"Ataki i lincz medialny zmuszają mnie do kroku wstecz"

Francuski minister do spraw transformacji ekologicznej Francois de Rugy poinformował we wtorek, że podał się do dymisji. Decyzję podjął w związku ze skandalem dotyczącym kosztownych przyjęć, które miał organizować na koszt Zgromadzenia Narodowego. "Ataki i lincz medialny, których moja rodzina pada ofiarą, zmuszają mnie dziś do zrobienia niezbędnego kroku wstecz" - uzasadnił odejście z rządu Edouarda Philippe'a.

"Decyzja dotycząca S-400 jest zła i rozczarowująca"

Desygnowany na szefa Pentagonu Mark Esper powiedział na przesłuchaniu w komisji sił zbrojnych Senatu USA, że jest rozczarowany decyzją Turcji o zakupie rosyjskiego systemu S-400. Podkreślił, że Ankara nie może w tej sytuacji otrzymać amerykańskich samolotów F-35.

Były prezydent Peru zatrzymany w USA

Były prezydent Peru, Alejandro Toledo, podejrzany o udział w jednej z największych w Ameryce Południowej afer korupcyjnych, został we wtorek zatrzymany w USA i poddany zostanie procedurze ekstradycyjnej. Informację o tym peruwiańska prokuratura generalna przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Głosy PiS "języczkiem u wagi", premier "ostrożnym optymistą"

Ursula von der Leyen daje nadzieję na nowe otwarcie - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej, komentując wybór dotychczasowej niemieckiej minister obrony na szefową Komisji Europejskiej. W jego ocenie wtorkowe głosowanie w europarlamencie "pokazało, że głosy Prawa i Sprawiedliwości były języczkiem u wagi".

"Mam nadzieję, że zbudujemy taką relację, jaka była między prezydentami Kaczyńskim i Adamkusem"

Zaprzysiężony w piątek na prezydenta Litwy Gitanas Nauseda złożył we wtorek wraz z małżonką Dianą Nausediene wizytę w Warszawie. Była to pierwsza zagraniczna podróż nowej litewskiej pary prezydenckiej. - Mam nadzieję, że zbudujemy taką relację, jaka wywiązała się pomiędzy prezydentami Lechem Kaczyńskim i Valdasem Adamkusem. To była przyjaźń - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Ajatollah Chamenei: Iran będzie łamał kolejne postanowienia paktu nuklearnego

Ajatollah Ali Chamenei zagroził, że Teheran będzie łamał kolejne postanowienia międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, jeśli inne strony umowy nie zaczną chronić jego interesów. Wcześniej ostrzegali przed tym inni przedstawiciele Iranu, duchowy i polityczny przywódca Iranu zrobił to we wtorek po raz pierwszy.

Dziesięciu tureckich marynarzy porwanych przez piratów

U wybrzeży Nigerii piraci uprowadzili dziesięciu tureckich marynarzy - przekazało przedsiębiorstwo żeglugowe Kadioglu Denizcilik. Na statek Paksoy-1 napadnięto w Zatoce Gwinejskiej, uważanej za najbardziej zagrożony atakami piratów akwen świata.

Tankowiec wpłynął na irańskie wody i ślad po nim zaginął

Nie ma kontaktu z tankowcem Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który w sobotę wpłynął na irańskie wody cieśniny Ormuz i przestał wysyłać swoją lokalizację - informuje agencja Associated Press. Stany Zjednoczone podejrzewają, że w sprawę zamieszany może być Iran - przekazało źródło w amerykańskiej administracji.

Żołnierz przyszłości może nie polecieć

Nowa broń i ochrona balistyczna, komputery i środki łączności, systemy monitorujące stan zdrowia i zapewniające obserwację otoczenia, a nawet egzoszkielety i roboty-muły – to niektóre elementy projektów tak zwanego żołnierza przyszłości, nad którymi pracują armie wielu państw. Do tej pory żaden z nich nie obejmował jednak możliwości lotu dla pojedynczego piechura.

"Absolutnie nietypowa" sytuacja staje się tradycją. Merkel znów na siedząco

Kanclerz Niemiec po raz kolejny wysłuchała hymnów państwowych na siedząco. To niecodzienna z punktu widzenia protokołu dyplomatycznego sytuacja, do której tym razem doszło w czasie powitania w Berlinie premier Mołdawii Mai Sandu. W ciągu ostatniego miesiąca Angela Merkel trzykrotnie dostała ataku drgawek, co wywołało zaniepokojenie jej stanem zdrowia.

Spór o złoto z Krymu bez rozstrzygnięcia

Sąd apelacyjny w Holandii we wtorek odroczył decyzję w sprawie złotych artefaktów z Krymu. W 2016 roku miejscowy sąd administracyjny orzekł, że ich kolekcja - wypożyczona holenderskiemu muzeum w czasie, gdy Rosja zaanektowała ten półwysep - musi powrócić na Ukrainę.

"Najgorsze cechy rządów PiS uosabia Beata Szydło. To dlatego nie jest wybierana"

Z łatwością mówicie o kimś, kogo nie znacie, że nie szanuje wartości - powiedziała do europosłów była premier Beata Szydło (PiS) po przegranym poniedziałkowym, powtórnym głosowaniu na szefową komisji do spraw zatrudnienia. Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) oceniła we wtorek, że europosłowie pamiętają działania Szydło z czasów, gdy stała na czele polskiego rządu i właśnie dlatego jej nie poparli. - Dziś wszystkie najgorsze cechy z czterech lat rządów PiS uosabia Beata Szydło. Dlatego nie jest wybierana - komentował Marcin Kierwiński (PO)

"Niewielki incydent" w granicznym monastyrze

Do MSZ Azerbejdżanu wezwano w poniedziałek ambasadora Gruzji w celu złożenia wyjaśnień w sprawie incydentu, do którego doszło w pobliżu zespołu monastyrów Dawit Garedża - podały media. Część zespołu leży w Kachetii we wschodniej Gruzji, a część - w Azerbejdżanie.