Poroszenko u Merkel, Zełenski u Macrona tydzień przed drugą turą wyborów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w piątek w Berlinie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, którego 21 kwietnia czeka walka o reelekcję w drugiej turze wyborów. Merkel zapewniła, że niezależnie od wyników, RFN nadal będzie wspierać Ukrainę. W Paryżu faworyt wyborów Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez Emmanuela Macrona.

Były prezydent oskarżony o ludobójstwo. Wojsko nie chce go wydać

Rządząca obecnie Sudanem Tymczasowa Rada Wojskowa oświadczyła w piątek, że nie zgodzi się na wydanie obalonego prezydenta, marszałka Omara el-Baszira, oskarżonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości. Możemy go osądzić w kraju - poinformowała.

"Assange nigdy nie był bohaterem walki o przejrzystość czy demokratyczną sprawiedliwość"

Założyciel WikiLeaks Julian Assange nie jest bohaterem walki o wolną prasę - ocenia w piątek "Washington Post", komentując aresztowanie Australijczyka po latach spędzonych w ukryciu, w Londynie. Dziennik "Wall Street Journal" zauważa, że jeśli naprawdę jest on obrońcą przejrzystości w przestrzeni publicznej jak od lat o sobie mówi, to nie powinien obawiać się procesu w USA. "New York Times" pisze, że właśnie ekstradycji do tego kraju Assange bał się najbardziej.

Julian Assange aresztowany, internauci pytają: co z kotem?

Oto pytanie, które zadają sobie zarówno przeciwnicy, jak i zagorzali obrońcy Juliana Assange'a. Kot często pojawiał się z nim w oknach ambasady Ekwadoru, doczekał się nawet własnego konta na Instagramie. Po aresztowaniu Australijczyka internauci pytają: co się z nim stało?

"Miałem poczucie doniosłości chwili". Polscy naukowcy o pracy nad pierwszym zdjęciem czarnej dziury

Praca nad tego rodzaju projektem, a zwłaszcza publikacja ważnych wyników, daje ogromną satysfakcję - mówi doktor Maciej Wielgus, matematyk pracujący w Event Horizon Telescope, zespole, który 10 kwietnia pokazał pierwsze zdjęcie czarnej dziury. - Podczas prezentacji wyników czułam autentyczne wzruszenie - przyznaje astrofizyczka doktor Monika Mościbrodzka, również należąca do projektu. Polscy naukowcy opowiedzieli tvn24.pl o swojej pracy nad przełomowym dokonaniem w astrofizyce.

Połowiczne zwycięstwo rewolucji. Tłum wiwatuje, ale żąda o wiele więcej

Kiedy w czwartek rano w mediach pojawiły się doniesienia o odejściu prezydenta Sudanu Omara Baszira, zebrany pod budynkiem ministerstwa obrony tłum zaczął tańczyć, śpiewać i wiwatować. Władzę w kraju przejęła rada wojskowa, zamknięto granice i przestrzeń powietrzną. Czy takiej zmiany chcieli uczestnicy masowych protestów, które odbywały się od grudnia ubiegłego roku? Na pytania tvn24.pl odpowiada Jędrzej Czerep, analityk programu Bliski Wschód i Afryka w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Naukowcy obalają słodki mit na temat cukru

Angielscy i niemieccy naukowcy rozprawiają się z tezami o pozytywnym wpływie cukru na ludzki organizm. Porównali ponad 30 innych badań, analizując dane dotyczące 1300 osób, i doszli do wniosku, że "cukrowy kop" jest po prostu mitem. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Zmiany w Korei Północnej. Nowy przewodniczący parlamentu i premier

Czo Ryong Hae został wybrany na przewodniczącego Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Korei Północnej - poinformowała w piątek północnokoreańska agencja KCNA. Osoba sprawująca to stanowisko protokolarnie pełni funkcję głowy państwa, chociaż faktycznym przywódcą Korei Północnej jest Kim Dzong Un.

Benedykt XVI zabiera głos w sprawie pedofilii. Media: zakłopotanie w Watykanie

Benedykt XVI opublikował list, w którym odnosi się do skandalu nadużyć seksualnych w Kościele Katolickim. Były papież twierdzi, że w dużej mierze przyczyniły się do niego rewolucja seksualna z lat 60., obecność homoseksualistów w seminariach i ogólny upadek moralności w społeczeństwie. Jednocześnie krytykuje system prawny Kościoła, który - jak ocenia - jest zbyt protekcyjny wobec księży oskarżanych o molestowanie. Jak pisze w piątek dziennik "Corriere della Sera", w Watykanie zapanowało "zakłopotanie" z powodu tekstu emerytowanego papieża.

"W Turcji opozycji wolno startować w wyborach, ale nie wolno wygrywać"

Centralna Komisja Wyborcza Turcji w czwartek unieważniła mandaty siedmiu burmistrzów, którzy w wyborach regionalnych z 31 marca kandydowali z list opozycji i zostali wybrani do władz samorządowych. - To była pułapka ze strony rządu - skomentował tę sytuację jeden z deputowanych opozycji.

Co czwarty dorosły Japończyk nigdy nie uprawiał seksu

Wyjątkowo prywatna sprawa stała się publicznym problemem, bo im więcej seksualnych abstynentów, tym mniej małych Japończyków. A wyniki badań są alarmujące - co czwarty Japończyk w wieku 18-39 lat nigdy nie uprawiał seksu. Materiał magazynu "Polska i świat".

Tymczasowa Rada Wojskowa w Sudanie po obaleniu prezydenta

Minister obrony Sudanu Awad Mohamed Ahmed ibn Auf został w czwartek przewodniczącym Tymczasowej Rady Wojskowej, która ma rządzić tym krajem w dwuletnim okresie przejściowym po obaleniu prezydenta Omara Baszira - poinformowała miejscowa telewizja państwowa.

"Najniebezpieczniejszy człowiek świata". Kim jest Julian Assange?

Londyńska policja aresztowała w czwartek Juliana Assange'a. Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks, który opublikował już miliony tajnych dokumentów, przez jednych postrzegany jest jako prześladowany bohater walki o wolność informacji, a przez innych jako szukający rozgłosu manipulator.