Tysiące Serbów znów na ulicach Belgradu

Tysiące ludzi przemaszerowały w sobotę ulicami Belgradu, protestując przeciwko prezydentowi Aleksandarowi Vucziciowi i jego Serbskiej Partii Postępowej (SNS). Żądano wolności mediów. To już ósma sobota z rzędu, kiedy w serbskiej stolicy odbywają się takie protesty - odnotowuje Reuters.

Kradli paliwo z uszkodzonego rurociągu. Zginęli

Bilans ofiar piątkowego wybuchu rurociągu z ropą naftową w centralnej części Meksyku, sięgnął 66 - podał w sobotę gubernator stanu Hidalgo, Omar Fayad. Wcześniej informowano, że zginęło 20 osób, a 54 zostały ranne.

"Polska płacze". Pogrzeb Adamowicza na czołówkach zagranicznych mediów

"Polska płacze","niestrudzony prezydent", "jego zabójstwo odkryło głębokie podziały" - tak zagraniczne media, wspominając Pawła Adamowicza, opisywały w sobotę uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta Gdańska. W komentarzach dziennikarze wskazują, że Polska jest głęboko podzielona. Podkreślają, że podczas mszy potępiano przejawy nienawiści i przemocy.

CSU wybrała lidera. Dziewiątego w historii partii

Premier Bawarii Markus Soeder został w sobotę wybrany na szefa Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) na nadzwyczajnym zjeździe partii w Monachium. Na stanowisku przewodniczącego zastąpił Horsta Seehofera, który oddał stery po 10 latach.

Trump ma się znów spotkać z Kimem. Seul liczy na przełom

Korea Południowa ma nadzieję, że zapowiedziany w piątek drugi szczyt z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una będzie przełomem w wysiłkach na rzecz trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim - przekazały w sobotę władze w Seulu.

Żona skazanego za gwałty opuści Akademię Szwedzką

Poetka Katarina Frostenson, źródło przecieków werdyktów noblowskich i żona skazanego za gwałty Jean-Claude'a Arnaulta, opuści Akademię Szwedzką. Decyzja otwiera drogę do przyznania w tym roku przez to gremium zawieszonej literackiej Nagrody Nobla.

"Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Morzu Azowskim"

Rosja powinna zapewnić swobodę żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej, a kryzys z Ukrainą w rejonie tej przeprawy nie może się powtórzyć – oświadczył szef MSZ Niemiec Heiko Maas po rozmowach ze swym ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Klimkinem w piątek w Kijowie.

Porozumienie w sprawie zakazu plastikowych sztućców i słomek

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej zatwierdzili w piątek porozumienie Parlamentu Europejskiego i państw unijnych w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć ilość plastikowych śmieci trafiających do mórz. W Unii zakazane będą między innymi plastikowe talerze, słomki czy patyczki higieniczne.

Mężczyzna podpalił się w centrum Pragi

54-letni mężczyzna w piątek po południu oblał się płynem łatwopalnym i podpalił w centrum Pragi na placu Wacława – poinformowała agencja CTK. Przechodzący obok ludzie ugasili płomienie, mężczyzna trafił do szpitala. Jest w stanie śpiączki farmakologicznej.

Łukaszenka nie mówi "nie" dla wspólnej waluty z Rosją

Nie jesteśmy przeciwni wspólnej walucie, ale to powinna być waluta wspólna, a nie pieniądz rosyjskiego Banku Centralnego – powiedział w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka o scenariuszu większej integracji jego kraju z Rosją.

Gorące powitanie Putina, które "trudno wyjaśnić Unii"

Serbski dziennik "Blic" zastanawia się w piątek, jak po wizycie rosyjskiego prezydenta władze Serbii wyjaśnią Unii Europejskiej euforię, z jaką przyjmowano Władimira Putina w Belgradzie. I czy naprawdę w interesie Serbii leży gospodarcze wiązanie się z Rosją.

Partia chce piątej kadencji prezydenta. Jest termin wyborów

Najbliższe wybory prezydenckie w Algierii odbędą się 18 kwietnia - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta tego kraju. W październiku rządzący krajem Front Wyzwolenia Narodowego zapowiadał, że po raz piąty wystartuje w nich obecny prezydent, Abdelaziz Buteflika.

Sto lat temu zaczęli kreślić nową mapę Europy

100 lat temu, 18 stycznia 1919 roku, w Paryżu rozpoczęła się konferencja pokojowa kończąca I wojnę światową. Wzięły w niej udział tylko państwa zwycięskie, Polskę reprezentowali Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski i Władysław Grabski. Konferencja i podpisany na niej traktat wersalski ukształtowały mapę Europy oraz politykę jej państw na wiele następnych lat.