Maduro mówi, że chce dialogu i pokazuje czołgi

208 rocznica proklamowania niepodległości Wenezueli stała się dla rządu Nicolasa Maduro okazją do demonstracji siły - wielkiej defilady wojskowej. Nicolas Maduro po raz drugi w tym tygodniu wezwał do "dialogu narodowego". - Wszyscy musimy częściowo ustąpić. Musimy ustąpić, aby dojść do porozumienia - powiedział. Szef parlamentu Juan Guaido, uznany przez ponad 50 państw za tymczasowego prezydenta, przewodził marszowi opozycji.

USA żądają nadzwyczajnej sesji MAEA w sprawie Iranu

USA zażądały zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To w związku z decyzją Iranu o ponownym wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku.

Partia Polaków na Litwie w koalicji rządzącej

Cztery litewskie partie podpisały w czwartek nową umowę koalicyjną. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych oraz Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy dołączyły Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Stoltenberg: Nie widzieliśmy żadnych oznak przełomu w rozmowach z Rosją. A czas ucieka

Bez przełomu na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w sprawie traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Szef NATO Jens Stoltenberg przekazał, że nie usłyszał podczas spotkania nic, co wskazywałoby na powrót do przestrzegania układu przez Moskwę. - Sojusznicy ponownie wezwali Rosję do powrotu do pełnego i możliwego do weryfikacji wypełniania traktatu - oświadczył.

Załoga okrętu podwodnego spocznie w Petersburgu. Pogrzeb tylko dla najbliższych

Rosyjscy marynarze, którzy zginęli w pożarze na rosyjskiej jednostce głębinowej, zostaną pochowani w Petersburgu. Data i dokładne miejsce pogrzebu nie będą podane do wiadomości publicznej. W uroczystości wezmą udział tylko rodziny marynarzy, ich towarzysze ze służby i przyjaciele. Według mediów 14 oficerów spocznie niedaleko pomnika załogi okrętu Kursk.

"Tortury, przemoc seksualna, morderstwa". Raport o sytuacji w Wenezueli

Wysoka Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka Michelle Bachelet oświadczyła w piątek w Genewie, że w Wenezueli "korzystanie z prawa do uczestnictwa w życiu publicznym" wiąże się z ryzykiem represji. Jak stwierdziła, dochodzi do ataków na opozycjonistów, arbitralnych zatrzymań i stosowania tortur.

May w Poznaniu. "Polska jest wiodącym partnerem w Europie Środkowej"

Premier Theresa May przyjechała do Poznania na piątkowe spotkanie szefów rządów w ramach szczytu tak zwanego procesu berlińskiego. Ma on służyć wspieraniu europejskich aspiracji sześciu państw z regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła o dalszym rozwoju stosunków z Polską, pomimo planowanego brexitu.

Chciał impeachmentu Trumpa, opuszcza republikanów

Członek Izby Reprezentantów USA Justin Amash przekazał w czwartek, że odchodzi z Partii Republikańskiej. Wcześniej jako jedyny przedstawicielem GOP w Kongresie wzywał do impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Amash ocenił, że amerykański system dwupartyjny może doprowadzić do rozpadu demokracji przedstawicielskiej.

Rosyjski Su-27 poderwany do amerykańskiego Poseidona

Rosyjski myśliwski samolot przechwytujący Su-27 zmusił do odwrotu operujący w pobliżu południowych granic Rosji amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy bazowania lądowego P-8 Poseidon, przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych - podał TASS. Według agencji incydent może mieć związek z ćwiczeniami Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym.

"Stają się tak potężni jak suwerenne państwa"

Deputowani francuskiego Zgromadzenia Narodowego przyjęli w czwartek przepisy nakładające trzyprocentowy podatek na wielkie firmy internetowe jak Google, Amazon, Facebook czy Apple. Krok ten to sposób na walkę z unikaniem płacenia podatków przez duże korporacje.

Fajerwerki rozświetliły niebo nad Waszyngtonem

W czwartek w Waszyngtonie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Przemawiał prezydent Donald Trump, po niebie latały amerykańskie samoloty i śmigłowce, a kiedy zapadł zmrok, rozpoczął się pokaz fajerwerków.

"Dopóki będziemy pamiętać". Prezydent Trump podziękował Amerykanom

Tak długo jak pozostaniemy wierni naszym ideałom, tak długo jak będziemy pamiętać o naszej wspaniałej historii, jak nie przestaniemy walczyć o lepszą przyszłość, nie będzie niczego, czego Ameryka nie byłaby w stanie zrobić - mówił Donald Trump w trakcie czwartkowych obchodów Dnia Niepodległości w Waszyngtonie. Jego wystąpienie przerwały pokazy lotnicze oraz pieśni w wykonaniu zespołów wojskowych.

Brytyjscy komandosi na pokładzie irańskiego tankowca. Bolton: wspaniała wiadomość

Wspaniała wiadomość - tak doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa John Bolton ocenił czwartkowe zatrzymanie irańskiego tankowca, który miał przewozić ropę do objętej sankcjami Syrii. Zapewnił też, że USA wraz z sojusznikami będzie przeciwdziałać takiemu "nielegalnemu handlowi". Szef dyplomacji Iranu Abbas Musawi stwierdził, że Teheran nie zaakceptuje "nielegalnego zatrzymania" i że może ono spowodować "wzrost napięć w regionie".

Zdradził reżim, zbiegł do USA. Były generał ujawnia rozkazy

Generał Manuel Cristopher Figuera był do niedawna szefem wenezuelskiej policji politycznej SEBIN. W marcu przeszedł na stronę tymczasowego prezydenta Juana Guaido, a następnie uciekł do USA. Teraz w wywiadzie udzielonym agencji AP oskarża Nicolasa Maduro o zlecanie tortur.