Kultura i styl

Kultura i styl

Ozzy wraca do Black Sabbath?

Muzycy legendarnego metalowego zespołu Black Sabbath przyznają, że jest duża szansa na nową płytę i koncerty w starym składzie. Informacja, że Ozzy Osbourne wraca jako wokalista, zelektryzowała fanów, bo odkąd w 1979 roku wyrzucono go z grupy, między członkami trwają spory o prawa do jej nazwy.

"Biuro Wszelkiego Pocieszenia", czyli Zimiński nie zakłada rajtek

Dlaczego ludzie mówią do siebie, a w windzie milczą? Dlaczego piłkarze tak często spluwają? Dlaczego nie warto jeździć na wakacje? Nad tymi i wieloma innymi "przyziemnymi" sprawami zastanawia się w swoich felietonach Wojciech Zimiński. Opowiastki prowadzącego "Szkło Kontaktowe" w TVN24 zebrane są w książce "Biuro Wszelkiego Pocieszenia".

Lotnisko jak skrzydła. Z oazą w środku

Norman Foster, jeden z najlepszych architektów świata, zaprojektował lotnisko, które ma przyćmić wszystkie inne na świecie. Znajdzie się na środku kuwejckiej pustyni. Kształt to skrzydła ptaka - każdy terminal o długości 1,2 km. Dach pokryty panelami słonecznymi, które mają generować energię czerpaną ze słońca. Liczba pasażerów, którą będzie w stanie obsłużyć, to 50 milionów rocznie.

Od "Ósmej strony" do "Niebezpiecznej metody"

Zaliczany jest przez specjalistów z branży do trzynastki najważniejszych festiwali filmowych na świecie - obok m.in. Cannes, Berlina i Wenecji. Już dziś rusza 27 Warszawski Festiwal Filmowy. O główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym walczyć będzie 20 produkcji.

Po skandalu z Hitlerem ma dość. Lars von Trier już nic nie powie

Duński reżyser Lars Von Trier zapowiedział, że już nigdy więcej nie będzie wypowiadał się publicznie ani udzielał wywiadów. Takie oświadczenie wydał po tym, jak został przesłuchany przez policję ws. uwag, które poczynił na festiwalu w Cannes na temat Adolfa Hitlera.

"Simpsonowie" znikną po  23 latach? Wojna o honoraria

Szefowie wytwórni Fox zagrozili, że zamkną serial "Simpsonowie", jeśli aktorzy dający głosy bohaterom kreskówki nie zgodzą się na obniżenie swoich honorariów o 45 procent. Szóstka z nich zarabia 8 milionów dolarów rocznie. - Nie możemy produkować dalszej serii bez cięcia kosztów – powiedział rzecznik producenta "Simpsonów", którzy są jednym z największych sukcesów w historii telewizji od 23 lat.

Dom "Unabombera" w galerii

Ze swojej drewnianej chaty ukrytej w lasach Montany Ted Kaczynski prowadził kampanię terrorystyczną w USA wysyłając przesyłki z bombami. Sprawa "Unabombera" była jednym z najdroższych i najdłuższych śledztw prowadzonych przez FBI. Jego dom zarekwirowała policja jako dowód w procesie – przeniesiono go do magazynu w Sacramento. Fotograf Richard Barnes jako pierwszy dostał zgodę na zrobienie tam zdjęcia. Teraz jego prace trafiły do galerii w Kalifornii.

"Królowa portretu polskich gwiazd" nie żyje

Nazywana "królową portretu polskich gwiazd" - Zofia Nasierowska - nie żyje. Artystka zmarła w poniedziałek rano w swoim domu w Warszawie po ciężkiej chorobie, z którą zmagała się od dwóch lat.

Nike dla "dość leniwego pisarza"

- Mój status literacki jest szczególny. Jestem dosyć leniwym pisarzem. Wydaję książkę mniej więcej raz na dziesięć lat i zostaję potem zapomniany - powiedział zdobywca tegorocznej literackiej nagrody Nike Marian Pilot, który otrzymał ją za powieść "Pióropusz". Wręczenie nagrody odbyło się w niedzielę w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Na 60-tkę zebrał 3,7 mln dol.

