Rzecznik PKW o wyborach: jak to będzie wyglądało, trudno powiedzieć

Na chwilę obecną jesteśmy na takim etapie, jeżeli chodzi o przygotowania do wyborów prezydenckich, że przyjmowaliśmy zgłoszenia chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych - powiedział w poniedziałek rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Zauważył przy tym, że "są nowe propozycje rozwiązań prawnych, zgodnie z którymi komisje wyborcze będą miały zupełnie inny kształt". - Jak to będzie wyglądało, trudno mi powiedzieć - ocenił.

"10 tysięcy testów na milion mieszkańców". Hołownia o "trzech filarach" planu wychodzenia z epidemii

Już dziś powinniśmy wiedzieć, kiedy mniej więcej otworzymy granice, kiedy będziemy w stanie otworzyć połączenia lotnicze, kiedy będziemy w stanie powiedzieć coś Ukraińcom, którzy będą chcieli do nas przyjechać do pracy - przekonywał w poniedziałek Szymon Hołownia. Niezależny kandydat na prezydenta przyznał, że oczekuje "konkretnego planu" wychodzenia z epidemii COVID-19. Wymienił także "trzy filary", na których jego zdaniem taki plan powinien się opierać.

Sopockie molo otwarte, ale "apelujemy, bądźmy odpowiedzialni"

Molo w Sopocie od poniedziałku znowu otwarte. - Jeżeli rząd wprowadza tak duże poluzowania dotyczące chociażby sklepów, czy miejsc kultu religijnego, to nie widzimy powodu, żeby molo było dalej zamknięte, aczkolwiek będziemy monitorować sytuację - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. I apeluje do wszystkich: bądźmy odpowiedzialni.

216 km/h na liczniku. "Twierdził, że spieszy się do warsztatu"

W miejscu, gdzie mógł jechać z maksymalną prędkością 140 kilometrów na godzinę, jechał znacznie szybciej. 39-latek zatrzymany przez policjantów z Wrocławia tłumaczył, że spieszy się do warsztatu. Został ukarany mandatem i punktami karnymi. - Droga to nie tor wyścigowy - przypominają policjanci.

Napad na sklep tuż przy polskiej granicy

Czeska policja poszukuje młodej kobiety, która okradła sklep spożywczy w Nowym Mieście pod Smrkem. Niełatwo ją rozpoznać, na twarzy miała maseczkę, a na głowie czapkę i kaptur. Ale funkcjonariusze zwracają uwagę na jej specyficzny chód. - Kołysze się dość wyraźnie z boku na bok, przypomina chodzenie kaczki - zaznacza rzeczniczka policji z Liberca.

"Po okresie heroicznej pracy będą mogli powrócić do domów"

Kadra Domu Pomocy Społecznej w Psarach (woj. wielkopolskie) może odetchnąć z ulgą. Po kilkunastu dniach opieki nad zakażonymi pensjonariuszami pracownicy ośrodka usłyszeli, że będą mogli wrócić do swoich rodzin. - Ich obowiązki przejmą pracownicy pozostający dotąd poza DPS-em i grupa wolontariuszy - informuje starosta ostrowski.

Apel lekarza: powinniśmy być zabezpieczeni tak jak żołnierze na wojnie, bo jesteśmy na wojnie biologicznej

Środki ochrony indywidualnej, zabezpieczenie dla rodzin pracowników ochrony zdrowia, testowanie na skalę masową - to jest to, o co apelujemy jako środowisko medyczne - mówił w TVN24 doktor Bartosz Fiałek, przewodniczący kujawsko-pomorskiego regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jak wskazywał, "testowanie jest najistotniejszym elementem, jeżeli chodzi o ocenę przebiegu epidemii w danym kraju".

Koronawirus w hospicjum. Zakażeni pacjenci i personel

23 pacjentów i 14 osób z personelu w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowogrodźcu (województwo dolnośląskie) jest zakażonych koronawirusem. Jak podkreślają władze gminy, chorzy nie wykazują objawów Covid-19. Wszyscy pacjenci mają zapewnioną opiekę. W placówce wprowadzono rotacyjny system pracy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: nadal jesteśmy przed szczytem epidemii

Cały czas porównujemy się do państw, gdzie skala zachorowań jest wyższa i które mówią, że szczyt już minął. My nadal jesteśmy przed szczytem - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował też, że trwa sprawdzanie szybkich testów, które trafiły do Polski z Korei Południowej. - Mamy przeświadczenie, że te testy będą wiarygodne i ich wyniki będą wysoce wartościowe. Ostateczne wyniki poznamy za dwa, trzy dni - przekazał.

Kamiński: należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile armat ma Jarosław Gowin

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z PSL przyznał w TVN24, że zmienił zdanie dotyczące wyborów prezydenckich i - pomimo, że ich organizację nazwał "oczywistym szaleństwem" - uważa, że kandydaci opozycji powinni wziąć w nich udział. W "Rozmowie Piaseckiego" odniósł się też do ewentualnej współpracy opozycji z Jarosławem Gowinem. To - jak mówił - "kwestia bardzo prostej matematyki".

Gowin złoży propozycję opozycji: przedłużenie kadencji "bez możliwości reelekcji"

Główny temat dzisiejszej rozmowy to będzie projekt zmiany konstytucji, którą przedstawiło Porozumienie kilka tygodni temu. Spodziewam się też kontrpropozycji ze strony Platformy Obywatelskiej - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 lider Porozumienia, były wicepremier Jarosław Gowin, w kontekście swojego poniedziałkowego spotkania z liderem PO Borysem Budką. Gowin przyznał, że bierze pod uwagę scenariusz, w którym jego partia opuszcza koalicję rządową.

Profesor Simon: w najbliższych dniach otrzymamy lek, który ma działać bezpośrednio na koronawirusa

Zapalenia wirusowe płuc to nie jest jakaś nadzwyczajna rzecz. Teraz mamy szczególny, wyjątkowo agresywny patogen, ale to nie jest jakiś nadzwyczajny obraz - mówił w programie "Koronawirus. Raport" profesor Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych. Jak dodał, oddział chorób zakaźnych wrocławskiego szpitala, którego jest ordynatorem, otrzyma lek, który "ma bezpośrednio działać na wirusa". 

Wojciechowski: pierwszą syrenę alarmową Komisja Europejska uruchomiła 9 stycznia

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał, że w związku z niebezpieczeństwem płynącym z rozprzestrzeniania się koronariwusa "9 stycznia Komisja Europejska uruchomiła pierwszą syrenę alarmową - powiadomienie państw członkowskich o zagrożeniu w systemie wczesnego ostrzegania i reagowania (EWRS)". Powołał się na unijne kalendarium walki z pandemią COVID-19.

Ludwik Dorn: wyborów 10 maja nie będzie

W pierwszych dniach maja dowiemy się co z wyborami. Dowiemy się, jakie poprawki zgłosił Senat, a potem, czy Sejm zdoła je odrzucić – mówił w "Debacie Faktów. Koronawirus" były marszałek Sejmu i minister spraw wewnętrznych Ludwik Dorn. Odnosząc się do terminu wyborów prezydenckich dodał, że jego zdaniem "wyborów 10 maja nie będzie".