TVN24 | Świat

"Przekreślane są całe pokolenia, których nie można nawet godnie pożegnać"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo/b
Źródło:
PAP, Reuters, BBC
"Dużo bardziej bezpieczna niż szczepionki oparte na całych wirusach". Ekspertka o szczepionce na koronawirusa
"Dużo bardziej bezpieczna niż szczepionki oparte na całych wirusach". Ekspertka o szczepionce na koronawirusaTVN24
wideo 2/33
Koronawirus z Chin

Burmistrz włoskiego Bergamo oświadczył, że przez pandemię koronawirusa "przekreślone zostały całe pokolenia". We Francji kilkuset lekarzy złożyło zbiorowy pozew przeciw premierowi i byłej minister zdrowia, zarzucając im bezczynność i ukrywanie informacji o rozprzestrzenianiu się COVID-19 w tym kraju. Papież Franciszek wezwał wszystkich chrześcijan do modlitwy w związku z kryzysem. Na świecie potwierdzono już łącznie ponad 318 tysięcy przypadków SARS-CoV-2. Ponad 13 tysięcy osób zmarło, a prawie 100 tysięcy wyleczono. Jak świat walczy z nowym patogenem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>> 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:46

  Czechy: Wiceminister zdrowia Czech, szef Centralnego Sztabu Kryzysowego Roman Prymula poinformował w niedzielę o śmierci zakażonego koronawirusem pacjenta szpitala w Pradze. Chory miał 97 lat i cierpiał na inne schorzenia. Był hospitalizowany od 18 marca.

  Jak przekazał minister zdrowia Adam Vojtiech, mężczyzna trafił do szpitala z domu dla seniorów z rozpoznaniem zapalenia płuc. Później stwierdzono u niego obecność nowego koronawirusa. Pacjent miał rozrusznik serca i wiele schorzeń. Leżał na oddziale chorób zakaźnych.

 • 21:26

  Polska: Siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

  Potwierdzone przypadki dotyczą: 3 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego i podkarpackiego.

  W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 634. Siedem osób nie żyje.

 • 21:16

  Wielka Brytania: Wśród 48 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii są osoby w wieku 18 i 102 lat - poinformowały w niedzielę wieczorem brytyjskie media. To najprawdopodobniej odpowiednio najmłodsza i najstarsza osoba zmarła po zakażeniu SARS-CoV-2 w tym kraju.

 • 21:12

  Niemcy: Poruszanie się poza domem w pojedynkę lub maksymalnie w parach, obowiązek utrzymywania minimum 1,5 metra odstępu i zamknięcie restauracji to nowe zasady obowiązujące w Niemczech w związku z epidemią koronawirusa - poinformowała w niedzielę szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel podczas konferencji prasowej. Restrykcje, które obowiązywać będą w całym kraju przez co najmniej dwa tygodnie.

 • 21:08

  Hiszpania: Rząd Hiszpanii ogłosił w niedzielę wieczorem ograniczenie wjazdu dla obcokrajowców podróżujących do tego kraju statkami oraz samolotami. Restrykcje będą obowiązywały przez 30 dni. Rząd wyjaśnił, że nowe przepisy zostały przyjęte z inicjatywy Komisji Europejskiej.

  "Wjazd (…) zostanie umożliwiony tylko obywatelom Hiszpanii, jej rezydentom, a także osobom mieszkającym w państwach UE i krajach stowarzyszonych ze strefą Schengen, którzy udają się bezpośrednio do swoich miejsc pobytu" - wynika z nowego przepisu opublikowanego w niedzielę w hiszpańskim dzienniku ustaw.

 • 20:55

  Jerozolima: W niedzielę jordańskie ministerstwo do spraw islamu i dóbr religijnych zdecydowało, że modlitwy w jerozolimskim meczecie w Al-Aksa zostaną zawieszone od poniedziałku do odwołania. Jordania przewodniczy islamskiemu funduszowi powierniczemu, który administruje Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie Wschodniej zgodnie z dwustronnym układem pokojowym z Izraelem z 1994 r.

 • 20:46

  Strefa Gazy: Dwa pierwsze zakażenia koronawirusem potwierdzono w nocy z sobotę na niedzielę w Strefie Gazy. W niedzielę rząd Autonomii Palestyńskiej nakazał Palestyńczykom na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu pozostanie w domach, by zapobiec szerzeniu się epidemii.

