Andrzej Duda: nie tak powinna funkcjonować wspólnota

Solidarność i wzajemne zrozumienie to coś, czego bardzo brakuje w Unii Europejskiej. Przykładem jest realizowany wbrew interesom części krajów projekt gazociągu Nord Stream 2 - oświadczył w piątek Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji.

Nazwali ją T-1, zabija ludzi. Trwa jedno z  największych polowań w historii Indii

Lokalne społeczności w stanie Maharasztra na zachodzie Indii są zdesperowane. Od ponad dwóch lat ścigają tygrysicę najprawdopodobniej odpowiedzialną za śmierć 10, a może nawet 13 ludzi. Drapieżnika nazywają po prostu T-1. Najczęściej nie zjada swoich ludzkich ofiar. Wypija tylko ich krew. Jak pisze BBC, myśliwi mają w końcu pomysł, jak tygrysicę schwytać albo zabić.

Reuters: wakat w ONZ nie dla byłej doradczyni Trumpa

Dina Powell, członkini zarządu banku Goldman Sachs, a wcześniej zastępczyni doradcy prezydenta do spraw bezpieczeństwa krajowego, nie jest brana pod uwagę jako kandydatka do zastąpienia na stanowisku ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley, która we wtorek ogłosiła swoją dymisję - poinformowały o tym źródła w Białym Domu. Nie wskazano przyczyny odstąpienia od tego zamiaru.

Australijska fregata ruszy w stronę Korei Północnej

Władze Australii zdecydowały o skierowaniu fregaty uzbrojonej w rakiety manewrujące na Morze Wschodniochińskie, włączając się w podejmowane przez społeczność międzynarodową wysiłki na rzecz egzekwowania sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Północną.

75 lat od krwawej bitwy pod Lenino, w propagandzie PRL przekutej w wielki triumf

75 lat temu, 12 października 1943 roku, nieopodal wsi Lenino na Białorusi rozpoczęła się krwawa bitwa pomiędzy polską 1 Polską Dywizją Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki, walczącą w składzie sowieckiej 33 armii, a Wehrmachtem. W walkach, których rocznica obchodzona była w PRL jako Dzień Ludowego Wojska Polskiego, zginęło około 20 procent żołnierzy polskiej jednostki.

Najnowocześniejsze myśliwce świata uziemione

Pentagon poinformował w czwartek o wstrzymaniu lotów wszystkich wielozadaniowych myśliwców najnowszej generacji F-35 w następstwie katastrofy jednego z nich w ubiegłym miesiącu. Jednocześnie zarządzono kontrole przewodów paliwowych w ich silnikach.

Szefa MSW "poruszyły historie dzieci". Wielka Brytania legalizuje medyczną marihuanę

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało w czwartek o zmianie przepisów, na mocy których od 1 listopada lekarze specjaliści będą mogli wypisywać pacjentom lekarstwa oparte na medycznej marihuanie. - Poruszyły mnie łamiące serce historie chorych dzieci. Było dla mnie szczególnie ważne, abyśmy podjęli szybkie działania - przyznał szef MSW, Sajid Javid.

Sąd anulował jeden zarzut wobec Weinsteina

Nowojorski sąd anulował w czwartek jeden z sześciu zarzutów, które ciążyły na byłym potentacie amerykańskiej branży filmowej Harveyu Weinsteinie. Prokuratura zgodziła się na oddalenie zarzutu agresji seksualnej po złagodzeniu oskarżeń przez aktorkę Lucię Evans.

Trump o zaginięciu dziennikarza: to nie powód, by nakładać sankcje

Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że zaginięcie krytycznego wobec władz w Rijadzie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego nie jest powodem, by blokować inwestycje Arabii Saudyjskiej w USA, bo zostaną one przeniesione do Rosji i Chin. Nałożenia sankcji i ograniczenia interesów z Rijadem domaga się część amerykańskich polityków.

Trump: Chinom za długo żyło się za dobrze

Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek w wywiadzie dla telewizji Fox News, że Chinom za długo żyło się za dobrze, a choć polityka handlowa USA zaszkodziła już chińskiej gospodarce, to on może jeszcze dużo zrobić, by dodatkowo pogorszyć jej kondycję.

Prezydent Niemiec do Greków: prosimy o wybaczenie

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przepraszał w czwartek w Atenach za zbrodnie popełnione przez nazistów w latach II wojny światowej w Grecji, ale dał jasno do zrozumienia, że jego kraj nie zamierza wynagrodzić Grekom ich cierpień w drodze odszkodowań.

Autokefalia, odwołana anatema i kasacja pisma z XVII wieku. Moskwa traci Ukrainę

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola potwierdził, że wszczyna procedurę nadania autokefalii, czyli niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu - poinformował prawosławny metropolita Francji Emanuel (Adamakis). W odpowiedzi rzecznik prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda powiedział, iż decyzja Konstantynopola jest "bezprecedensowym działaniem antykanonicznym".

Litwa legalizuje medyczną marihuanę

Sejm Litwy zalegalizował w czwartek medyczną marihuanę. Leki z konopi indyjskich będą w tym kraju dostępne od maja 2019 roku. Za nowelizacją prawną opowiedziała się większość litewskich posłów - 90 w 141-osobowym parlamencie.