Wiatr rozhuśtał samoloty. Piloci w ostatniej chwili rezygnowali z lądowania

Zła pogoda w Anglii i towarzyszący jej wiatr wiejący z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę utrudniały lądowania na lotnisku w Manchesterze. Na nagraniu widać, jak przechylające się na boki dwie maszyny w ostatnim momencie podrywają się do góry, by potem wykonać kolejną próbę. Na szczęście w obu przypadkach drugie podejścia były udane.

"Rosyjska dyplomacja przekształciła się w narzędzie kłamstw Kremla"

Minister Ławrow straszy Ukrainę i wspólnotę międzynarodową "prowokacjami", poszukując propagandowo-dyplomatycznej przykrywki dla militaryzacji okupowanego przez Rosję Krymu – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie. To reakcja na poniedziałkowe wystąpienie szefa rosyjskiej dyplomacji.

Ekshumacja generała Franco coraz bliżej. Sąd odrzucił wniosek rodziny

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił w poniedziałek wniosek rodziny generała Francisco Franco o zablokowanie ekshumacji i przeniesienia jego zwłok poza Dolinę Poległych (Valle de los Caidos), podmadryckie mauzoleum wojny domowej. Według rządu daje to szansę, że do ekshumacji dojdzie w styczniu 2019 roku.

Rosja przenosi żołnierzy na sporne wyspy

Rosja poinformowała w poniedziałek o wybudowaniu nowych koszar na południowych Kurylach. To wyspy stanowiące przedmiot jej sporu terytorialnego z Japonią. Moskwa zapowiedziała też zbudowanie tam baz dla pojazdów opancerzonych.

Kolejny dzień antyrządowych protestów na Węgrzech

Kilka tysięcy osób wzięło w poniedziałek udział w demonstracji przed siedzibą państwowego radia i telewizji w Budapeszcie, protestując między innymi przeciwko nowelizacji kodeksu pracy, zwiększającej limit godzin nadliczbowych.

Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego: ukraiński synod zjednoczeniowy bez znaczenia

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego zwołała w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym synod i ogłosiła, że pozostaje jedynym kanonicznym Kościołem prawosławnym na Ukrainie. Sobotni sobór zjednoczeniowy Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego - który wybrał biskupa Epifaniusza na zwierzchnika - uznała za nieważny.

Politycy opozycji wyprowadzeni z budynku węgierskiej telewizji. Dramatyczne nagranie

Dwoje opozycyjnych polityków, którzy chcieli przedstawić na antenie swoją pięciopunktową petycję do rządzących, wyprowadzono w poniedziałek siłą z budynku węgierskiej telewizji publicznej. Grupa opozycjonistów dostała się do siedziby stacji w nocy, po niedzielnej antyrządowej demonstracji. Jedna z wyprowadzonych osób opublikowała dramatyczne nagranie z zajść w budynku.

Rzecznik Kremla: nie toczą się żadne dyskusje na temat połączenia Białorusi z Rosją

Według opozycyjnej białoruskiej gazety "Nasza Niwa" prezydent Alaksandr Łukaszenka przeprowadził zamknięte spotkanie z udziałem wysokich rangą urzędników poświęcone niepodległości kraju. Omawiana na nim miała być presja ze strony Rosji. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow zapewnił w poniedziałek, że w sprawie połączenia Rosji i Białorusi po 2024 roku obecnie "nie toczą się żadne dyskusje".

Tort o smaku mango na 82. urodziny papieża

Zdjęcie papieża Franciszka z młodzieżą widnieje na torcie przygotowanym z okazji przypadających w poniedziałek jego 82. urodzin. Tort - jak co roku - wysłano do Watykanu z położonej w pobliżu cukierni. Inny słodki urodzinowy wypiek zaprezentowano podczas spotkania papieża z dziećmi.

Siedmiolatka zmarła po wędrówce migrantów. Demokraci domagają się śledztwa

Bliscy siedmioletniej dziewczynki z Gwatemali, która 8 grudnia zmarła w teksańskim szpitalu, kwestionują opinię władz amerykańskich, według której do zgonu dziecka doprowadziło wyczerpanie organizmu długim marszem przez Meksyk - poinformował "The Guardian". Śmierć małej Jakelin wywołała w Stanach Zjednoczonych dyskusję na temat polityki migracyjnej nowej administracji. Demokraci domagają się śledztwa w tej sprawie.

Konkurowali o stanowisko Merkel, chcą połączyć siły

Wybrana na początku grudnia na nową szefową CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oraz jej główny rywal w wewnątrzpartyjnym pojedynku Friedrich Merz zgodzili się na współpracę dla dobra partii - donoszą w poniedziałek niemieckie media. Kramp-Karrenbauer jest główną kandydatką do zastąpienia Merkel na stanowisku szefowej niemieckiego rządu.

Wybuch przed siedzibą greckiej telewizji

Ładunek bombowy o dużej sile eksplodował w poniedziałek nad ranem przed siedzibą prywatnej greckiej telewizji Skai niedaleko Aten, powodując rozległe zniszczenia. Nikt nie został ranny - poinformowała agencja Reuters.

"Zebranie oburzonych obywateli", interwencja rosyjskich służb

Policja w Moskwie zatrzymała uczestników demonstracji zorganizowanej przed siedzibą Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) na placu Łubiańskim w Moskwie. Protestowali oni przeciwko działaniom służb siłowych, a także przeciw działaniom militarnym wobec Ukrainy. Manifestację jej uczestnicy nazwali "zebraniem obywateli oburzonych z powodu działań władz".

Oskarżony o ludobójstwo prezydent Sudanu z wizytą u Baszara al-Asada

Po raz pierwszy od blisko ośmiu lat Syrię odwiedził przywódca kraju należącego do Ligi Państw Arabskich. W niedzielę do Damaszku przyleciał prezydent Sudanu Omar al-Baszir. Baszir jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dwoma nakazami aresztowania, MTK oskarża go między innymi o zbrodnie przeciw ludzkości.

"Znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty". Prezydent pożegnał Polaka, ofiarę zamachowca

Polak, który został postrzelony przez zamachowca w Strasburgu, zmarł w niedzielę wieczorem. "Znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty. Nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie On został śmiertelnie ranny chroniąc innych ludzi" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Kondolencje złożyli również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, gdzie pracował zmarły. Według relacji świadków, na które powołuje się "Gazeta Wyborcza", Polak z kilkoma znajomymi miał nie dopuścić, by uzbrojony zamachowiec wszedł do jednego z klubów. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu specjalnej renty rodzinie Polaka.

"Bezpodstawne zarzuty i oskarżenia". Arabia Saudyjska odpowiada Senatowi USA

Arabia Saudyjska potępiła stanowisko amerykańskiego Senatu, który kilka dni temu przyjął rezolucję uznającą saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana odpowiedzialnym za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. "Postawa Senatu Stanów Zjednoczonych wynika z bezpodstawnych zarzutów i oskarżeń" - napisano w oświadczeniu resortu dyplomacji.