Wycieńczony personel, zakażeni pensjonariusze w DPS-ach. "Proszę, bardzo proszę, zróbcie coś z tym"

Przybywa domów pomocy społecznej, które są odcięte od świata. Ich personel jest na skraju wyczerpania. Rząd uruchamia dodatkowe środki z budżetu i wprost apeluje do społeczeństwa o niesienie pomocy dla DPS-ów. - To kopanie studni, kiedy jest pożar - odpowiadają przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Razem z Rzecznikiem Praw Obywatelskich ostrzegają, że sytuacja jest dramatyczna.

Kolejne rozwiązania dla cudzoziemców w związku z koronawirusem

Projekt rozszerzający tak zwaną tarczę antykryzysową zawiera rozwiązania pozwalające między innymi na przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców będących w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen - poinformował w środę rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

TSUE zawiesza Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Polska zobowiązana jest do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pawłowicz sprzed lat o głosowaniu korespondencyjnym: projekt bardzo niebezpieczny

Głosowanie korespondencyjne zwykle poprzedzone jest udostępnieniem pakietu wyborczego, co oczywiście stworzy na pewno zjawisko handlu tymi pakietami, głosami i groźbę skupowania, nawet w dużych ilościach - mówiła w Sejmie w październiku 2013 roku posłanka Krystyna Pawłowicz. W poniedziałek głosami Prawa i Sprawiedliwości uchwalona została ustawa o głosowaniu korespondencyjnym dla każdego obywatela podczas majowych wyborów prezydenckich.

"W ogóle nie będą to wybory. To będzie usługa pocztowa"

Przypadek, technika, logistyka mogą spowodować, że wyborcy będą traktowani nierówno - zwrócił uwagę konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski, który na antenie TVN24 komentował propozycję głosowania korespondencyjnego dla wszystkich obywateli podczas majowych wyborów prezydenckich.

Asesorzy ślubowali mimo epidemii

80 nowo powołanych asesorów złożyło we wtorek ślubowanie w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego. Uroczystość zorganizowana była w specjalny sposób w związku z trwającą epidemią i obowiązującymi obostrzeniami.

Przedsiębiorcy liczą na większą pomoc. "Rozwiązania, które zaproponował rząd, nas nie ratują"

Polscy przedsiębiorcy mieli nadzieję na rewolucję, ale czują się rozczarowani. W czasie, gdy składają wnioski i czekają na odpowiedź urzędników - ich odpowiednicy w innych krajach pomoc mają już dziś. To między innymi nawet 10 tysięcy funtów na start, znacząca dopłata do pensji i płatne postojowe - tak wygląda tarcza antykryzysowa u naszych europejskich sąsiadów. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Sejmowa komisja za poprawkami w sprawie pakietu antykryzysowego

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła w środę nad ranem kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa. Jedna z nich zakłada, że sprawcy przemocy domowej mogliby być poddawani eksmisji pomimo epidemii Covid-19.

Jak będzie głosować Polonia? Jak przekazać 30 milionom obywateli karty do głosowania? Odpowiada Jacek Sasin

- Jestem przekonany, że wybory korespondencyjne mogą się odbyć bardzo sprawnie, zapewniając Polakom konstytucyjną możliwość udziału w wyborach - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Jacek Sasin. Zadeklarował, że jest gotowy podać się do dymisji w przypadku niepowodzenia organizacji wyborów, ale - jak zastrzegł - "do takiej sytuacji po prostu nie dojdzie". Pytany o wybory za granicą, stwierdził, że odbędą się "tak jak dotychczas".

"To nie będą wybory. Podstawowe cechy nie zostaną spełnione"

- Jeżeli uprą się i zrobią mimo wszystko te tak zwane wybory, to Polska, która już niestety nie jest państwem praworządnym, przestanie być również państwem demokratycznym - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i były minister spraw zagranicznych.

Godziny dla seniorów. Co o nich myślą oni sami?

Między godziną 10 a 12 ze sklepów i punktów usługowych mogą korzystać tylko osoby powyżej 65. roku życia. Handlowcy alarmują, że część seniorów traktuje jednak te specjalne godziny jako możliwość wyjścia z domu. - Nie taki był cel tego rozporządzenia - mówi prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

"Nie powinno się nikomu - czy to medykom, czy niemedykom - zamykać ust"

Uważam, że nie wolno, nie powinno się nikomu - czy to medykom, czy niemedykom - zamykać ust. To jest łamanie przede wszystkim prawa konstytucyjnego, mojej wolności słowa - mówi w rozmowie z reporterem TVN24 Marcinem Gutowskim położna Renata Piżanowska, która w połowie marca została zwolniona z pracy po swoim wpisie na Facebooku. Sygnalizowała wówczas brak odpowiednich środków ochrony osobistej w szpitalu, w którym pracowała.