Kultura i styl

Kultura i styl

Harry Potter i Zmęczenie Materiału

Najbardziej dochodowy czarodziej globalnego box office'u znów bierze różdżkę do ręki. Tym razem oprócz ocalenia świata i Quidditcha interesują go też dziewczyny. "Harry Potter i Książę Półkrwi", choć nierówny, za długi i z wyraźną zadyszką, kasy kin już zaczarował.

Niech krasnal robi swoje "Heil Hitler"

Otoczony złą sławą krasnal z galerii sztuki w Norymberdze może dalej pozdrawiać hitlerowskim gestem, zadecydowała prokuratura. Powód? Krasnal jest parodią systemu nazistowskiego i jako taki może pozostać eksponatem.

Bitwa pod Grunwaldem - święto historii i komercji

Bitwa pod Grunwaldem nie jest tylko zamkniętą stroną w podręczniku historii. Dla tysięcy osób to całoroczne przygotowania i ważna część życia. Na polach koło Stębarku co roku odtwarzane są wydarzenia z czasów, gdy Krzyżacy zagrażali Królestwu Polskiemu.

Patriotyzm to nie jest ślepe uczucie

– Nienawiść, choć jest łatwo wytłumaczalna, nie jest usprawiedliwiona. Barbarzyński nacjonalizm, który zakłada nienawiść do innych nacji nie jest patriotyzmem – mówił prof. Leszek Kołakowski w rozmowie z Barbarą Skargą, profesorem filozofii.

Bartoszewski wspomina Kołakowskiego

Odejście Leszka Kołakowskiego od marksizmu to efekt dojrzewania – tak uważa prof. Władysław Bartoszewski, b. szef MSZ, historyk. – Przeprowadził analizę naukową, tego co poznał. Jego prace oznaczały dla wielu ludzi koniec złudzeń. Był przeciw totalizmowi, okrucieństwom komunizmu – przypomniał prof. Władysław Bartoszewski w programie "24 Godziny".

Dwaj przyjaciele o polskich losach po wojnie

Filozoficzne spojrzenie na polską trudną przeszłość wojenną i powojenną. - Jak ocenić historycznie 1945 rok. Czy to był zniewolenie, czy wyzwolenie – pytał słynny filozof, Leszek Kołakowski w rozmowie z Władysławem Bartoszewskim, niegdyś więźniem Auschwitz, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego.

Znów pokonaliśmy Krzyżaków!

Tradycyjna msza w obozie Wielkiego Mistrza, "Bogurodzica" z dziarskich gardeł polskiej jazdy i czujne wyczekiwanie poprzedziły starcie na polach Grunwaldu. W 599 lat po tryumfie wojsk króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami i ich poplecznikami - znowu wygraliśmy.

Ostatni film z Zapasiewiczem 31 lipca

Ostatni film z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza już niedługo na ekranach polskich kin. "Rewizyta" będzie miała swoją premierę 31 lipca na festiwalu filmowym "Era Nowe Horyzonty" we Wrocławiu. Reżyserem filmu jest Krzysztof Zanussi.

O przyjaźni, brokułach i zaufaniu

- Przed bliskimi i przyjaciółmi nie musimy udawać, że jesteśmy doskonali, że jesteśmy tym, czym nie jesteśmy. Pewien stopień szczerości jest warunkiem przyjaźni - mówił w rozmowie z Agnieszką Holland profesor Leszek Kołakowski. Kolejne odcinki z cyklu "Rozmowy z mistrzem" przypominamy na portalu tvn24.pl.

Rozmowy z mistrzem - raz jeszcze w tvn24.pl

To nie były zwykłe wywiady. "Rozmowy z mistrzem" to bardzo osobisty cykl spotkań profesora Leszka Kołakowskiego ze znanymi polskimi osobistościami, a jednocześnie przyjaciółmi filozofa. O patriotyzmie, przyjaźni, władzy i religii - z Agnieszką Holland, Władysławem Bartoszewskim, Adamem Michnikiem. Cykl będzie można obejrzeć w tvn24.pl - już w najbliższy weekend.

Leszek Kołakowski nie żyje

Wybitny polski filozof profesor Leszek Kołakowski nie żyje. Miał 82 lata. Zmarł w piątek w szpitalu w Oksfordzie.

"Określenie filozof uważał za obelżywe"

- To był niezwykle dobry człowiek - wspomina zmarłego dziś prof. Leszka Kołakowskiego Zbigniew Mentzel z "Tygodnika Powszechnego". A kolega zmarłego po fachu prof. Tadeusz Gadacz dodaje: - Był najbardziej rozpoznawanym polskim myślicielem i filozofem na świecie.

Grunwald – cisza przed burzą

Namioty już rozbite, pola wypełniają się białogłowymi i rycerzami. Wszyscy przyjechali po to, by odtworzyć słynną bitwę i obozowisko sprzed prawie sześciu wieków, z której relację znajdziecie na portalu tvn24.pl.

