Kultura i styl

Kultura i styl

Gdynia będzie miała "supertoaletę". Z leżakami i stojakami na rowery

240 projektów rywalizowało w konkursie na nowoczesną toaletę, która stanie przy gdyńskim Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego. Wygrał pomysł Grzegorza Ostrowskiego i Karola Sabalczyka. Architekci z Gliwic przygotowali koncepcję, zgodnie z którą budynek może pełnić także funkcję wypoczynkową. Do spłukiwania toalet ma być wykorzystywana zbierana na dachu deszczówka.

Gdynia buduje Centrum Filmowe. Szklana fasada, trawnik na dachu

W Gdyni wmurowano kamień węgielny pod budowę Gdyńskiego Centrum Filmowego – miejsca, które połączy świat twóców i widzów kina. Obiekt powstanie w centrum miasta, w pobliżu Teatru Muzycznego. Znajdzie się w nim m.in. siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej i biura Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Sensacyjny debiut Polaka w Mediolanie. "Ma przed sobą ogromną karierę"

20-letni student z Warszawy zaledwie miesiąc temu został odkryty przez polskiego agenta, a już podbił Mediolan. Karol Sapiński pojechał na swój pierwszy Tydzień Mody w życiu, a dostał pracę od największych domów mody: Prady i Zegny. - To sensacyjny debiut. Chłopak ma przed sobą ogromną karierę - mówi jego agent.

Agnieszka Holland wyreżyseruje "House of Cards"

Agnieszka Holland wyreżyseruje kilka odcinków trzeciego sezonu "House of Cards", jednego z najpopularniejszych seriali na świecie - poinformował portal Stopklatka. - Można odnieść wrażenie, że jego twórcy doszli do ściany - oceniła Polka.

Małgorzata Braunek - niezapomniana Oleńka nie żyje. Przegrała z rakiem

Po długiej walce z rakiem zmarła Małgorzata Braunek, niezapomniana Oleńka Billewiczówna w "Potopie" Jerzego Hoffmana i Izabela Łęcka w telewizyjnej "Lalce" Ryszarda Bera. Ostatnio oglądaliśmy ją w ekranizacji popularnej sagi Marii Kalicińskiej "Dom nad rozlewiskiem". Od ponad roku walczyła z nowotworem. Odeszła dziś rano.

Roman Polański nakręci film w Krakowie? "Takie są plany"

Roman Polański chce kręcić w Krakowie swój nowy film. - Są takie plany - potwierdza Piotr Szymański z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na razie nie wiadomo jednak, jakiej tematyki miałby dotyczyć film. Wszystko ma się wyjaśnić we wtorek.

Bronią spektaklu, piszą do Prezydenta RP. "Bez wolnej kultury nie ma wolnego państwa"

- Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem - piszą w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego Obywatele Kultury. W obronie sztuki "Golgota Picnic" stanęli m.in. Agnieszka Holland, Magdalena Środa, Andrzej Mleczko, Jacek Żakowski, Krzysztof Krauze czy Kazimiera Szczuka.

Zmarła Małgorzata Braunek. Miała 67 lat

Małgorzata Braunek, znana z ról Oleńki w "Potopie" i Izabeli Łęckiej w "Lalce", zmarła w poniedziałek po długiej chorobie - poinformowano na oficjalnej stronie artystki na Facebooku. Miała 67 lat.

Sekrety i kłamstwa Hollywood. Fascynująca biografia Michaela Lindsay-Hogga

Jest ojcem współczesnego teledysku i zdobywcą Oscara za film o Beatlesach "Let It Be". O biografii Michaela Lindsay-Hogga "The New York Times" pisał: "Dramat prawdziwie szekspirowski - epicka miłość, pomieszane tożsamości, listy wyjawiające sekrety". Hogg całe życie mierzył się z pytaniem, czy jest synem Orsona Wellesa, do którego był podobny, i z którym romans miała jego matka, Geraldine Fitzgerald. Wokół tego pytania zbudował swoją opowieść o największych gwiazdach Hollywoodu i światowego show-biznesu - "Człowieka, który znał ich wszystkich".

