. Zdaniem Stoltenberga Rosja nie udowodniła, że przestrzega układu INF.

Były prezydent Brazylii zatrzymany

Były prezydent Brazylii Michel Temer został zatrzymany w ramach rozległego śledztwa dotyczącego przypadków korupcji pod kryptonimem "myjnia (samochodów)" - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła. Na razie nie wiadomo, jakie zarzuty postawiono byłemu prezydentowi.

Amerykańskie bombowce ćwiczyły nad Litwą

Bombowce strategiczne B-52 Sił Powietrznych USA przyleciały na ćwiczenia z jednostkami NATO stacjonującymi w Polsce i na Litwie w ramach wysuniętej wzmocnionej obecność (eFP) - poinformowała ambasada USA w Polsce.

Prezydent Tajwanu leci na Hawaje. Pekin niezadowolony

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen odwiedzi amerykańskie Hawaje w czasie swojej podróży po wyspach Pacyfiku w przyszłym tygodniu – przekazała tajwańska agencja CNA. Plan tej wizyty wywołał sprzeciw Pekinu, który uznaje Tajwan za część "jednych Chin".

May: parlament powinien doprowadzić do brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May naciskała na brytyjskich deputowanych, tuż przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej w sprawie brexitu, by w końcu zgodzili się na wypracowane przez nią i unijną "27" porozumienie dotyczące wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

Ekonomiczny kryzys "częściowo wynikający ze złego zarządzania"

Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oraz prezydent Hasan Rowhani w wygłoszonych w czwartek przemówieniach z okazji perskiego Nowego Roku zapowiedzieli walkę z inflacją, ustablizowanie kursu narodowej waluty i tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko mimo sankcji Stanów Zjednoczonych, które - jak przekonuje Teheran - podsycają i pogłębiają irański kryzys ekonomiczny.

"Narodowe upokorzenie". Przytłaczające wyniki brytyjskiego sondażu

Aż 90 procent Brytyjczyków uważa przebieg negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej za "narodowe upokorzenie" - wynika z sondażu przeprowadzonego dla brytyjskiej telewizji Sky News. Jednocześnie tylko 7 procent pytanych obciąża odpowiedzialnością za tę sytuację Unię Europejską.