  Zarządzenie ogłoszone w telewizji przez premiera Autonomii Mohammed Sztajeha wchodzi w życie w niedzielę wieczorem na dwa tygodnie. Personel medyczny, farmaceuci, pracownicy sklepów spożywczych i piekarze będą zwolnieni z zakazu opuszczania domów, podobnie jak osoby udające się do tych miejsc.

 • 20:40

  Syria: Pierwszy przypadek koronawirusa w Syrii - poinformował w niedzielę minister zdrowia. To osoba, która przyjechała z zagranicy.

  Minister zdrowia Nizar al-Yaziji powiedział, że podjęto "niezbędne środki".

 • 20:10

  Afryka: Mozambik potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u 75-letniego mężczyzny, który w połowie marca wrócił z Wielkiej Brytanii - poinformował minister zdrowia Armindo Tiago w niedzielę.

  Z kolei resort zdrowia Algierii zgłosił 62 nowe przypadki zakażenia, co zwiększyło całkowitą liczby osób zakażonych w kraju do 201.

  Władze Rwandy wprowadziły w niedzielę dwutygodniowe ograniczenia w ruchu obywateli oraz zamknęły granice. Rwanda jest pierwszym krajem subsaharyjskim, który zdecydował się na ten krok pomimo zarejestrowania tylko 17 zakażeń.

 • 20:06

  Hiszpania: Matka i teść premiera Hiszpanii Pedro Sancheza zostali przewiezieni w niedzielę do szpitala publicznego w Madrycie z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowały w niedzielę krajowe media. Ze względu na wiek oboje należą do grupy podwyższonego ryzyka.

  Matka premiera, Magdalena Perez - Castejon, wzięła udział w manifestacji z okazji 8 marca razem ze swoją synową Begonią Gomez. O stwierdzeniu zakażenia koronawirusem u żony szefa rządu jego biuro informowało przed tygodniem.

 • 19:58

  Grecja: W ramach walki z koronawirusem od poniedziałku rano obowiązywać będą ograniczenia w ruchu osób z nielicznymi wyjątkami - oświadczył premier Kiriakos Mitsotakis w niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym. Z domu będą mogły wyjść tylko osoby idące do pracy lub wracające z niej, kupujące żywność lub leki i odwiedzające lekarza.

  "Być może jest to ostatni krok, który należy zrobić szybko, lecz nie na próżno" - powiedział Mitsotakis. "Musimy chronić dobro wspólne, nasze zdrowie" - wyjaśnił.

  W Grecji w niedzielę odnotowano największy dobowy wzrost przypadków zakażenia - o 94. Razem w kraju potwierdzono 624 infekcji i 15 zgonów z powodu koronawirusa.

 • 19:55

 • 19:49

  Wielka Brytania: Kolejnych 48 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Wielkiej Brytanii - poinformowało w niedzielę popołudniu brytyjskie Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 281.

  Nowe zgony miały miejsce w ciągu ostatniej doby w każdej części składowej Zjednoczonego Królestwa - 37 w Anglii, siedem w Walii, trzy w Szkocji i jeden w Irlandii Północnej.

 • 19:47

  Czechy: Liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w Czechach do 1120 - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach jest 74 chorych, w tym 19 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii, 11 korzysta z aparatury podtrzymującej życie.

  Sześć osób zostało wyleczonych.

 • 19:11

  Holandia: W Holandii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 573 nowe przypadki zakażenia koronawirusem oraz 43 nowe zgony - poinformował w niedzielę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska.

  Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Holandii wzrosła o 16 procent, do 4 204 infekcji.

  Liczba ofiar śmiertelnych w Holandii wzrosła o 43 osoby, do 179. Zmarli mieli od 57 do 97 lat.

 • 19:07

  Niemcy: Kanclerz Niemiec Angela Merkel miała w piątek kontakt z lekarzem, u którego wykryto koronawirusa. W związku z tym podjęła decyzję o poddaniu się dwutygodniowej domowej kwarantannie - poinformował w niedzielę rzecznik rządu Steffen Seibert.