Jak oni strzelają

Minuta czterdzieści. Równo tyle czasu Johnowi Dillingerowi zajmowało obrabowanie banku. Johnny'emu Deppowi potrzeba niewiele więcej, żeby przekonać widza, że warto kupić bilet na "Wrogów publicznych". Stylowy, inteligentny kryminał Michaela Manna już w kinach.

"Hardkor 44 ma wciskać widza w fotel"

- To ma być skrzyżowanie "Parszywej 12" z "Obcym - decydujące starcie", a wszystko w stylistyce "300" - zapowiada Tomasz Bagiński. - Ma wciskać widza w fotel - precyzuje dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. "Hardkor 44" ma pokazać zupełnie inną historię walki o stolicę.

McCartney rozgrzał Wielkie Jabłko

Tysiące nowojorczyków na Times Square słuchało wyjątkowego koncertu Paula McCartneya. Ex-Beatles zagrał na dachu Ed Sullivan Theater, w którym wziął udział w popularnym show Davida Lettermana.

On odszedł, teatr zwolnił

- W takich momentach okręt zwany teatrem zwalnia bieg - mówi Jan Englert. Wspominając Zbigniewa Zapasiewicza przypomina sobie anegdotę. Kiedy podczas bojkotu telewizji komunistyczne władze chciały transmitować spektakle teatralne, Englert rzucił hasło: grajmy słabo. Zapasiewicz odpowiedział: "Tobie łatwo, a ja?". Całe życie zbliżał się do perfekcji. Zabrakło tylko czasu.

Widzowie o Zapasiewiczu: Tytan zszedł z pokładu

Przede wszystkim uczył - "się" i "innych" - przez całe swoje zawodowe życie. Nie tylko interpretacji wiersza, ale etyki swojego zawodu. - Jako jeden z nielicznych nie splamił się graniem w reklamach i durnowatych serialach - wspomina Zbigniewa Zapasiewicza internauta ~Yancio. - Mistrz gry bez słów - dodaje ~Zielony.

"Z jego śmiercią  kończy się pewna epoka"

Był wzorem dla aktorów, za którym można było podążać. Każde słowo, które wypowiadał, miało znaczenie; był pełen pasji, bardzo mądry - powiedział o Zbigniewie Zapasiewiczu prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) Krzysztof Kumor. - Może on jeden umiał wszystko w tym zawodzie - opowiadał o swym nauczycielu Daniel Olbrychski.

"Trzech kumpli" z kolejną nagrodą

Powiększa się lista nagród dla filmu dokumentalnego TVN "Trzech kumpli". Obraz Ewy Stankiewicz i Anny Ferens otrzymał właśnie nagrodę festiwalu filmowego Roma Fiction Fest w Rzymie.

Różowym cadillakiem w rytm mambo

Różowy cadillac kabriolet, a w nim Lou Bega przejechał w środę ulicami Międzyzdrojów, gdzie rozpoczął się właśnie XIV Międzynarodowy Festiwal Gwiazd. W tym roku odciskania dłoni na promenadzie gwiazd nie przewidziano, ale za to stanął na niej pomnik Jana Machulskiego. Zdjęcia otrzymaliśmy również od naszego internauty na platformę Kontakt TVN24.

Polański walczy o uniewinnienie

Adwokaci walczą o Romana Polańskiego. Jakiś czas temu kalifornijski sąd zdecydował, że nie unieważni wyroku sprzed 31 lat, który uznał reżysera za winnego uprawiania seksu z osobą nieletnią. Prawnicy twórcy odwołali się od tej decyzji.

Potter wygra z pogrzebem Jacksona?

Czy premiera najnowszego filmu o Harrym Potterze przebije w Wielkiej Brytanii transmisję z uroczystości pogrzebowych Michaela Jacksona? Obie postaci mają miliony fanów na całym świecie i obie są idolami masowej wyobraźni. "Harry Potter i Książę Półkrwi" - w polskich kinach już 24 lipca.

I po Open'erze

Najlepsze koncerty, najdziksze tłumy, najbardziej zdarte gardło i zdecydowanie najbardziej zdeptane trampki - tak można podsumować ostatni dzień Open'er Festival. Ale trzy poprzednie też nie szczędziły muzycznych wrażeń. Open'er '09 przeszedł do historii.

Taka sztuka tylko w Poznaniu

Pierwsza edycja festiwalu Animator sprawiła wielką niespodziankę fanom animacji - imprezy o takim rozmachu, poświęconej tej dziedzinie sztuki, w naszym kraju jeszcze nie było. Rozpoczynający się w poniedziałek Animator 2009 spróbuje stawić czoła wyśrubowanym oczekiwaniom. I ma na to duże szanse.

Naga Madonna w Londynie

Zanim Madonna stała się wielką gwiazdą skrytą za szpalerem ochroniarzy, nie miała wiele do ukrycia. Czasami niczego nie ukrywała.

Zmarł najsłynniejszy... nos Hollywoodu

W wieku 97 lat zmarł w Los Angeles aktor Karl Maden, laureat Oscara za rolę w "Tramwaju zwanym pożądaniem". Aktor znany był z niezwykle długiego jak na Hollywood... małżeństwa i charakterystycznego nosa.