- Najbardziej zabawny okres w życiu miałem między 50-tką a 60-tką. Przewiduję, że następna dekada będzie jeszcze lepsza – deklaruje Sting, który dziś obchodzi 60. urodziny. I zapowiada, że nie zamierza przechodzić na emeryturę. Wczoraj z okazji urodzin dał koncert w Nowym Jorku w towarzystwie zaprzyjaźnionych gwiazd. Wyśpiewując największe przeboje w karierze zebrał 3,7 mln dolarów na cele charytatywne.

Najlepszy budynek roku: stylowy zygzak ze stali i szkła

Szkoła średnia Evelyn Grace Academy w Londynie, którą tworzą cztery budynki o łącznej powierzchni 10,5 tys. metrów kwadratowych, zachwyciła jurorów tegorocznej Stirling Prize, najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie. Futurystyczny kształt budynku projektu Zahy Hadid imponuje rozmachem i kreatywnością. - To wysoce stylowy zygzak ze stali i szkła – uzasadnia wybór jury.

700 owiec przed katedrą w Mediolanie

Siedemset owiec pojawiło się w sobotę, ku absolutnemu zdumieniu mieszkańców i turystów, na placu przed katedrą w Mediolanie. Gigantyczne stado zostało tam sprowadzone dla potrzeb kręconego właśnie filmu.

Paris Hilton po raz pierwszy w Polsce

Paris Hilton będzie gwiazdą otwarcia nowej części centrum handlowego w Katowicach. W Silesia City Center dziedziczka fortuny rodu Hiltonów pojawi się kilkakrotnie i spędzi w Polsce łącznie dwa dni.

To nie pastisz, to dzieło da Vinci. Za 500 mln zł

Historyk sztuki prof. Martin Kemp znalazł w Warszawie przekonywujący dowód na potwierdzenie autentyczności portretu, zwanego "La Bella Principessa" (Piękna Księżniczka), jako dzieła Leonarda da Vinci - donosi "Guardian".

Bond "poległ" na indyjskich torach

Daniel Craig, jako agent 007, nie będzie strzelał na indyjskiej stacji kolejowej, ani skakał przez pociąg na motocyklu - plany kręcenia kluczowych scen akcji "Bonda 23" na kolei w Indiach zostały porzucone. Film "przegrał" z biurokracją kraju – urzędnicy zakwestionowali wiele scen, w tym te kręcone na dachu pociągu, bo... "zaszkodziłoby to obrazowi Hindusów w świecie, którzy podróżują na dachach bez biletu".

"Czterej pancerni" non-stop. Z bigosem

Berlińskie kino rozpoczyna w piątek wieczorem maraton filmowy z serialem "Czterej pancerni i pies". Przygody załogi "Rudego" były najbardziej popularnym serialem telewizyjnym w NRD, ale czy dziś fani będą w stanie obejrzeć 21 odcinków non-stop? - Widzowie mogą kupić bilety tylko na część pokazu, a w trakcie wzmocnić się porcją bigosu – zachęcają organizatorzy.

Odebrał nagrodę po dwóch latach

Roman Polański po dwóch latach odebrał na festiwalu filmowym w Zurychu nagrodę za całokształt twórczości. Gdy próbował to zrobić uprzednio, trafił do aresztu na dwa miesiące i zawisła nad nim groźba ekstradycji do USA.

Sukces Polki. Dostała Emmy za scenografię

Ewa Skoczkowska, odpowiedzialna m.in. za scenografię do takich produkcji jak "Pręgi" czy "Sara" została wczoraj uhonorowana prestiżową nagrodą Emmy. Scenografka otrzymała statuetkę w kategorii "Wiadomości i filmy dokumentalne" za "wybitne indywidualne osiągnięcia w oświetleniu i scenografii". Doceniona została jej scenografia w filmie "Hindenburg - Untold story".

Farmer wyrzucił Rihannę za bikini

Gwiazda muzyki pop na cenzurowanym u irlandzkiego farmera. Podczas kręcenia zdjęć do nowego teledysku "We Found Love" mężczyzna sprzeciwił się rozbieraniu Rihanny na jego ziemi.