  Polityk podda się testom na obecność SARS-CoV-2. Mimo kwarantanny zamierza dalej wypełniać obowiązki kanclerskie.

 • 19:01

  Włochy: Obecnie zakażonych jest łącznie ponad 46 tysięcy ludzi. To wzrost od soboty o prawie cztery tysiące nowych przypadków.

  Rośnie liczba wyleczonych od początku kryzysu epidemiologicznego. Jest ich już ponad siedem tysięcy.

 • 19:00

  Włochy: Do 5476 wzrosła w niedzielę liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem - poinformowała Obrona Cywilna. W ciągu ostatniej doby zanotowano w kraju 651 zgonów.

  Liczba zmarłych w ciągu doby była mniejsza niż dzień wcześniej, gdy zanotowano 793 zgony.

 • 18:48

  Komisja Europejska w przyszłym tygodniu prawdopodobnie przedstawi propozycję mechanizmu wsparcia dla strefy euro w ramach funduszu ratunkowego, Europejskiego Mechanizmu Stabilności, w walce ze skutkami kryzysu - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

  Narzędzie miałoby pozwolić na nieograniczonych zakup obligacji, co uchroniłoby kraje przed zgubnymi skutkami kryzysu związanego z pandemią.

 • 18:36

  Hiszpania: Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał w niedzielę Unię Europejską, aby w związku z pandemią koronawirusa opracowała "nowy plan Marshalla", który pomógłby odbudować europejską gospodarkę i usprawnić walkę z ekspansją SARS-CoV-2.

  "Europa może i musi zrobić więcej, a my prosimy, aby zrobiła więcej w tej tak krytycznej chwili" - podkreślił.

 • 18:32

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wezwał w niedzielę w wywiadzie dla telewizji VRT do utworzenia Europejskiego Centrum Kryzysowego i Europejskiej Agencji Obrony Cywilnej.

  "Myślę, że lekcją, którą można wyciągnąć z tego kryzysu, jest to, że musimy być w stanie przyjąć zdecydowane podejście do radzenia sobie z kryzysami na szczeblu europejskim" - powiedział.

 • 18:29

 • 18:28

  Belgia: 586 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Osiem kolejnych osób zmarło - poinformowały w niedzielę belgijskie władze. To najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 od początku epidemii.

  Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory występowanie SARS-CoV-2, wynosi 3401. W całym kraju z powodu powikłań po COVID-19, chorobie wywoływanej przez koronawirusa, zmarło 75 osób. Większość z nich miała powyżej 65 lat.

 • 18:22

  Włochy: Do 5476 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. zmarło kolejnych 651 osób.

 • 17:19

  Niemcy: Jak podała agencja dpa, rząd federalny planuje wprowadzić zakaz spotkań w grupach większych niż dwie osoby. Obostrzenie ma nie obejmować rodzin i współlokatorów.

 • 16:48

  Rosja: w ciągu doby odnotowano 61 przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba zakażonych w kraju wzrosła do 367.

 • 16:45

  Grecja: Władze podały nowy bilans. Od początku epidemii w kraju potwierdzono 624 zakażenia. 15 z tych osób zmarło.

 • 16:20

  Afganistan: Resort zdrowia poinformował o pierwszym zmarłym zakażonym koronawirusem. To 40-letni mężczyzna z prowincji Balch na północy kraju.

  W Afganistanie potwierdzono dotąd 34 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Istnieją obawy, że słaby system opieki zdrowotnej, zdewastowany latami wojny, zostanie przytłoczony epidemią - zauważa agencja Reutera.

 • 16:14

  Rumunia: Zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. W kraju potwierdzono dotychczas 367 przypadków zakażenia.

 • 16:09

  Hiszpania: W ciągu doby zmarły 394 osoby zakażone koronawirusem. Zanotowano 3 646 nowych zakażeń.

 • 15:52

  Macedonia Północna: Zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. To 57-letnia kobieta.

 • 14:48

 • 14:36

  Włochy: Służba zdrowia na południu kraju nie wytrzyma ewentualnej eskalacji epidemii koronawirusa - ostrzegł burmistrz Matery Raffaello De Ruggieri. Zaapelował do osób z południa kraju, a przebywających na północy, by nie wracały na razie w rodzinne strony.

