Kultura i styl

Kultura i styl

Złodziej nart papieża wydaje powieść

"Wilga z Watykanu" - to tytuł opublikowanego właśnie we Włoszech kryminału znanego watykanisty, korespondenta AFP Bruno Bartoloniego. Znawcy mówią, że w bohaterach powieści potrafią rozpoznać prawdziwe osoby zza Spiżowej Bramy.

Chcesz być widownią? Nie daj się oszukać!

Fani programów takich jak "Szymon Majewski Show" i "Kuba Wojewódzki" marzą zapewne, by chociaż przez jeden wieczór usiąść na widowni ulubionych show. Wykorzystują to także oszuści. Nie dajcie się nabrać na ogłoszenia rzekomych "producentów" pojawiające się w serwisach ogłoszeniowych! Zamiast biletu na widownię i "obiecanej" kasy może cię spotkać gorzkie rozczarowanie.

Hip-hopowy hołd ku pamięci matki

"Zamordowali mojego dziadka, a potem wujków, a teraz moją mamę, strzelając w tył jej pleców. Mamo, miałaś niewiarygodną odwagę, gdybyś mogła mnie teraz usłyszeć…" – rapuje 18- letnia córka zamordowanej ponad rok temu w zamachu Benazir Bhutto.

Czarnoskóry mówi "czarnym głosem"

Śledztwo przeprowadzone przez francuską Organizację ds. Walki z Dyskryminacją (Halde) wykazało, że czarnoskórzy aktorzy są regularnie wykluczani z castingów do dubbingowania białych aktorów. Powodem jest, jak tłumaczą organizatorzy castingów, charakterystyczny ton głosu czarnoskórych aktorów.

Rutowicz, Palikot i wysyp ciąż

Niezapomniane chwile 2008 roku. Wszystko, co przez ostatnie 12 miesięcy wzbudziło nasze emocje. Chwile wzniosłe i żenujące w polityce, sporcie, rozrywce, a nawet – klimacie. Podsumowuje TVN Style.

Nie żyje legenda jazzu

Odeszła legenda światowego jazzu - Freddie Hubbard. Znany wśród koneserów trębacz jazzowy zmarł w wieku 70 lat w szpitalu w Kalifornii. Pozostawił po sobie 300 albumów i swój autorski styl.

Odkryto nieznane wiersze Tetmajera

To prawdziwa sensacja - na strychu jednej z sopockich willi znaleziono niepublikowane wcześniej wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Oprócz poezji odkryto również fotografie i listy miłosne, które młodopolski poeta pisał do aktorki z arystokratycznej rodziny - donosi "Polska".

Allen przywiózł do Warszawy Nowy Orlean

Wspaniały wieczór, wspaniałe show, zupełny luz i świetna współpraca muzyków - to komentarze po niedzielnym koncercie Woody’ego Allena i jego kapeli - New Orleans Jazz Band. W Sali Kongresowej królował klasyczny nowoorleański jazz w wykonaniu amerykańskiego mistrza komedii filmowej.

Woody Allen rozbuja Kongresową

Klasyczny nowoorleański jazz i Woody Allen grający na klarnecie - to czeka szczęśliwców, którzy w niedzielę wysłuchają w stołecznej Sali Kongresowej koncertu formacji Woody Allen and his New Orleans Jazz Band, pod dyrekcją muzyczną Eddy'ego Davisa.

Nie żyje Samuel Huntington

Samuel Huntington, autor "Zderzenia cywilizacji", zmarł w Wigilię na wyspie Martha's Vineyard w stanie Massachusetts. O śmierci swojego profesora poinformował Uniwersytet Harvarda.

Aznavour Armeńczykiem

Mający ormiańskie korzenie znany francuski piosenkarz Charles Aznavour otrzymał obywatelstwo Armenii, ojczyzny Ormian - poinformowało biuro prezydenta kraju Serża Sarkisjana.

Zmarła Eartha Kitt - słynna aktorka i piosenkarka

W wieku 81 lat zmarła Eartha Kitt - amerykańska piosenkarka i tancerka. Artystka była najbardziej znana z roli kobiety-kota, w którą wcieliła się w 1960 roku. Przegrała walkę z rakiem. Występowała niemal do ostatnich dni.

Odszedł geniusz nastroju, mistrz ironii

W jego dramatach najważniejsze linijki zawsze były "pod spodem". Ze zwykłych zdarzeń, zwykłych postaci i zwykłych konfliktów wydobywał niezwykły "pinterowski" nastrój: skrzyżowanie grozy, inteligentnej ironii i analizy. Harold Pinter, najwybitniejszy współczesny brytyjski dramatopisarz, umarł w wigilię. Miał 78 lat.

"Smutni nie są trendy"

- Dziś musimy być szybcy, wow i trendy. Smutni, refleksyjni są nie-trendy. Trendy są tacy "hop do przodu" - mówił w "Poranku" w TVN24 Krzysztof Majchrzak. Aktor opowiadał, czym są dla niego święta.

Odkryto nieznane szkice Leonarda

Tajemnica skrywa się pod obrazem Leonarda da Vinci z XV w., przedstawiającym św. Annę Samotrzecią. Dwa szkice odkryto na odwrocie przechowywanego w Luwrze obrazu mistrza renesansu.