Po 2000 lat trafiły do internetu

Najstarsze teksty biblijne, tak zwane "zwoje znad Morza Martwego", około 2000 lat po powstaniu trafiły do internetu. Muzeum Narodowe Izraela we współpracy z Google udostępniło zdjęcia manuskryptów w bardzo wysokiej rozdzielczości. System umożliwia automatyczne wyszukanie na nich konkretnych fraz i tłumaczy je na język angielski.

Kaczyński na dużym ekranie

"Lider" - to tytuł trwającego czterdzieści minut filmu dokumentalnego o politycznej drodze Jarosława Kaczyńskiego, którego premiera odbędzie się w poniedziałek w jednym ze stołecznych kin. – Będzie prezentowany w trakcie kampanii w terenie podczas spotkań z wyborcami - powiedział "Rzeczpospolitej" jeden ze sztabowców PiS.

"Jak Piłsudski prowadził do Drugiej, tak Kuroń do Trzeciej RP"

- Marksista, który stał się legendarnym opozycjonistą, agnostyk hołdujący wartościom chrześcijańskim, człowiek, który lubił mocną herbatę i był przyjacielem ludzi - to portret Jacka Kuronia, wyłaniający się z wyboru jego tekstów "Taki upór", który właśnie trafił do księgarń. Wydający je ośrodek Karta z okazji 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników opublikował też serię zdjęć słynnego opozycjonisty.

Komorowski: Czuję się jak na amerykańskim filmie

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał decyzję o przejęciu odnalezionych w Nowym Jorku dwóch obrazów Juliana Fałata - "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach". Na uroczystości w polskim konsulacie obecny był prezydent Bronisław Komorowski, który żartował: "Czuję się jak na prawdziwym amerykańskim filmie. Bo było porwanie, nielegalne wywiezienie, aresztowanie dzieł sztuki, a co szczególnie ważne dla filmu byli też tajni agenci i happy end".

Izrael da milion na Auschwitz-Birkenau

Izraelski rząd przeznaczy ok. milion dolarów na projekt budowy Funduszu Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Fundusz ma uratować teren obozu przed niszczeniem.

Polak zawstydził Anglików. "To nie jest Sodoma i Gomora"

Pijane w sztok kobiety, leżący na ulicy mężczyźni, dwuznaczne seksualne pozy i morze śmieci wokół – to zdjęcia polskiego fotografa Macieja Dakowicza pod tytułem "Cardiff po zapadnięciu zmroku" przedstawiające obraz nocnego życia walijskiego miasta, które wywołały zażenowanie w Wielkiej Brytanii. - Nie chodziło mi o to, by pokazać, że Brytyjczycy wariują i upijają się. Po prostu dokumentowałem to, co się dzieje. Starałem się być obiektywny – broni swoich zdjęć autor.

Powstanie park rozrywki "Avatarland"

"Avatar", najbardziej dochodowy film wszech czasów, zostanie przeniesiony ze świata fantazji w rzeczywistość – na Florydzie powstanie park rozrywki "Avatarland". Oparte na scenografii filmu miasteczko pełne atrakcji zbuduje Walt Disney Company, a reżyser James Cameron będzie nadzorował budowę. - Ożywimy wyspę Pandora jak nigdy wcześniej – zapewnia twórca kultowego filmu.

Koniec filmowej "zapchajdziury" w szkołach?

Do tej pory oglądanie filmów w szkołach traktowane było jako ucieczka od nudnych tematów zapisanych w programie lub zapełnieniem godzin, które pozostały do przerwy wakacyjnej. Teraz ma się to zmienić za sprawą Koalicji dla edukacji filmowej, którą podpisało osiem instytucji kulturalnych w Polsce.

Zmarł Tomasz Zygadło

Ceniony reżyser filmowy i teatralny Tomasz Zygadło zmarł 17. września w Warszawie, w wieku 63 lat. Był twórcą filmów "Ćma", "Odwet" i "Sceny dziecięce z życia prowincji".