 • 14:06

 • 14:05

  Mołdawia: 80 przypadków zakażenia koronawirusem. Dotychczas jedna zainfekowana osoba zmarła, a dwie uznano za wyleczone. Kraj zamieszkuje ok. 3,5 mln ludzi.

 • 14:02

  Rosja nie wprowadzi w najbliższym czasie ścisłej kwarantanny dla obywateli z powodu koronawirusa - zapewnił sztab powołany przez władze. Wcześniej media podały, że rząd rozpatruje zastosowanie ostrzejszych środków w związku ze wzrostem liczby zakażeń.

 • 13:44

  Włochy: - Uważamy, że wprowadzenie nowych odważnych restrykcyjnych kroków może być jedynym rozwiązaniem w tragedii, która dzisiaj zdaje się nie mieć końca - powiedział w rozmowie z dziennikiem "La Stampa" burmistrz Bergamo, Giorgio Gori. Położone w Lombardii miasto stanowi epicentrum epidemii koronawirusa we Włoszech. - Jesteśmy jak na wojnie - dodał Gori, mówiąc o skutkach epidemii.

  - W naszej prowincji w tych dniach umiera wiele kobiet i mężczyzn. Widać, jak przekreślane są całe pokolenia, których nie można nawet godnie pożegnać - stwierdził.

  Wyraził uznanie dla mieszkańców, spośród których ponad sześciuset pracuje jako wolontariusze. Gori powiedział też w wywiadzie o "niekończących się wyrazach solidarności" i o miejscowych firmach, które produkują i rozdają maseczki ochronne.


  Widać, jak przekreślane są całe pokolenia, których nie można nawet godnie pożegnać.

 • 13:17

  Węgry: Do sześciu wzrosła liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem. W kraju tym obecność SARS-CoV-2 potwierdzono łącznie u 131 osób.

  W ciągu ostatniej doby liczba udokumentowanych zakażeń zwiększyła się o 28. To największy jak dotąd jednorazowy wzrost.

  Dwie nowe ofiary śmiertelne to kobiety w wieku 65 i 75 lat. Wcześniej zmarło czterech zakażonych koronawirusem mężczyzn.

  Do tej pory 16 osób uznano za wyleczone. Na kwarantannie przebywa 115 osób.

 • 13:14

  Cypr: Ministerstwo zdrowia poinformowało w nocy z soboty na niedzielę, że na wyspie miał miejsce pierwszy zgon z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W państwowym szpitalu w Paralimni zmarł 70-letni Brytyjczyk.

 • 12:49

 • 12:43

  Hiszpania: Rząd wydłuży stan zagrożenia epidemicznego o 15 dni

  - Wydłużenie stanu zagrożenia epidemicznego jest niezbędne z powodu szybko rosnącej liczby zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 (…). O decyzji rządu poinformowałem już wszystkich premierów wspólnot regionalnych Hiszpanii - powiedział premier Pedro Sanchez.

  Decyzja gabinetu ministrów w sprawie przedłużenia zapadła w sobotę wieczorem po drastycznym wzroście liczby zmarłych i zakażonych w Hiszpanii z piątku na sobotę. W ciągu doby odnotowano tam 324 zgony i ponad 5 tysięcy zakażeń.

  Całkowita liczba przypadków koronawirusa w Hiszpanii wynosi 25 496. Z powodu powikłań po przejściu COVID-19 zmarło już 1378 osób.

 • 12:33

  Papież Franciszek wezwał chrześcijan wszystkich wyznań do wspólnej modlitwy w środę 25 marca w związku z pandemią koronawirusa. Wezwanie to skierował po modlitwie Anioł Pański, którą odmówił w bibliotece Pałacu Apostolskiego.

 • 12:16

  Wielka Brytania: Brytyjska publiczna służba zdrowia poinformowała, że zawarła umowę z prywatnymi szpitalami w kraju, dzięki której od przyszłego tygodnia będzie miała do dyspozycji więcej respiratorów oraz tysiące dodatkowych łóżek i dodatkowy personel medyczny. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 • 12:15

 • 12:11

  Izrael w czasach epidemii na fotografiach

  Zdjęcie z lotu ptaka przedstawiające wzór z piany na parkingu w Tel Awiwie po czyszczeniu kompleksu, gdzie przeprowadzane są testy na koronawirusa.

