"Im więcej osiągamy, tym bardziej skomplikowany staje się problem"

- Jeśli naszym celem jest nie tylko zmniejszenie cierpienia ludzi, ale całkowite wyeliminowanie go, pozostało o wiele więcej do zrobienia - mówił w czwartek zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Mark Lowcock, opisując sytuację w ogarniętym wojną Jemenie w czasie obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Przemoc w Afganistanie osiągnęła "bezprecedensowe rozmiary"

Przemoc wobec ludności cywilnej w Afganistanie osiągnęła "bezprecedensowe rozmiary" - alarmuje w specjalnym raporcie ONZ. Najbardziej krwawym miesiącem w ciągu ostatnich dziesięciu lat w kraju ogarniętym konfliktem był lipiec tego roku, kiedy życie straciło 425 cywili.

Kolejne odejście w Waszyngtonie. Trump "ma już następcę"

Prezydent Donald Trump ogłosił w czwartek odejście sekretarza do spraw energetyki Jamesa Richarda "Ricka" Perry'ego informując, że znalazł już jego następcę. Nie podał przyczyn dymisji, którą obserwatorzy wiążą z tak zwaną aferą ukraińską.

Napad na lotnisko, spalone ciężarówki i zakładnicy. Złodzieje zginęli

Brazylijscy policjanci zastrzelili w czwartek trzech uzbrojonych przestępców, którzy włamali się do terminalu cargo lotniska w mieście Campinas na południu kraju. Mężczyźni w czasie napadu postrzelili ochroniarzy, a następnie starali się zbiec ze zrabowanymi pieniędzmi, podpalając ciężarówki na autostradzie - podały lokalne władze.

Dziewięć lat niewoli w piwnicy na farmie. Zwrot w sprawie, drugi aresztowany

Holenderski sąd przedłużył w czwartek o dwa tygodnie areszt mężczyźnie, który przez dziewięć lat przetrzymywał w zamknięciu na farmie kilka osób. Jak podaje holenderska prasa, zatrzymany to 58-letni Austriak Josef B., prawdopodobnie były członek sekty Moona. Aresztowano też ojca przetrzymywanych dzieci, którego wcześniej uznawano za ofiarę prześladowcy.

Mdlejąc, uderzył kobietę. Upadła na tory, gdy nadjeżdżał pociąg

O mały włos od tragedii w metrze w Buenos Aires. Kobieta została wypchnięta z peronu na tory, gdy na stację wjeżdżał pociąg. Do tragedii nie doszło dzięki natychmiastowej reakcji pozostałych pasażerów. W porę dali sygnał maszyniście, by zatrzymał pociąg. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu.

"Kluczem do zmiany stanowiska prezydenta wobec Ukrainy był Giuliani"

Ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland zeznał w czwartek przed komisjami Kongresu, że prezydent Donald Trump narzucił dyplomatom zajmującym się Ukrainą swego prywatnego prawnika Rudy'ego Giulianiego i naciskał na wszczęcie śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna.

Macron nieprzekonany. Brak zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych

Mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli, przywódcom krajów Unii Europejskiej nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Według nieoficjalnych informacji Francja była jedynym krajem, który blokował decyzje o otwarciu rozmów akcesyjnych.

Bitwa gangu z policją. Syn "El Chapo" zatrzymany i wypuszczony

W mieście Culiacan, stolicy położonego na północnym zachodzie Meksyku stanu Sinaloa, uchodzącego za twierdzę narkotykowego barona Joaquina "El Chapo" Guzmana, doszło do bitwy między policją i członkami kartelu Sinaloa. Meksykański minister bezpieczeństwa wewnętrznego przekazał, że zatrzymano Ovidio Guzmana, syna "El Chapo", gangstera skazanego w lipcu w USA na dożywotnie więzienie. Następnie "siły bezpieczeństwa uwolniły" Ovidio Guzmana - dodał szef resortu.

