Kultura i styl

Kultura i styl

Muzeum ze złotym zlewem na środku

Gwiazdy światowego designu zaprojektowały nowy wystrój Muzeum Miejskiego w holenderskim Groningen. Powstało wnętrze tak ekstrawaganckie, że wzbudza zainteresowanie światowych mediów bardziej niż sztuka, którą wystawia.

Polskie obrazy w Rosji, "czekają na klimat"

Polska od kilku lat próbuje odzyskać dziesięć obrazów, które po wojnie trafiły do magazynów Muzeum Puszkina w Moskwie. - Czekamy na odpowiedni klimat polityczny - oświadczył pełnomocnik MSZ ds. restytucji dóbr kultury Wojciech Kowalski.

Portman zostanie mamą

To będzie z pewnością niezwykły rok dla Natalie Portman. Amerykańska aktorka spodziewa się bowiem pierwszego dziecka. Ojcem jest francuski tancerz i choreograf Benjamin Millepied.

Elton John też ma dziecko

Piosenkarz Elton John i jego partner David Furnish zostali w Boże Narodzenie rodzicami. W Kalifornii syna urodziła dla nich matka zastępcza. - Jesteśmy przepełnieni radością - oświadczyli panowie.

Minister chce nowego prawa dla "Sądu ostatecznego"

Najcenniejsze dzieła sztuki pod specjalną ochroną. Resort kultury przygotował wstępny projekt rozporządzenia w tej sprawie i wytypował: "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaniem" Rembrandta.

Superbohater zostanie zamordowany

Fanów kultowego komiksu „Fantastic Four” w styczniowym numerze czeka niespodzianka. Po 50 latach sukcesów fantastycznej czwórki autor postanowił uśmiercić jednego z głównych bohaterów.

Zebra "po przejściu" Beatlesów dobrem narodowym

Słynne londyńskie przejście dla pieszych, uwiecznione na okładce płyty Beatlesów "Abbey Road", zostało wpisane na listę brytyjskich obiektów o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Mimo upływu czterdziestu lat od wydania płyty zebra wciąż przyciąga każdego roku tysiące turystów, którzy pozują do zdjęć, naśladując Beatlesów z fotografii na okładce płyty.

„Taksówkarz” do kartkowania

Po 34 latach od kinowej premiery kultowy film z Robertem de Niro doczekał się własnego albumu. „Taksówkarz” ukazał się w postaci eleganckiej książki, którą może kupić zaledwie 200 osób.

Kolęda z Zakopowerem w TVN24

W Wigilię na antenie TVN24 (o 18.10 i 21.10) będzie można zobaczyć wyjątkowy, bożonarodzeniowy koncert kolęd zespołu Zakopower, który został zrealizowany w kościele św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku. - Śpiewanie kolęd sprawia wielką przyjemność. Są to piękne melodie, piękne kompozycje, wzruszające teksty - mówi lider zespołu Sebastian Karpiel Bułecka. Próbkę kolędowania dał już dziś w Poranku TVN24. W duecie z Jarosławem Kuźniarem.

Juror "You Can Dance" rozrusza Stadion Narodowy

Wiadomo już, na czyje barki spadnie przygotowanie programu imprezy otwierającej warszawski Stadion Narodowy. Wygrała stołeczna agencja ARS Communications. Kostiumy zaprojektuje Maciej Zień, a choreografię tancerzy przygotuje popularny juror "You Can Dance", Michał Piróg.

Kazik śpiewa "Balladę o Janku Wiśniewskim"

Kultowa "Ballada o Janku Wiśniewskim” w wykonaniu Kazika Staszewskiego. Utwór jest motywem przewodnim filmu "Czarny Czwartek" będący rekonstrukcją dramatycznych wydarzeń grudnia '70. - "Ballada" jest dla mnie istotną, ważną i piękną piosenką. To była, obok „Murów” Kaczmarskiego, żelazna pozycja - w mroku stanu wojennego niosła swego rodzaju nadzieję, mimo że wtedy tej nadziei nie sposób było dostrzec - mówi artysta.

"Jak zostać królem" i powalczyć o Złoty Glob

Dziś ogłoszono nominacje do najważniejszych i najbardziej cenionych obok Oscarów, nagród w amerykańskim przemyśle filmowym, czyli do Złotych Globów. Największą szansę na złotą statuetkę mają filmy: "Jak zostać królem" (7 nominacji), "Fighter" (6 nominacji) oraz "The Social Network" (6 nominacji). Nagrody zostaną wręczone 16 grudnia podczas uroczystej gali w Los Angeles.

Bardem tłucze talerze. Portman się rozbiera

Javier Bardem tłucze talerze, Vincent Cassel tańczy, Natalie Portman się rozbiera, a James Franco uwodzi. 14 gwiazd w minutowych etiudach sportretowało dla "NY Timesa" klasyczne hollywoodzkie archetypy.

"Sprzęgają się w samcze, zwierzęce układy"

Lubi oglądać pędzących ludzi w supermarketach, nie interesuje się krzyżem pod Pałacem Prezydenckim. Pisarz Andrzej Stasiuk w "Rozmowie bardzo politycznej" TVN24 opowiada o Polsce, politykach i swojej fascynacji Licheniem.

23 tys. kwiatów dla tegorocznych noblistów

Tegoroczni laureaci nagrody Nobla odebrali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy. Uroczystość odbyła się w sztokholmskiej filharmonii. Największe brawa otrzymał Mario Vargas Llosa, uhonorowany w dziedzinie literatury.

