Ukraiński minister: śledczy przekazali ostatnie słowa pilota zestrzelonego boeinga

Ministrowie pięciu krajów, których obywatele zginęli na pokładzie zestrzelonego przez Iran samolotu, spotkają się w czwartek w Londynie, by przedyskutować możliwe działania prawne wobec Teheranu – zapowiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Minister, powołując się na śledczych, poinformował też o ostatnich słowach pilota boeinga.

"Osiągnięto pewien postęp", ale generał poprosił o czas na decyzję

Poniedziałkowe rozmowy w Moskwie z udziałem przedstawicieli stron konfliktu w Libii, na których mówiono o możliwości zawieszenia broni, zakończyły się bez podpisania porozumienia przez wszystkie strony - poinformował szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Rozmowy trwały prawie osiem godzin, przybyli na nie przedstawiciele stron konfliktu: szef libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż i jego rywal, generał Chalifa Haftar. Strony nie rozmawiały bezpośrednio, lecz przy udziale Rosji i Turcji.

Brytyjskie MSZ wezwało ambasadora Iranu. "Aby przekazał nasz zdecydowany sprzeciw"

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek ambasadora Iranu, aby przekazać mu protest w sprawie zatrzymania w sobotę brytyjskiego ambasadora w Teheranie - poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona. Londyn domaga się od strony irańskiej "zapewnień, że to się nigdy więcej nie powtórzy". Z kolei irańskie MSZ zagroziło wydaleniem ambasadora Wielkiej Brytanii w Teheranie w przypadku kolejnego "błędu" Londynu - pisze AFP.

W kraju protesty, aktorka zabiera głos. "Nie jesteśmy obywatelami. Jesteśmy niewolnikami"

"Długo nie chciałam tego zaakceptować. Nie jesteśmy obywatelami. Jesteśmy niewolnikami - napisała w poniedziałek na Instagramie Taraneh Alidoosti, jedna z najpopularniejszych irańskich aktorek. Skrytykowała rząd w Teheranie za represje wobec demonstrantów. Na ulicach irańskiej stolicy od trzech dni trwają antyrządowe demonstracje, które wybuchły po przyznaniu się przez Iran do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu.

Materiały wybuchowe w mieszkaniu, eksplozja w bloku. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły w wyniku eksplozji w bloku mieszkalnym w Warnie nad Morzem Czarnym na wschodzie Bułgarii - poinformowały w poniedziałek radio publiczne i komercyjna stacja telewizyjna BTV. Do wybuchu doszło w mieszkaniu należącym do byłego funkcjonariusza policji, który według sąsiadów miał konflikt z rodziną.

Pilna narada rodziny królewskiej. Elżbieta II wydała komunikat

Chociaż wolelibyśmy, aby Harry i Meghan pozostali członkami rodziny królewskiej w pełnym wymiarze, szanujemy i rozumiemy ich pragnienie bardziej niezależnego życia - poinformowała w poniedziałek królowa Elżbieta po pilnej naradzie z udziałem najważniejszych członków rodziny królewskiej. Było to pierwsze spotkanie monarchini z wnukiem od czasu, gdy para książęca niespodziewanie ogłosiła zamiar częściowej rezygnacji z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej.

Media o książce Benedykta: ziarna samozniszczenia, które zasiał, wydały plon

Słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie, skomentował w poniedziałek Watykan. Rzecznik papieża Franciszka oświadczył, że stanowisko obecnego biskupa Rzymu wobec celibatu kapłanów "jest znane" i nie chce on zmieniać prawa. Sprawę szeroko komentują media w Niemczech oraz Francji. "Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy" - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Iran o "krokodylich łzach" Trumpa. Odmawia mu też prawa do "używania perskiego"

W miniony weekend prezydent USA Donald Trump za pośrednictwem Twittera wyraził wsparcie dla uczestników antyrządowych demonstracji w Iranie. Rzecznik rządu w Teheranie Ali Rabiei ocenił w poniedziałek, że to wylewanie "krokodylich łez" przez amerykańskiego przywódcę. Dzień wcześniej rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi ocenił, że w swych tweetach "Trump nie miał prawa używać perskiego".

Opera w Sydney w hołdzie strażakom

Opera w Sydney rozświetliła swoje żagle w hołdzie strażakom i wolontariuszom za ich wysiłek w walce z szalejącymi w ostatnim czasie pożarami w Australii. W poniedziałek strażacy poinformowali, że udało im się opanować "wielki pożar", który wymykał się spod kontroli przez prawie trzy miesiące.

Mała Syrenka włączona w walkę o "wolny Hongkong"

Nieznani sprawcy namalowali hasło "Wolny Hongkong" na posągu Małej Syrenki - jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kopenhagi. Czerwone i białe litery pojawiły się na kamieniu, na którym w porcie w duńskiej stolicy siedzi bohaterka baśni Hansa Christiana Andersena.

