Lewica chce Trybunału Stanu dla Banasia. PiS: nie widzimy powodów

Posłowie klubu Lewicy wnioskują o postawienie szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia przez Trybunałem Stanu. - Jeżeli myślicie, tak jak mówicie, to poprzyjcie ten wniosek - zaapelował do wszystkich klubów parlamentarnych wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Sebastian Kaleta, poseł klubu PiS, stwierdził, że "nie zna materiałów, które miałyby być podstawą do składania takich wniosków", a działania Lewicy są "czysto polityczne".

Afera korupcyjna w polskiej piłce. "Fryzjer" skazany

Ponad sto zarzutów ciążyło na działaczu piłkarskim Ryszardzie F., pseudonim "Fryzjer". Wrocławski sąd uznał, że F. jest winny niemal wszystkich zarzucanych mu czynów. I wymierzył mu karę 4,5 roku więzienia. Przez 10 lat mężczyzna nie może też organizować i uczestniczyć w profesjonalnych zawodach sportowych.

W nowym projekcie PiS "widać ewidentnie złą wolę albo chęć ukrycia czegoś"

To kolejny projekt rażąco niezgodny nie tylko z konstytucją, ale również z tymi wartościami, które wynikają z traktatów Unii Europejskiej - powiedział w TVN24 konstytucjonalista profesor Marek Chmaj, odnosząc się do projektu zmian w sądownictwie autorstwa PiS. - Jest tam tak dużo absurdalnych przepisów krępujących niezależność sądów i niezawisłość sędziów, że widać ewidentnie złą wolę albo chęć ukrycia czegoś - dodał.

"Przede mną długa i żmudna rehabilitacja". Tomasz Lis o swoim stanie zdrowia

"Czasem złowrogi podmuch niespodziewanie i dosłownie zwala nas z nóg i w kilka sekund demoluje nam życie. Coś takiego przytrafiło mi się we wtorek pod Olsztynem. W takich sytuacjach najważniejsze jest to jak na nie reagujemy. Przede mną długa i żmudna rehabilitacja" - przekazał w krótkim oświadczeniu dziennikarz Tomasz Lis. Odniósł się w ten sposób do pojawiających się od tygodnia informacji dotyczących jego stanu zdrowia.

"Załóżmy, że jest ślub". Sędzia tłumaczy, skąd wątpliwości w sprawie przepisów

- Sędzia ma się bać, że jak zastosuje prawo europejskie, zastosuje konstytucję, czy być może w ogóle jak wyda wyrok, który w jakiś sposób nie będzie podobał się władzy, to spotkają go represje - komentował proponowane przez PiS zmiany w sądownictwie sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Mówił też o tym, jak przepisy uchwalone przez większość rządową mogą wpłynąć na życie obywateli.

Doradca prezydenta "wolałby, żeby PiS dysponowało mniej kontrowersyjnymi postaciami" niż Piotrowicz

Czym innym jest ktoś, kto jest ciągle w sieci postkomunistycznej, a czymś innym ktoś, kto bardzo wcześnie związał się z obozem postulującym dekomunizację i lustrację - stwierdził Andrzej Zybertowicz. Argumentował w ten sposób powołanie do Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza, prokuratora stanu wojennego. - Wolałbym, żeby PiS dysponowało mniej kontrowersyjnymi postaciami - przyznał jednak doradca prezydenta.

Autobus jedzie pod prąd i tak omija korek

Ponad kilometr jazdy pod prąd pozwoli autobusom ominąć poranny korek. Pierwszy w Polsce tak zwany kontrapas dla autobusów zaczął działać na ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni. - Osoby, które jadą komunikacją miejską zaoszczędzą nawet 10 minut - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

"Byliśmy górnikami, a nie żołnierzami". 38 lat od pacyfikacji kopalni "Wujek"

38 lat temu, 16 grudnia 1981 roku, doszło do pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w Katowicach. Zginęło wówczas dziewięciu górników, a wielu zostało rannych. Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek po południu w Katowicach. Mają się na nich pojawić bliscy zabitych i uczestnicy tamtych wydarzeń. W Katowicach ma się też pojawić premier Mateusz Morawiecki.