Całe życie Jacko na obrazie

Od dzieciństwa i sukcesów z grupą Jackson Five aż po ostatnie chwile kariery króla popu. Życie Michaela Jacksona zostało uwiecznione na obrazie. Sam artysta nie doczekał zamówionego przez siebie dzieła, ale ozdobi ono jego nowy, wydany pośmiertnie album.

"Pomarańczarka" to autentyk

- Odnaleziony w Niemczech pod koniec listopada obraz Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami" jest autentyczny - potwierdził w czwartek dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Miler.

Buzek o autorze "Gomorry": To świadectwo

Autor "Gomorry" Roberto Saviano i Finka Sofi Oksanen zostali nagrodzeni nagrodą "European Book Prize", przyznawaną pod patronatem europejskich socjalistów we współpracy m.in. z francuskim MSZ i kilkoma europejskimi dziennikami. W komitecie wspierającym nagrodę jest m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

"Nie chcę być pieprzonym martwym herosem"

Ostatni wywiad z Johnem Lennonem, przeprowadzony trzy dni przed śmiercią muzyka, po raz pierwszy będzie dostępny w całości. Opublikuje go magazyn "The Rolling Stone".

30 lat od śmierci, która wstrząsnęła światem

Jego kompozycje zrewolucjonizowały świat muzyki. Jego płyty rozeszły się na całym świecie w ponad miliardzie egzemplarzy. A na jego pogrzeb przyszło sto tysięcy fanów. Dziś mija 30 lat od śmierci słynnego "Beatlesa" Johna Lennona.

Włącz się w czytanie

Powstaje wielka koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek - Republika Książki. Uroczyście zostanie powołana w środę na inauguracyjnym kongresie w Bibliotece Narodowej. Hasło: "Czytanie włącza". Cel: troska o miejsce książki, czasopism i prasy we współczesnej kulturze.

Cyfrowy romans w "Koperniku"

Ferrycy zakochuje się w pięknej Krystali. Ta jednak, choć jest robotem, chce poślubić człowieka - tak zaczyna się historia miłosna maszyn, na teatralnej scenie grana przez same maszyny. Przedstawienie "O królewiczu Ferrycym i księżniczce Krystali" z serii "Bajek robotów" Stanisława Lema, jako pierwsi oglądali dziennikarze i zaproszeni goście w Centrum Nauki Kopernik. Od wtorku sztuka będzie dostępna dla wszystkich.

"Pamiętaj, nie jesteś sam, kompania ma dobry plan"

Jak przekonać górników do bezpiecznej pracy pod ziemią? Najlepiej słowami piosenki. Na ten oryginalny pomysł promowania bezpiecznych warunków pracy wpadli górnicy z kopalni Rydułtowy. "Każdy krok to mrok, tylko lampa oświetla mi drogę" - to tylko próbka tekstu utworu. Teledysk, w którym zobaczyć można też mocne sceny wypadków, będzie pokazywany podczas szkoleń BHP górników Kompanii Węglowej.

McCartney i Oprah rozwinęli kulturę USA

Kennedy Center Honors, prestiżowe wyróżnienia w uznaniu za artystyczny wkład w kulturę Stanów Zjednoczonych, przyznano w niedzielę piątce tegorocznych laureatów. Znaleźli się wśród nich między innymi ikona amerykańskiej telewizji Oprah Winfrey oraz były Beatles Paul McCartney.

Złota Żaba dla współtwórcy "Wenecji"

Operator filmu "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego zdobył Złotą Żabę, główną nagrodę zakończonego w sobotę w Bydgoszczy 18. Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2010. Jury wybrało jego zdjęcia spośród 16 filmów z całego świata biorących udział w konkursie głównym.

"Autor widmo" najlepszy w Europie

Wielki tryumf Romana Polańskiego podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych 2010 w Tallinie w Estonii. Jego ostatni film "Autor widmo" zwyciężył aż w sześciu kategoriach, w tym za najlepszy film.

"Polski? Przyzwyczaiłem się, ale nadal nic nie rozumiem"

Znany z kultowego "Matrixa", przerażającego "Adwokata Diabła" i komiksowego "Constantine" aktor - Keanu Reeves - w Polsce. Pewnego dnia zadzwonił do organizatora festiwalu filmowego Camerimage i zapytał Marka Żydowicza, czy nie zaprosiłby go na tę imprezę. Dzięki temu fani hollywoodzkiej gwiazdy mogli spotkać się z nim w Bydgoszczy, a reporter "Dzień Dobry TVN" mógł przeprowadzić z nim ekskluzywny wywiad.

"Imperium" po rosyjsku na targach w Moskwie

Pisarz ważny dla kultury europejskiej - w taki sposób przedstawiono Ryszarda Kapuścińskiego na trwających w Moskwie 12. Międzynarodowych Targach Książki Non/Fiction. W ramach tej elitarnej imprezy odbyła się prezentacja rosyjskiego wydania jego "Imperium".

Carla Bley gwiazdą Ery Jazzu

Wybitna amerykańska pianistka i kompozytorka Carla Bley będzie gwiazdą tegorocznego koncertu świątecznego Ery Jazzu. Artystka zagra i zaśpiewa swoje interpretacje kolęd już w poniedziałek w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Tajemnicza operacja Arethy Franklin

"Królowa soulu", czyli Aretha Franklin, przeszła w Nowym Jorku operację. 68-latka czuje się dobrze. Sama piosenkarka i jej rodzina nie chcą ujawnić szczegółów zabiegu, ani co było jego powodem.