Premium

Zalewska i Skórzyński: ranking politycznych wydarzeń roku

Zdjęcie: Krystian Maj/KPRM

Koronawirus. To słowo – odmieniane na różne sposoby - było w tym roku "naj...". Najważniejsze, najgroźniejsze, najsmutniejsze i z największym wpływem na życie każdego z nas. Pandemia, #Zostanwdomu, #Pomagajmysobie, a ostatnio #Polskasieszczepi - aż trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się w ciągu niespełna 10 miesięcy. Dużo działo się też w polityce, dlatego ułożyliśmy dla Was ranking najważniejszych wydarzeń.

Te 10 wydarzeń - w naszej opinii - daje obraz tego, jak wyglądało ostatnie 12 miesięcy w polskiej polityce. Jedno jest pewne: 2020 rok zmienił ją już na zawsze.

10. "Niewidoczny" prezydent

Dla Andrzeja Dudy to miał być bardzo intensywny rok kampanii prezydenckiej i walki o reelekcję. 20 lutego wyjechał Dudabusem w hucznie zapowiadaną trasę, ale daleko nie zajechał. Równo dwa tygodnie po starcie kampanii premier z ministrem zdrowia ogłosili pojawienie się pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. A to oznaczało zmianę planów na kampanię, więc Dudabus trafił do garażu i już stamtąd nie wyjechał.

O przełożonym terminie wyborów jeszcze w tym podsumowaniu będzie. Finał był jednak taki, że po ostrym i intensywnym finiszu kampanii w cieniu koronawirusa, z przewagą ponad 400 tysięcy głosów nad Rafałem Trzaskowskim, Andrzej Duda został wybrany na drugą kadencję i… na wiele tygodni zniknął z pola widzenia.

Aleksander Kwaśniewski, wspominając swoją prezydenturę, powiedział kiedyś, że "druga kadencja jest tą, w której prezydent nic już nie musi, tylko może". Przede wszystkim nie musi się już oglądać na swoje środowisko polityczne, bo druga kadencja jest jego ostatnią. Może być znacznie aktywniejszy w "uprawianiu" polityki, nie ponosząc ryzyka, że jego partyjnemu zapleczu ta aktywność się nie spodoba. Wreszcie - może realizować własną, niezależną politykę bez obawy, że w kolejnych wyborach nie otrzyma wsparcia partii. Trzeciej kadencji po prostu nie będzie. Andrzej Duda tej okazji po wygranych wyborach na razie nie wykorzystuje.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam