Kultura i styl

Kultura i styl

Masz telefon i wyobraźnię? Możesz zostać reporterem

Wystarczy mieć telefon z możliwością nagrywania filmów i trochę wyobraźni, by zostać reporterem. Wystarczy mieć telefon z kamerą i być "we właściwym miejscu", żeby stać się autorem ekskluzywnego materiału dziennikarskiego lub reżyserem. Jak zamienić komórkę w artystyczne narzędzie, które pozwoli nam poczuć się reżyserem? Zobacz jakie rady ma dla początkujących Alberto Tognazzi, dyrektor Festiwalu Filmów Telefonów Komórkowych, który uczy m.in. montażu na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie.

Kino na kryzysie nie traci

Polacy może z powodu kryzysu zaczęli zaciskać pasa, ale na razie nie wydają mniej na rozrywkę - a na pewno nie na kino. W pierwszych tygodniach roku frekwencja w multipleksach wzrosła o 15 proc. - informuje dziennik "Polska". I to pomimo wzrostu cen biletów.

O przyszłości sera, metafizyce szympansa i dużym sicie

Długością nie ustępuje objętości samej, 188-stronicowej książki. Tytuł "Światowe perspektywy dla 60-miligramowych opakowań serka 'Fromage Frais' na lata 2009-2014" został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu "Diagram Prize", na najdziwniejszy książkowy tytuł.

Kamienica (prawie) otwarta

Emilian Kamiński od kilku lat w jednej ręce trzyma teatralne scenariusze, a w drugiej narzędzia budowlane. Po latach ciężkiej pracy, udało mu się jednak zrealizować marzenie - jego Teatr Kamienica jest gotowy. 27 marca zostanie otwarty dla publiczności.

Teatr sprzedaje się przez komórkę

Oferuje sprzedaż biletów przez internet i transmisje na żywo on-line z Salonów Poetyckich. Teraz krakowski Teatr im. J. Słowackiego wprowadza kolejna innowację: jako pierwszy w Polsce, zaoferuje płatność za bilet przez telefon komórkowy - zapowiada "Dziennik Polski".

Ograb Jacksona!

Już w kwietniu ruszy kontrowersyjna aukcja przedmiotów należących do Michela Jacksona. Sam król popu twierdzi, że został z nich okradziony. Na razie część kolekcji można obejrzeć w nowojorskiej restauracji Hard Rock Cafe.

Admirał Adama doradza ONZ

Rzadko zdarza się, by gwiazdy kina dyskutowały o prawach człowieka w siedzibie ONZ. Taki zaszczyt spotkał w tym tygodniu aktorów kultowego już serialu science-fiction "Battlestar Galactica", który porusza tak kluczowe tematy jak kwestia praw człowieka, światowego pokoju, czy dialogu międzyreligijnego.

Bollywood w Warszawie

Shahrukh z wąsami, Abishkek z partnerem i miłość w call center, czyli to, co fani kina bollywoodzkiego lubią najbardziej. Ci, którzy nie zetknęli się jeszcze ze specyficznym stylem i energią rodem z Indii, mają szansę nadrobić zaległości. Bollywood Festiwal przez cały przyszły tydzień w Multikinach i Silverscreenach w większych miastach.

Broadway zgasł w hołdzie Richardson

Aktorski świat jest w szoku po śmierci Natashy Richardson. Wspomnienia tych, którzy ją znali streszczają się w jednym słowie: wyjątkowa. - Była gwiazdą. Wielką aktorką, piękną kobietą, lojalną przyjaciółką - wspomina Ralph Fiennes. Aktorka zmarła w środę, po tym jak doznała poważnego urazu głowy podczas jazdy na nartach w Kanadzie.

Trendy terroryzm w niemieckim wydaniu

Seks, papierosy i karabiny maszynowe – z rewolucyjnym mitem grupy Baader-Meinhof rozprawia się film niemieckiego reżysera. Gloryfikacja krwawej i bezsensownej przemocy czy próba bezstronnego spojrzenia na jeden z bardziej kontrowersyjnych fenomenów niemieckiej historii? Oceńcie sami. Film od dziś w kinach.

Więcej Jana Pawła II i polskich zwycięstw

Chcemy oglądać współczesną polską historię na ekranie. Najchętniej - spektakularne militarne zwycięstwa i porażki oraz biografie ważnych postaci - wynika z sondażu GFK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Nic dziwnego, skoro aż jedna piąta z nas wiedzę o historii czerpie z filmów i seriali.

Rosyjski "Bond" o wojnie w Gruzji

"Olympus Inferno" - taki oto skromny tytuł nosi rosyjski film opowiadający historię dwójki bohaterów, zaangażowanych w wojnę w Gruzji. Reżyser Igor Wołoszyn zaznacza, że jest przekonany o winie Gruzinów za wybuch konfliktów. Ale dodaje, że nie ma to dla niego wielkiego znaczenia. Liczy się spektakl.

Natasha Richardson nie żyje

Natasha Richardson zmarła w środę w wyniku licznych urazów odniesionych w czasie wypadku na nartach - poinformowała media rodzina brytyjskiej aktorki. Richardson miała 45 lat. Wcześniej bulwarówka "Daily Mail" informowała, że umierająca aktorka została przewieziona do domu w Nowym Jorku, by mąż Liam Neeson, matka Vanessa Redgrave i dwóch synów mogli ją pożegnać.

Aktorka ciężko ranna w wypadku na nartach

Brytyjska aktorka Natasha Richardson jest w krytycznym stanie po wypadku na nartach. Doszło do niego podczas wizyty aktorki w Kanadzie. Jej mąż Liam Neeson przerwał zdjęcia do filmu w Toronto i poleciał do Montrealu, gdzie przebywa jego żona.

Majdanek zagrał niemiecki obóz

Przez rok było to tajemnicą. Teraz się wydało: sceny oscarowego filmu „Lektor” były kręcone w Muzeum na Majdanku - ujawnia "Dziennik Wschodni".

Fortuna za pierwszy komiks o Supermanie

Pierwszy odcinek serii komiksów o przygodach Supermana sprzedano za 317 tys. dolarów na internetowej aukcji. Sprzedający kupił go jako 9-latek w antykwariacie na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zapłacił wtedy 35 centów.

Jackson sprzedaje się jak ciepłe bułki

W rekordowym czasie zakończyła się sprzedaż biletów na 50 koncertów Michaela Jacksona w londyńskim O2. Ponad milion miejsc na występy "króla muzyki pop" rozeszło się w zaledwie 5 godzin.

Will Smith zbawia "Siedem dusz"

Will Smith w wydaniu skromniejszym: tym razem nie ratuje świata, ale tytułowe "Siedem dusz" (a raczej ciał, w tym bardzo ponętne ciało Rosario Dawson). Film ma wzruszać, krzepić i skłaniać do refleksji, ale jego twórcy trochę przesadzili z lukrem.

Koszerne disco

Wyobraźcie sobie tradycyjne żydowskie wesele. Pejsaty pan młody, kilku brodatych rabinów i suto zastawiony koszernym jedzeniem stół. Gra oczywiście klezmerska orkiestra i... nowojorski DJ. Namiastkę takiej właśnie imprezy - przynajmniej od strony muzycznej - można było zobaczyć w czwartkowy wieczór w Sali Kongresowej. David Krakauer i jego zespół dali tam fantastyczny koncert.

Kino, w którym pada deszcz

5D Extreme to pierwsze w Polsce kino, które oprócz trójwymiarowego ekranu zapewnia efekty stymulujące zmysły dotyku i zapachu - pisze "Życie Warszawy".

Opera w HD

Kultura wysoka za przystępną cenę, czyli Multikino przybliża operową klasykę. Najsłynniejsze spektakle będzie można obejrzeć na wielkim ekranie od 17 marca.

„Kochaj i tańcz” bije rekordy

Rekordowe otwarcie „Kochaj i tańcz”. Produkcję TVN w pierwszy weekend projekcji obejrzało prawie 400 tysięcy widzów . Jest to najlepszy wynik polskiego filmu od 10 lat.

Żydzi, laptopy i funk

Koncertuje zarówno w słynnej Carnegie Hall, malutkich klubach amerykańskiej diaspory, jak i na największych festiwalach świata. David Krakauer wraz ze swoim projektem Klezmer Madness już w najbliższy czwartek zagra w warszawskiej Sali Kongresowej. Na scenie będzie ich wspierał nowojorski DJ KeepAlive.

Wielki powrót Shakespeare'a

Niezwykły, jedyny zachowany portret wielkiego mistrza Williama Shakespeare'a, który powstał za życia słynnego dramatopisarza, pokazano w Londynie. Jeśli podawana data powstania obrazu jest prawdziwa, ma on już 399 lat.

"33 sceny z życia" najlepszym filmem

Orły rozdane. "33 sceny z życia" zostały najlepszym polskim filmem, ale w pozostałych kategoriach film Małgorzaty Szumowskiej nie został doceniony. Za najlepszą rolę męską i żeńską statuetki trafiły do aktorów grających w filmie "Rysa", a za reżyserię nagrodzono Jerzego Skolimowskiego ("Cztery noce z Anną").

"Szklana pułapka" walczy o europejskie laury

"Szklana pułapka" powalczy o nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Jednak jurorów będzie przekonywać nie Bruce Willis w przybrudzonym podkoszulku, ale... rybki akwariowe. Polska produkcja o znanym z zupełnie innej serii tytule rywalizuje w kategorii film krótkometrażowy.

Gra leczy Żydów z kompleksów

Rabin Micah Kelber chwali wojenną strzelankę "Call of Duty: World at War". "Jako Żyd zaangażowany w zakończenie II wojny światowej, przeżywasz uczucia najbardziej zbliżające do wyzwolenia z kompleksu ofiary wytworzonego przez Holokaust" - pisze rabin.

Jazz rozgrzał Indonezję

Indonezja przez trzy dni rozbrzmiewała jazzem. Na piąty Java Jazz Festival do Dżakarty przybyło - ku ogromnej uciesze organizatorów - ponad dwustu artystów z całego świata i ponad 80-tysięczna publiczność.

Tysiąc artystów ludowych na Kaziukach

To gratka dla miłośników gwizdków z drewna, pierników-serduszek, figurek ze słomy i wszelkiego rodzaju rękodzieła ludowego. Swoje stragany w Wilnie rozłożyło ok. tysiąca kupców. Zaczęły się Kaziuki, trzydniowe targi rękodzieła ludowego. Kaziukowy Jarmark ma 400-letnią tradycję, nazwa pochodzi od św. Kazimierza, patrona Litwy, syna Władysława Jagiełły.

Jak zginął Sikorski?

4 lipca 1943, godzina 23:07. 16 sekund po starcie Liberator wiozący gen. Władysława Sikorskiego spadł do morza. Katastrofa czy zamach? Komu i dlaczego mogło zależeć na śmierci premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie? Sensacyjną wersję tych wydarzeń przedstawia film "Generał - zamach na Gibraltarze". Od 3 kwietnia w kinach.