"Akt wojny elektronicznej" w Syrii

Izraelska armia w środę rano przeprowadziła atak rakietowy na cel wojskowy w południowej Syrii, powodując jedynie straty materialne; syryjska obrona przeciwlotnicza zdołała zestrzelić część pocisków - poinformowała syryjska państwowa agencja SANA.

Obecność wojskowa NATO i USA w Polsce

Od kilku lat amerykańscy żołnierze dbają o bezpieczeństwo Polski, stacjonując i wykonując zadania w wielu miejscach w całym kraju. Ich misja jest jasna - chronić Polskę, sojusznika w NATO, oraz wschodnią flankę Paktu Północnoatlantyckiego.

Odparł atak niedźwiedzia, odgryzając mu kawałek języka

29-letni Nikołaj Irgit z południowej Syberii w Rosji może mówić o ogromnym szczęściu. Rosjanin przeżył atak niedźwiedzia w tajdze. Gdy dzikie zwierzę zaciskało szczękę na jego twarzy, mężczyzna odgryzł mu kawałek języka. Dzięki temu żyje.

Porwana w Niemczech Polka odnaleziona

Porwana w Niemczech 47-letnia Polka została uwolniona, a jej porywacze aresztowani - podaje Deutsche Welle, powołując się na prokuraturę w Stuttgarcie. Władze podały, że stan zdrowia odnalezionej we Francji kobiety jest dobry.

Znieśli kary za stosunki homoseksualne

Sąd wyższej instancji w Botswanie uznał za niekonstytucyjne zapisy kodeksu karnego, które traktują związki homoseksualne jako przestępstwo i przewidują za nie karę do siedmiu lat pozbawienia wolności.

Solidarność mediów i zaskakująca reakcja władz. "To wszystko mogło ułożyć się zupełnie inaczej"

Uwolnienie aresztowanego rosyjskiego dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa stało się możliwe dzięki bezprecedensowej solidarności, którą okazało środowisko dziennikarskie i wywieranej przez nie presji - oceniają komentatorzy i osoby zaangażowane w tę sprawę. Gołunow we wtorek wieczorem opuścił budynek głównego zarządu śledczego policji w Moskwie. Podziękował za okazywane mu wsparcie i powiedział, że musi teraz "dojść do siebie".

Trump dostał "bardzo ciepły, bardzo miły list" od Kim Dzong Una

Donald Trump poinformował, że otrzymał kolejny list od przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Prezydent USA ocenił, że korespondencja jest "bardzo ciepła" i nazwał ją "cudowną". Trump podkreślił, że po otrzymaniu listu ma nadzieję, iż w relacjach z Pjongjangiem "zdarzy się coś pozytywnego". Szczegółów jednak nie chciał zdradzić.

Prezydent Duda przybył do Waszyngtonu

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek wieczorem czasu miejscowego do Waszyngtonu. Dzisiaj w Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem między innymi o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia w tej sprawie.

Sprawa Gołunowa przybrała nieoczekiwany obrót

Badający korupcję wśród rosyjskich urzędników dziennikarz Iwan Gołunow, zatrzymany po tym, jak prawdopodobnie podrzucono mu do samochodu narkotyki, wyszedł na wolność. Szef MSW w Moskwie zapowiedział wniosek do prezydenta Władimira Putina o zwolnienie wysokich rangą funkcjonariuszy policji. Sprawa Gołunowa wywołała duże protesty w Rosji i przybrała we wtorek nieoczekiwany obrót po komentarzach urzędników państwowych.

"Ufaliśmy mu". Były pracownik ONZ uznany za winnego pedofilii

Sąd w Nepalu uznał za winnego pedofilii byłego pracownika ONZ. Kanadyjczyka zatrzymano na gorącym uczynku w kwietniu 2018 roku. Grozi mu 10 lat więzienia. - Wykorzystywał seksualnie dzieci, dając im wcześniej fałszywą nadzieję, że zostaną zabrane za granicę - powiedział rzecznik Centralnego Biura Śledczego Jeevan Shrestha.

Błaszczak: to będzie wydarzenie na miarę wejścia Polski do NATO

W środę prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych ogłoszą opinii publicznej ustalenia, które zapadły w sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce - przekazał we wtorek w rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przebywa w Waszyngtonie. Szef MON ocenił, że będzie to wydarzenie "na miarę wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Przywódca wojskowej junty został premierem Tajlandii

Po formalnej aprobacie króla Tajlandii Ramy X przywódca wojskowej junty generał Prayuth Chan-ocha został we wtorek zaprzysiężony na premiera tego kraju. Generał przez pięć lat kierował rządem wojskowym, teraz powierzono mu zadanie utworzenia gabinetu cywilnego.

USA niepokoi status Hongkongu. Chiny: to nasza sprawa

Sprawy Hongkongu to wewnętrzne sprawy Chin, a USA powinny przestać się w nie wtrącać – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Chin Geng Shuang w reakcji na obawy władz Stanów Zjednoczonych, związane z planem umożliwienia transferu podejrzanych z Hongkongu do Chin kontynentalnych.

"Istnieją granice cierpliwości Korei Północnej"

"Stany Zjednoczone powinny zerwać z wrogą polityką wobec Korei Północnej, inaczej deklaracja podpisana rok temu na szczycie przywódców obu krajów może się stać pustą kartką papieru" - ostrzegła północnokoreańska agencja prasowa KCNA we wtorek, w pierwszą rocznicę szczytu.

Szkolne boiska, brzegi rzek. Raport o 323 miejscach egzekucji

Południowokoreańska organizacja obrońców praw człowieka Transitional Justice Working Group (TJWG) z siedzibą w Seulu poinformowała o zidentyfikowaniu, na podstawie zeznań świadków, setek miejsc w Korei Płn., w których dokonywane są publiczne i pozasądowe egzekucje.

"Hongkong staje się laboratorium doświadczalnym przyszłości"

Niemiecka prasa zgodnie zauważa we wtorek, że wydarzenia w Hongkongu są ostrzeżeniem dla reszty świata i akcentuje, że protesty przeciwko zmianie prawa ekstradycyjnego to walka demokracji z dyktaturą partyjną. "Nie jest to rewolta na krańcu świata, tylko zmagania o człowieka i władzę w epicentrum rewolucji cyfrowej" - pisze dziennik "Die Welt".

Wydobyto wrak z dna Dunaju. W nim kolejne cztery ciała

Ekipy ratownicze zakończyły we wtorek po południu operację podnoszenia z Dunaju wraku statku wycieczkowego Hableany, który pod koniec maja zatonął w Budapeszcie po zderzeniu z dużo większą jednostką. W trakcie prac przy wraku nurkowie wydobyli cztery kolejne ciała.

Asad chce się pozbyć wrogów, giną dzieci

Dwudziestu pięciu cywilów, w tym siedmioro dzieci, zginęło w atakach prowadzonych głównie z powietrza w północno-zachodniej Syrii. Dokonały ich siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada i jego rosyjskiego sojusznika - poinformowało w poniedziałek wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.