  Pusta plaża Hilton w Tel Awiwie

  Publiczny basen Gordon w Tel Awiwie. Teraz całkowicie opustoszały.

 • 11:58

  Francja: Prezydent Emmanuel Macron zagroził zamknięciem granicy z Wielką Brytanią, jeśli premier Boris Johnson nie podejmie bardziej radykalnych działań w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa - podaje francuska gazeta "Liberation".

 • 11:55

  Kosowo: pierwszy przypadek śmiertelny pacjenta z koronawirusem

 • 11:54

  Palestyna: pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem w Strefie Gazy. Zainfekowani to dwóch Palestyńczyków, którzy przyjechali do Strefy Gazy z Pakistanu przez Egipt.

 • 11:26

  Iran: liczba zakażonych wzrosła do 21 638, liczba zmarłych do 1 685

 • 11:24

  Niemcy: Instytut Roberta Kocha poinformował, że od wczoraj przybyło w tym kraju 1 948 zakażonych. Tym samym liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła tam do 18 610.

  Liczba ofiar śmiertelnych z COVID-19 w Niemczech wynosi obecni 55, a wiec o dziewięć więcej niż wczoraj.

 • 11:07

 • 11:03

  Indonezja: 64 nowe przypadki koronawirusa. Łącznie 515 zakażonych

 • 11:03

  Grupa uczniów jednej ze szkół średnich w Kalifornii - przez internetowy komunikator - w chóralnej jedności, ku zachęcie, prezentuje światu swoje wykonanie utworu "Somewhere over the rainbow".

  Zgodnie z decyzją władz stanu przez koronawirusa koncerty odwołano, a mieszkańcy nie mogą wychodzić na zewnątrz.

 • 10:40

  Iran: Oferta pomocy w walce z pandemią koronawirusa złożona Iranowi przez Stany Zjednoczone jest dziwna - powiedział w transmitowanej w telewizji przemowie najwyższy przywódca duchowo-polityczny tego kraju Ali Chameni. Ajatollah nazwał amerykańskich przywódców "szarlatanami".

  Mimo wrogich stosunków dwustronnych na linii Waszyngton-Teheran, Stany Zjednoczone zaoferowały wsparcie humanitarne dla Iranu, który jest najbardziej dotkniętym epidemią państwem na Bliskim Wschodzie. Do tej pory potwierdzono tam ponad 20 tysięcy przypadków koronawirusa, z czego 1,5 tysiąca zakażonych zmarło.

  - Kilkukrotnie Amerykanie oferowali Iranowi pomoc w powstrzymaniu wirusa. Wy (Amerykanie -red.) jesteście oskarżani o jego stworzenie. Nie wiem, czy to jest prawda, ale to dziwne, że chcecie pomóc Iranowi - stwierdził Chamenei.

  I dodał: - Co jeśli dacie nam lek, który sprawi, że wirus pozostanie w Iranie na stałe?

  Ajatollah zapewnił jednocześnie, że Islamska Republika jest w stanie pokonać "każdy kryzys i każde wyzwanie, w tym wybuch (epidemii - red.) koronawirusa".

  - Naszym wrogiem numer 1. jest Ameryka. To najbardziej nikczemny wróg Iranu. Jego przywódcy to szarlatani - stwierdził Chamenei.

 • 9:16

  Rumunia: rząd potwierdził pierwszą w kraju ofiarę śmiertelną z koronawirusem

 • 9:04

  Tajlandia: Od dziś w Bangkoku mają być zamknięte centra handlowe, szkoły i uniwersytety. Ograniczenia mają na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się COVID-19. Otwarte pozostaną m.in. supermarkety i apteki. Takie same przepisy wprowadza pięć sąsiadujących ze stolicą prowincji.

  Ministerstwo zdrowia Tajlandii poinformowało dziś rano o rekordowym wzroście liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w tym kraju. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 188 nowych przypadków, co zwiększyło całkowity bilans zakażeń koronawirusem do 599.

 • 8:24

  Włochy: Premier Giuseppe Conte w sobotę wieczorem ogłosił decyzję o wstrzymaniu na całym terytorium kraju wszelkiej działalności produkcyjnej , która nie jest niezbędna. To kolejny krok zaostrzający walkę z epidemią koronawirusa.