Kosmiczne atrakcje wylądują w stolicy

Steruj robotem, zaprojektuj okładkę czasopisma i sprawdź w jakiej kulturze twoje ciało byłoby ideałem piękna. Nowinki techniczne, społeczne i humanistyczne w formie interaktywnych prezentacji będzie można obejrzeć na wystawie Centrum Nauki Kopernik.

Shrek na Broadwayu

Szczypta Hollywoodu na Broadwayu. Cameron Diaz i Ben Stiller wzięli udział w wielkiej premierze musicalu "Shrek". - Żałuję, że nie widziałam musicalu, zanim zdubbingowałam głos Fiony - mówiła Diaz po premierze.

Madonna oddaje 50 milionów funtów

Jak się rozwodzić, to tylko w showbiznesie. Rzeczniczka prasowa słynnej Madonny właśnie oświadczyła, że jej były mąż Guy Ritchie dostanie od niej w ramach ugody rozwodowej... co najmniej 50 milionów funtów.

Dziennikarze nagrodzili autorki "Trzech kumpli"

Autorki filmu "Trzech kumpli" - Ewa Stankiewicz i Anna Ferens otrzymały tegoroczną Nagrodę Główną Wolności Słowa SDP. "Dziennikarski Laur" trafił do publicysty i pisarza Krzysztofa Kąkolewskiego, a tytuł "Hieny Roku" otrzymało wydawnictwo Axel Springer Verlag.

Odkryto nieznany film z Polą Negri

Nieznany dramat sensacyjny z Polą Negri, wyprodukowany podczas I wojny światowej przez warszawską wytwórnię filmową Sfinks, odnaleźli w Rzymie polscy naukowcy. To prawdopodobnie jedyna kopia filmu.

Kto wygra Złote Globy?

"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Frost/Nixon" oraz "Wątpliwość" - to najwięksi wygrani nominacji do Złotych Globów. W styczniu przyszłego roku, Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej rozda te najbardziej prestiżowe, obok Oskarów, amerykańskie nagrody filmowe. Już po raz 66.

Niechcący poderżnął sobie gardło

Zakochany w Marii Stuart do szaleństwa Mortimer próbuje wydostać ją z więzienia i uratować przed gniewem Elżbiety. Gdy mu się to nie udaje, targa się na własne życie i umiera... Zazwyczaj tylko na deskach sceny, ale tym razem - niemal zabił się naprawdę. Daniel Hoebels - aktor wiedeńskiego Teatru Narodowego - nie wiedział, że w dłoni trzyma prawdziwy nóż i naprawdę poderżnął sobie gardło.

Władysław Ślesicki nie żyje

W Warszawie, po ciężkiej chorobie, zmarł reżyser Władysław Ślesicki, autor m.in. ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. W styczniu skończyłby 82 lata.

Kowboje-geje na cenzurowanym

- Czy dorośli widzowie nie znieśliby pocałunków między dwoma mężczyznami? - pytają włoskie organizacje homoseksualne. Według nich, telewizja publiczna RAI, wycinając kilka śmiałych scen z głośnego filmu "Tajemnice Brokeback Mountain" Anga Lee, bezprawnie go ocenzurowała.

Gwiazda na gwiazdkę

Już w najbliższą środę na deskach warszawskiej Sali Kongresowej zaśpiewa jedna z największych gwiazd amerykańskiej sceny muzycznej – Dionne Warwick. To będzie szczególny wieczór, bo oprócz standardów gospel i jazzu, na koncercie nie zabraknie także bożonarodzeniowych pastorałek.

"Niech śpiewa o bezrobociu zamiast drzeć Biblię"

Lider grupy "Behemoth" Adam Darski podarł "Biblię" na jednym z koncertów. Oburzyło to m.in. Ryszarda Nowaka z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Przed Sektami. Postępowanie zostało jednak uchylone ze względów formalnych. Nowakowi nie przeszkodziło to jednak w nazwaniu Darskiego "wielokrotnym przestępcą". Muzyk pozwał go i zażądał przeprosin za zniesławienie. Obaj byli gośćmi "Magazynu 24 godziny". Muzyk tłumaczył: - Nie zamierzałem nikogo obrazić. Nowak zaznaczał: - Są granice wolności wypowiedzi.

"Imagine" Lennona zamiast hejnału

John Lennon żyje w sercach Łodzian. W 28 rocznicę zabójstwa beatlesa, w samo południe z łódzkiego urzędu miasta zamiast prząśniczek (tradycyjnego hejnału Łodzi), popłynęły dźwięki piosenki "Imagine".

Odrzucona za raka

Zamiast Jezusa w żłobie fragment nowotworu - taka wizja młodej artystki nie spodobała się jury 66. Konkursu Szopek Krakowskich. Kontrowersyjna praca Moniki Drożyńskiej została zdyskwalifikowana.

"Gomorra" najlepszym filmem Europy

"Gomorra" bez konkurencji - włoski film w Kopenhadze zgarnął większość Europejskich Nagród Filmowych. Podczas 21. gali, nagrodę otrzymała także Magdalena Biedrzycka za kostiumy do "Katynia".

Pomalowane niebo w Warszawie

"Dziewięć promieni światła na niebie" - dzieło Henryka Stażewskiego wyświetlone prosto z Placu Defilad, symbolicznie otworzyło pierwszą wystawę Muzeum Sztuki Nowoczesnej z miejsca, w którym stanie jego budynek. Na wystawie "Sztuka cenniejsza niż złoto" obejrzeć można prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala i Aliny Szapocznikow, znajdą się one w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.