Zybertowicz: mam jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości

Sędzia jest kompetentny w aspektach prawnych, natomiast jest naiwnym dzieckiem, kiedy chodzi o procesy polityczne. Wbrew pozorom sędziami nie jest tak trudno manipulować - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Komentował w ten sposób reakcję środowiska sędziowskiego na projekt zmian w sądownictwie autorstwa PiS. Przyznał też, że w związku z reformą sądownictwa ma "jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości".

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem

- Dotyczyło mojej sytuacji prawnej, a także historii kamienicy na ulicy Joteyki w Warszawie - powiedział po spotkaniu z prezydentem Polski Jan Śpiewak. Aktywista został w piątek prawomocnie skazany w procesie dotyczącym zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej.

"Ciągle mamy wspaniałych, niezależnych sędziów"

Mieszkańcy Poznania wzięli w niedzielę udział w "łańcuchu światła" na znak solidarności z sędziami. - W demokracji władza sądownicza musi być niezawisła i niepoddawana naciskom rządu - mówiła Hanna Maria Zagulska, organizatorka wydarzenia. Impulsem do zorganizowania pikiety było zgłoszenie przez posłów klubu PiS projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa.

Projekt PiS "to próba zahamowania procesów rozkładu tej władzy"

Dwa czynniki się zbiegły: sprawa Banasia i sprawa sądownictwa - tłumaczył prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar, który komentował w "Faktach po Faktach" projekt nowelizacji przepisów o sądownictwie złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Według niego w obozie rządzącym "wyczuwalna jest panika".

Sędzia Safjan o projekcie PiS: wywrócenie do góry nogami porządku europejskiego

Polska z rozwiązaniami, które miałyby być wprowadzone przez tę ustawę, w istocie nie może funkcjonować już jako poważny partner w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Marek Safjan. Odniósł się w ten sposób do zgłoszonego przez posłów klubu PiS projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa.

"Dzisiaj trzeba jasno i wyraźnie upomnieć się o to, co jest domeną prezydenta"

Chciałbym być prezydentem wszystkich Polaków, ale co więcej, chciałbym być dla wszystkich Polaków - mówił w niedzielę w Gdyni lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "dzisiaj trzeba jasno i wyraźnie upomnieć się również o to, co jest domeną prezydenta". - Powinien być strażnikiem konstytucji, prawa, zwyczajów, obyczajów - wyliczał.

Prezes Wisły Kraków: zostałem wyrzucony z klubu za koszulkę

Piotr Obidziński, prezes Wisły Kraków, twierdzi, że został w nocy z soboty na niedzielę wyrzucony przez ochroniarza z jednego z krakowskich klubów nocnych. Według informacji tvn24.pl ochroną w miejscu, gdzie próbował bawić się Obidziński, mają kierować grupy powiązane z Cracovią.

"Jeżeli w piekle będzie specjalna izba za kłamstwo, to wy tam będziecie mieli czołowe miejsce"

- W żadnym systemie demokratycznego państwa nie ma rozwiązań, w których politycy mogliby karać sędziów za to, że im się nie podoba to, co mówią - podkreślił w "Kawie na ławę" w TVN24 przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Odniósł się do zgłoszonego przez posłów z klubu PiS projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. - Nie pozwolimy na anarchię, ani na drastyczne rozbijanie zasady trójpodziału władzy - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

"Próbuje się gasić pożar wywołany dużo wcześniej". Słowa Kaczyńskiego "absolutnie na wyrost"

Dostrzegam tylko i wyłącznie chęć ukrócenia działalności sędziów - powiedziała we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Joanna Juchniewicz, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Odniosła się w ten sposób do zgłoszonego przez posłów PiS projektu zwanego ustawą represyjną, zakładającego nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.