 • 8:19

  USA: - Przeszedłem test na obecność koronawirusa. Czuję się wspaniale! - oświadczył prezydent USA Donald Trump. Zaapelował, aby pozostać w domach i ratować ludzkie życie.

  - To jest czas wspólnego narodowego poświęcenia, ale też czas docenienia naszych ukochanych, czas uświadomienia sobie tego, co jest dla nas najważniejsze: nasza wiara, rodzina nasi sąsiedzi, nasz wspaniały kraj - podkreślił.

 • 8:14

  Wielka Brytania: Premier Boris Johnson wezwał mieszkańców Wielkiej Brytanii, by przyłączyli się do "heroicznego i zbiorowego wysiłku narodowego" i postępowali zgodnie z zaleceniami utrzymywania dystansu społecznego.

  - Liczby są bezwzględne i przyspieszają. Włosi mają wspaniały system opieki zdrowotnej. A jednak ich lekarze i pielęgniarki są całkowicie przytłoczeni potrzebami. Żniwo śmierci we Włoszech liczone jest już w tysiącach i rośnie. Jeśli nie będziemy działać razem, jeśli nie podejmiemy heroicznego i zbiorowego narodowego wysiłku by spowolnić rozprzestrzenianie się choroby - wtedy jest prawdopodobne, że również nasza NHS (publiczna ochrona zdrowia - red.) będzie podobnie przytłoczona - ostrzegł brytyjski premier.

  Przyznał, że rząd narzuca środki, "których nigdy wcześniej nie widziano ani w czasach pokoju, ani wojny". Wyjaśnił jednak, że są one niezbędne. W poniedziałek Johnson zalecił, by powstrzymać się od przemieszczania się i kontaktów z innymi ludźmi, o ile nie jest to absolutnie niezbędne, zaś w piątek nakazał zamknięcie wszystkich miejsc rozrywki - pubów, barów, klubów, kin, teatrów, muzeów, siłowni itp.

  W Wielkiej liczba zarażonych przekroczyła 5 tysięcy, a ofiar śmiertelnych jest ponad 230.

 • 8:10

  Włochy: W Lombardii faktyczna liczba zakażonych koronawirusem może być dziesięć razy wyższa od tej oficjalnej, bo ten bilans nie uwzględnia osób bez objawów, lub z lekkimi dolegliwościami - to jedna z hipotez przedstawionych w niedzielę przez dziennik "Corriere della Sera".

 • 8:02

  Korea Południowa: zanotowano 98 nowych przypadków koronawirusa. Zdaniem ekspertów zdaje się potwierdzać to obniżającą się tendencję z ostatnich dni.

  Jak podało południowokoreańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom, łączna liczba zakażonych wzrosła do 8 897. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 104.

 • 7:58

  Afryka: Angola, Erytrea i Uganda poinformowały o pierwszych przypadkach koronawirusa, a Mauritius o śmierci pierwszego zarażonego. Eksperci podkreślają, że wirus zaczyna rozprzestrzeniać się na Czarny Kontynent, mimo prób rządów krajów kontynentu, by temu zapobiec. Na razie większość zakażonych to osoby, które wróciły zza granicy, głównie z Europy.

  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w całej Afryce liczba zakażonych wzrosła do ponad 1000. Lekarze wyrażają obawy, że Afryka nie poradzi sobie z większą falą epidemii ponieważ służba zdrowia w wielu państwach kontynentu jest dalece niewystarczająca.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

 • 7:55

  USA: Prezydent Donald Trump wysłał list do przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w ramach działań mających na celu "zaangażowanie przywódców państw całego świata w walkę z pandemią" koronawirusa – poinformował Biały Dom.

  Trump zaoferował współpracę w zwalczaniu pandemii i "wyraził uznanie dla starań Przewodniczącego mających na celu ochronę jego narodu przed tym zagrożeniem" - przekazała północnokoreańska agencja KCNA.

  Podkreślono jednak, że jeśli "nie będzie bezstronności i równowagi w stosunkach wzajemnych" to mimo dobrych relacji między przywódcami, stosunki dwustronne będą nadal się zaostrzać.

Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo

Autor:momo/b

Źródło: PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Raporty: