Wysłannik ONZ: blisko porozumienia z Syrią

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen oświadczył w środę, że organizacja jest blisko porozumienia z Syrią w sprawie powołania długo wyczekiwanej komisji konstytucyjnej w tym kraju. Z kolei amerykański magazyn "Foreign Policy" informuje, że Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać do Syrii dodatkowych żołnierzy. Niewielkie oddziały "prawie na pewno wyśle" też kilka państw bałkańskich i bałtyckich.

Rosjanie "udawali, że mają problemy z łącznością"

Okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynął na zamknięty obszar Morza Czarnego, na którym odbywają się ukraińsko-amerykańskie manewry Sea Breeze 2019 – poinformowała w środę marynarka wojenna Ukrainy. Incydent określiła jako "prowokowanie nadzwyczajnej sytuacji".

Iran przekracza limity wzbogacania uranu. "Lepiej niech bardzo uważa"

W środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że Iran wzbogaca uran do 4,5 procent, a więc ponad limit 3,6 procent, wyznaczony w umowie nuklearnej z 2015 roku. Dodała, że wbrew międzynarodowym zobowiązaniom, Teheran zwiększył także swoje zapasy tego pierwiastka. Według Waszyngtonu to próba wymuszenia ustępstw. - Ten kraj robi teraz wiele złych rzeczy, więc lepiej niech bardzo uważa - ostrzegł prezydent USA Donald Trump.

"Do tej pory Czarnobyl był negatywną częścią ukraińskiej marki. Czas to zmienić"

Musimy dać temu terytorium Ukrainy nowe życie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Czarnobylu. Wziął udział w uroczystościach związanych z oddaniem do eksploatacji arki nad zniszczonym czwartym reaktorem elektrowni. Wzniesiona trzy lata temu metalowa konstrukcja ma umożliwić rozbiórkę betonowego sarkofagu kryjącego pozostałości reaktora.

Von der Leyen zapowiada większą stanowczość w sprawie praworządności

Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się w środę w Parlamencie Europejskim za stworzeniem mechanizmu pomagającego utrzymywać praworządność w państwach Unii Europejskiej. Zdeklarowała, że jej podejście do tego problemu będzie bardziej stanowcze niż obecnej Komisji. Przedstawiła także swoje główne cele i priorytety.

Masakra w wiosce, zamordowane kobiety i dzieci. "Wszyscy jesteśmy w szoku"

W jednej z wiosek w Papui Nowej Gwinei uzbrojeni napastnicy przeprowadzili masakrę miejscowej ludności. Zamordowali co najmniej 18 osób, głównie kobiety i dzieci. Jak pisze Reuters, to najprawdopodobniej ofiary waśni plemiennej. Premier Nowej Gwinei James Marape wezwał w środę do obławy na sprawców zbrodni.

Zatrzymania krymskich aktywistów w Moskwie. "Nasze dzieci nie są terrorystami"

Moskiewska policja zatrzymała siedmiu krymskich aktywistów protestujących w obronie Tatarów prześladowanych pod pretekstem walki władz Rosji z terroryzmem - podała niezależna telewizja Dożdż. Na początku czerwca rosyjskie służby dokonały masowych rewizji w domach i mieszkaniach proukraińskich działaczy społeczności tatarskiej na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

Kanclerz Niemiec znów nie mogła opanować drżenia ciała

Niemiecka kanclerz Angela Merkel znów doznała ataku drgawek, po raz trzeci w ostatnim okresie. Zapewniła jednak, że "nie ma powodu do obaw". Agencja dpa przypomina w związku z tym o kłopotach zdrowotnych poprzednich kanclerzy i pokazuje, jak to tuszowano.

Apele do Putina nie pomogły. Ukraińscy marynarze staną przed sądem

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zakończyła śledztwo w sprawie aresztowanych marynarzy ukraińskich - poinformował ich obrońca Nikołaj Połozow. Służby sformułowały też ostateczne zarzuty dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy. Uwolnienia marynarzy domagają się władze w Kijowie i organizacje międzynarodowe.

USA o "prowokacyjnym posunięciu" Turcji u wybrzeży Cypru

Departament Stanu USA wezwał we wtorek władze tureckie do zaprzestania wierceń dna morskiego u wybrzeży Cypru, po tym jak władze cypryjskie zaprotestowały przeciwko obecności na tych wodach tureckiego statku. Konflikt dotyczący złóż gazu skomplikował sytuację wokół wyspy. Na wcześniejsze oświadczenia Aten i Brukseli odpowiedziała w środę Ankara.

Przegrały z nim "kolejne rządy Unii i Moskwa". Ostatni dyktator w Europie rządzi już 25 lat

Rządzi już ćwierć wieku. Aleksandr Łukaszenka władzę na Białorusi utrzymał, między innymi łamiąc demokrację, niszcząc wolne media i zastraszając przeciwników. U steru jest też jednak tak długo dzięki autentycznej popularności wśród Białorusinów. - On w niezwykle głęboki sposób rozumie swój naród – mówi Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dyplomatyczne napięcie między bałkańskimi sąsiadami

Premier Bułgarii Bojko Borisow zażądał we wtorek osobistych przeprosin od szefa serbskiej dyplomacji Ivicy Daczicia, czym zaognił trwający od kilku dni spór dyplomatyczny między Sofią a Belgradem, w którego tle jest polityka Unii Europejskiej wobec Kosowa.

Dwa samoloty zderzyły się na płycie

Na amsterdamskim lotnisku Schiphol lekko zderzyły się dwa samoloty lini KLM i EasyJet. Incydent spowodował kilkugodzinne opóźnienia na lotnisku w stolicy Holandii.

"Może już nigdy nie przejdę ulicami Pjongjangu"

Australijski student Alek Sigley, który został niedawno zatrzymany przez władze Korei Północnej, a później wypuszczony z tego kraju, ocenił we wtorek, że oskarżenia o szpiegostwo stawiane mu przez północnokoreańskie media są "w dość oczywisty sposób nieprawdziwe".