Zełenski: Rosja ma szansę wykazać się chęcią zakończenia konfliktu

Uwolnienie przez Rosję 24 ukraińskich marynarzy może pokazać gotowość Moskwy do zakończenia konfliktu z Ukrainą - stwierdził w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej w sobotę Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu zobowiązał Rosję do natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy, którzy od pół roku znajdują się w rosyjskiej niewoli.

Partia golfa, rozmowy i walka sumo. Atrakcje czekają na Trumpa w Japonii

Prezydent USA Donald Trump przybył w sobotę do stolicy Japonii Tokio z czterodniową wizytą państwową. Będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się nowym cesarzem Naruhito. W programie wizyty przewidziano między innymi dwustronne rozmowy o handlu, partię golfa, a nawet walki sumo, które prezydent USA będzie oglądał w towarzystwie gospodarzy.

Irański generał: racjonalni Amerykanie zapobiegną wojnie

"Racjonalni Amerykanie i doświadczeni dowódcy amerykańscy" prawdopodobnie powstrzymają "radykalne elementy" Waszyngtonu i zapobiegną wojnie z Iranem - powiedział starszy rangą irański dowódca wojskowy cytowany w sobotę przez agencję informacyjną Mehr.

Opozycja zaskarżyła wyniki wyborów prezydenckich w Indonezji

Prawnicy przegranego kandydata Prabowo Subianto zaskarżyli w piątek do trybunału konstytucyjnego wyniki niedawnych wyborów prezydenckich w Indonezji. Wcześniej Prabowo oceniał, że zostały one sfałszowane, a tysiące jego zwolenników protestowały w Dżakarcie.

Doradca Trumpa: Pjongjang naruszył rezolucję ONZ

Nie ulega wątpliwości, iż ostatnie testy rakietowe Korei Północnej naruszały rezolucje ONZ - powiedział w sobotę John Bolton, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego. Bolton jest w Tokio, odwiedza Japonię przed wizytą prezydenta USA.

Krwawe zamieszki w wenezuelskim więzieniu. "Cele zostały przekształcone w lochy"

Co najmniej 29 więźniów zginęło w starciach ze strażnikami i żołnierzami w więzieniu w Acarigua, na zachodzie Wenezueli - podaje BBC. W zakładzie karnym w czwartek wybuchł bunt. 19 strażników zostało rannych. Ekspert z organizacji broniącej praw osadzonych powiedział, że więzienie jest przepełnione, a "cele więzienne zostały przekształcone w lochy".

Były premier chce unieważnienia dekretu nowego prezydenta

Partia Front Ludowy byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka wniosła w piątek do Sądu Najwyższego wniosek o uznanie za niezgodny z konstytucją dekretu o rozwiązaniu parlamentu i przedterminowych wyborach, wydanego przez nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Silna eksplozja na deptaku w Lyonie

13 osób zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło w piątek po południu w Lyonie na ulicy Wiktora Hugo. Śledztwo w tej sprawie przejęła paryska prokuratura do spraw terroryzmu. Policja poszukuje mężczyzny, który podrzucił plecak lub walizkę z ładunkiem wybuchowym.

Mimo aresztu złożyli przysięgę. Dwa dni później zostali zawieszeni

Hiszpański Kongres Deputowanych zawiesił w piątek w pełnieniu obowiązków czterech katalońskich separatystycznych posłów, osadzonych w areszcie na czas procesu w sprawie nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Oriol Junqueras, Josep Rull, Jordi Turull i Jordi Sanchez warunkowo wzięli udział we wtorkowej sesji inauguracyjnej parlamentu, jednak nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Kto za May? Zgłaszają się pierwsi chętni

Rządząca Partia Konserwatywna przedstawiła w piątek harmonogram wyboru następcy Theresy May na stanowisku przywódcy ugrupowania oraz premiera Wielkiej Brytanii. Według planów proces powinien skończyć się najpóźniej w połowie lipca. Z liczących się polityków jako pierwsi wolę ubiegania się o tę funkcję ogłosili były szef MSZ Boris Johnson oraz obecny, Jeremy Hunt.

"Whoah! We're going to Ibiza". Jak hit sprzed 20 lat zyskał drugie życie

"Och! Lecimy na Ibizę! Och! Będziemy mieć imprezę!" - te słowa śpiewa teraz cała Austria. Za sprawą politycznego skandalu "Ibizagate" piosenka "We're Going to Ibiza" sprzed 20 lat, wykonywana przez grupę Vengaboys, otrzymała drugie życie. Utwór zyskał tysiące odsłon na YouTube, iTunes i Spotify.

Juncker "bez radości", Merkel "z szacunkiem". Reakcje na decyzję May

Niemiecka kanclerz Angela Merkel "z szacunkiem przyjęła do wiadomości" zapowiedziane w piątek przez brytyjską premier Theresę May podanie się do dymisji. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że jest gotowy do współpracy z następcą May we wszystkich europejskich i dwustronnych kwestiach, ale chce od Londynu klarownego stanowiska w sprawie brexitu.

Juncker zdradza, dlaczego wszystkich całuje

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w piątkowej rozmowie z gazetą "Bild" wyjawia, za co lubi niemiecką kanclerz Angelę Merkel i dlaczego wszystkich całuje. Podkreśla też, że kryzys migracyjny nie może się powtórzyć.

"Źle oceniła nastroje w naszym kraju i swojej partii"

Wreszcie zaakceptowała to, co nasz kraj wiedział od miesięcy: nie jest w stanie rządzić, podobnie jak jej podzielona partia - powiedział lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn. W ten sposób skomentował decyzję premier Theresy May, która w piątek ogłosiła, że rezygnuje z urzędu.

Ostatnie zdanie Theresy May. Emocje wzięły górę

- Wkrótce odejdę z urzędu, którego pełnienie było największym zaszczytem, jakiego dostąpiłam w życiu. Druga premier Wielkiej Brytanii, ale na pewno nie ostatnia. Odchodzę nie żywiąc złej woli, za to będąc pełną wdzięczności, ponieważ miałam okazję służyć krajowi, który kocham - powiedziała Theresa May. Ogłaszając, że odejdzie ze stanowiska szefa partii, a zarazem szefa rządu, ostatnie zdanie wypowiedziała z wielkim trudem.

Theresa May rezygnuje

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji także szefowej rządu. Stwierdziła, że robiła wszystko, aby przekonać parlament do swojej umowy z Brukselą w sprawie brexitu, ale jej się to nie udało. Na koniec przemówienia nie powstrzymała emocji. Jej głos się załamał.