Merkel chce umowy o wolnym handlu

Po brexicie Unia Europejska i Wielka Brytania powinny jak najszybciej zawrzeć umowę o wolnym handlu - oświadczyła niemiecka kanclerz Angela Merkel w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli.

Tusk: Komisja Europejska będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu

Propozycja fińskiej prezydencji w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 zakłada obniżenie całkowitej kwoty wydatków, ale wiele państw jest temu przeciwnych, a w piątek na szczycie nie zapadną żadne rozstrzygające decyzje - podkreślił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał, Komisja Europejska "będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu".

Kolejne schody przed rządem Johnsona. Plany parlamentu w Londynie nie po jego myśli

Brytyjska Izba Gmin formalnie zgodziła się w czwartek po południu na specjalne posiedzenie w sobotę. Parlamentarzyści wbrew stanowisku rządu w Londynie zdecydowali jednak, że nie ograniczą się jedynie do prostego głosowania "za" lub "przeciw" nowemu porozumieniu w sprawie brexitu, uzgodnionemu na czwartkowym szczycie w Brukseli. Mimo to Boris Johnson powtórzył, że jest pewien zaaprobowania przez deputowanych nowej umowy.

Co dalej na drodze Wielkiej Brytanii do wyjścia z Unii

Po poparciu porozumienia przez 27 państw Unii Europejskiej, teraz czas na zaakceptowanie umowy przez brytyjską Izbę Gmin i Parlament Europejski, na końcu zaś ponowna, formalna akceptacja rozwiązania przez państwa członkowskie - tak ma wyglądać harmonogram prac dotyczących brexitu w najbliższych dniach.

Unia przyjęła nowe porozumienie w sprawie brexitu

Unijna "27" dała zielone światło dla umowy w sprawie brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku.

Trump pokazał "załamanie niezrównoważonej Nancy". Doczekał się szybkiej riposty

Przedstawiciele demokratów zerwali środowe spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sprawie Syrii. Jak twierdzili, amerykański przywódca zaczął obrażać spikerkę Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, a same rozmowy przekształciły się w "festiwal zniewag". Trump opublikował później na Twitterze zdjęcie ze spotkania, na którym widać Pelosi stojącą przy stole i wskazującą palcem na siedzącego naprzeciwko prezydenta. "Załamanie nerwowe niezrównoważonej Nancy" - podpisał. W odpowiedzi demokratka ustawiła fotografię jako swoje zdjęcie w tle na Twitterze i Facebooku.

Johnson dogadał się z Unią, ale opozycja nie zamierza ułatwiać mu życia

W Brukseli ulga, bo po długich negocjacjach udało się osiągnąć z rządem Borisa Johnsona porozumienie w sprawie warunków brexitu. Nieco bardziej sceptycznie przyjęto umowę w Londynie. Porozumienie musi zostać zaakceptowane przez Izbę Gmin, a opozycja już teraz zapowiada, że będzie głosować w parlamencie za jego odrzuceniem.

"Rola Rosji w regionie znacząco się umacnia"

Angela Merkel, szefowa niemieckiego rządu, oświadczyła w czwartek w Bundestagu, że geopolityczne konsekwencje operacji militarnej Turcji przeciwko Kurdom na północy Syrii są nie do przewidzenia. Zauważyła przy tym, że znacząco wzmacnia się rola Rosji i Iranu w regionie.

Gałązka sakaki zamiast kontrowersyjnej wizyty w świątyni

Premier Shinzo Abe przesłał w czwartek rytualną gałązkę z wiecznie zielonego drzewa sakaki do świątyni Yasukuni poświęconej pamięci wojskowych, którzy polegli w służbie cesarza. Premier nie udał się tam osobiście, aby nie prowokować Pekinu i Seulu.

Opozycyjni posłowie wyprowadzeni z parlamentu

W czwartek posłowie opozycji demokratycznej ponownie zakłócili wystąpienie szefowej władz Hongkongu Carrie Lam w lokalnym parlamencie. Domagali się dymisji Lam w związku z trwającymi w kraju protestami.