"Jasne i niezmienne" stanowisko Pekinu po wyborach na Tajwanie

Wynik sobotnich wyborów na Tajwanie nie zmieni zasady "jednych Chin". Nie zachwieją nią także niesłuszne słowa i działania zachodnich polityków - oświadczył w poniedziałek chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Pekin uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję "jednych Chin".

"Nadszedł czas, by sojusznicy Iranu zaczęli pracować nad zemstą"

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał do silniejszej współpracy krajów regionu, żeby pokonać problemy, za które obwinił Stany Zjednoczone. Natomiast lider libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah wyraził opinię, że w regionie "nadszedł czas, by zaczęła działać oś oporu" i nawoływał sojuszników Iranu do zemsty na USA za śmierć generała Kasema Sulejmaniego.

Łzy na spotkaniu z premierem. "Ta tragedia nigdy nie powinna mieć miejsca"

Będziemy szukać sprawiedliwości, a ci, którzy są odpowiedzialni za tę tragedię, poniosą odpowiedzialność - powiedział w niedzielę premier Kanady Justin Trudeau na spotkaniu w gimnazjum w Edmonton. W mieście tym mieszkało trzynaście ofiar katastrofy, do której doszło wskutek zestrzelenia przez irańskie wojsko ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

"Pekin coraz mocniej zacieśnia uścisk wokół Hongkongu"

Kenneth Roth nie został wpuszczony na terytorium Hongkongu. Właśnie tam w rozpoczynającym się tygodniu dyrektor Human Rights Watch miał przedstawić najnowszy raport dotyczący łamania praw człowieka na świecie. "Pekin coraz mocniej zacieśnia uścisk wokół Hongkongu" - napisał w oświadczeniu aktywista.

"Precz z komunistami w rządzie. Więzienie dla separatystów"

W kilkudziesięciu miastach Hiszpanii odbyły się wielotysięczne manifestacje na rzecz jedności terytorialnej kraju. Największe protesty zorganizowano w głównych aglomeracjach: Madrycie, Barcelonie, Walencji i Sewilli. "Precz z komunistami w rządzie!", "Sanchez, zakładnik separatystów", "Więzienie dla separatystów!" - skandowali uczestnicy protestu w Madrycie.

Rosja wstrzymuje naloty. "Jeden lub dwa incydenty"

W niedzielę o północy Rosja i jej sojusznicy wstrzymali naloty w regionie Idlib w Syrii. Jest to wynik porozumienia osiągniętego z Turcją kilka dni wcześniej. Tureckie ministerstwo obrony poinformowało, że sytuacja w regionie jest spokojna "z wyjątkiem jednego lub dwóch incydentów".

Nie żyje brytyjski filozof Roger Scruton. "Wielki przyjaciel Polaków"

Roger Scruton, brytyjski filozof, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych, zmarł w niedzielę w wieku 75 lat. Jak podano w oświadczeniu na jego stronie internetowej, od sześciu miesięcy walczył z rakiem. Na Twitterze Scrutona pożegnał między innymi prezydent Andrzej Duda, który nazwał zmarłego filozofa "wielkim przyjacielem Polaków i wolnej, suwerennej Polski".

Trump: Iran planował atak na cztery ambasady USA. Szef Pentagonu: nie widziałem dowodów

Nie widziałem konkretnych dowodów na to, że Iran planował ataki na cztery amerykańskie ambasady na Bliskim Wschodzie - powiedział w niedzielę szef Pentagonu Mark Esper. Odniósł się do wypowiedzi przywódcy Stanów Zjednoczonych, który w ten sposób tłumaczył decyzję o zamachu na irańskiego generała. Sekretarz obrony USA dodał jednocześnie, że podziela pogląd Trumpa, iż takie ataki były "prawdopodobne".

28 najlepszych momentów 28. Finału WOŚP

Spływ kajakowy Brdą, charytatywne morsowanie, przejażdżka czołgiem po plaży, "Siema" ustawiona z autobusów, szachy z prezydentem miasta - to tylko niektóre z najlepszych momentów 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. WOŚP grał także za granicą, w tym po raz pierwszy w Meksyku i na Zanzibarze. W Tokio złożony z Japończyków zespół Mazur odtańczył mazura. Sztaby w Sydney, Melbourne i Perth grały dla Australii, pustoszonej przez pożary.

Prezydent Abchazji podał się do dymisji. "Życie pokaże, jak będzie"

Rezygnuję ze swych pełnomocnictw prezydenta i czynię tak w imię zachowania stabilności w kraju - poinformował w niedzielę prezydent separatystycznej Abchazji Raul Chadżymba. Nie wykluczył, że wystartuje w wyborach prezydenckich, jeśli zostaną one powtórzone. W kraju trwają protesty przeciwników władz.