"Król Lew", "Forrest Gump", "Pulp Fiction". Nic się nie zestarzały, a mają już 20 lat

20 lat skończył niedawno "Król Lew", 23 czerwca mija tyle samo czasu, od kiedy na szklanym ekranie pierwszy raz pokazano "Forresta Gumpa". Ale to nie wszystko. Można śmiało powiedzieć, że cały 1994 rok był dla kinematografii owocny - powstały m.in. "Pulp Fiction", "Wichry namiętności", "Śmierć i dziewczyna"… Z tej okazji przypominamy dziesięć filmów, które widzieliście pewnie nie raz. Macie swojego faworyta?

Dom na "chmurze" i z widokiem na Loch. Najpiękniejszym budynkiem roku?

Skye w Szkocji uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Na niej powstał dom, który ma szansę zostać najpiękniejszym domem na świecie. To Cliff House - prosty i surowy budynek usadowiony na skraju klifu, z widokiem na wody Loch Dunvegan i wkomponowany w dziką otaczającą go przyrodę. Docenili go jurorzy Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich, którzy wybrali go do grona 56. laureatów RIBA Awards 2014.

Drugie życie limuzyn Fidela Castro. Wożą turystów

Fidel Castro bezsprzecznie kojarzy się z kubańskimi cygarami, ale podobno nie mniejszą słabość przywódca miał do pięknych samochodów. W Hawanie, gdzie mit el Comendante jest wciąż żywy, od lat zarabia się na jego legendzie. Prezydenckie limuzyny odrestaurowuje państwowa firma taksówkarska i wozi nimi po mieście turystów.

Odwołano spektakl "Golgota Picnic". "Bardzo duże zagrożenie zamieszkami"

Organizatorzy Malta Festiwal zdecydowali się odwołać budzący spore kontrowersje spektakl "Golgota Picnic". Swoją decyzję uzasadniają względami bezpieczeństwa. Wcześniej przeciwko "Golgota Picnic" występowali konserwatywni politycy i duchowni, w obronie sztuki stali przedstawiciele świata kultury.

Meryl Streep będzie Marią Callas w nowym filmie Mike'a Nicholsa

Mike Nichols - twórca "Absolwenta" i "Closer" - przygotowuje się do telewizyjnej adaptacji sztuki autorstwa Terrence'a McNally'ego "Master Class", będącej biografią Marii Callas. W postać wielkiej divy wcieli się największa gwiazda współczesnego kina Meryl Streep. Film opowie o latach młodości legendarnej śpiewaczki operowej, a także o przebiegu jej kariery i romansie z milionerem Arystotelesem Onassisem. Twórcy rozpoczną pracę na planie na początku 2015 roku.

"Najgorsze były pogróżki pod moim adresem". To on złamał tabu

- Świat sztuki odwrócił się do mnie plecami. Straciłem wielu przyjaciół. Ale w tym wszystkim najgorsze były pogróżki pod moim adresem - wspomina Roger Ballen, który sfotografował w nietypowy sposób upadek apartheidu. Złamał tabu politycznej poprawności. I stał się jednym z najważniejszych współczesnych fotografów.

"Torturuj człowieka, a powie ci cokolwiek"

Iggy Pop, Dalajlama i Karl Lagerfeld występują w kontrowersyjnej kampanii reklamowej przeciwko stosowaniu tortur. Pobici, zakrwawieni, posiniaczeni mówią rzeczy, których nigdy by nie powiedzieli, ale - zgodnie z hasłem - "poddani torturom, mówią cokolwiek".

Hollywood w Warszawie. Jako pierwszy Al Pacino

Al Pacino we wrześniu przyjedzie do Warszawy. Będzie pierwszą hollywoodzką gwiazdą, która weźmie udział w cyklu spotkań "An Evening with...", podczas których publiczność będzie mogła zadawać pytania swoim idolom.

Córka Polańskiego została aktorką. Zagra w "Wikingach"

Do obsady trzeciej serii "Wikingów", hitowego serialu opowiadającego o średniowiecznym wodzu Ragnarze, dołączyła m.in. Morgane Polański. 21-letnia córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner zagra francuską księżniczkę, córkę cesarza Karola, wroga wikingów.

Depeche Mode pobili rekord w Łodzi. Fotograficzny

Dobre zdjęcie może pomóc w karierze artysty, złe - zaszkodzić. Brian Griffin, wielka gwiazda fotografii lat 80., wykreował i fotograficznie podkreślił wizerunek m.in. Depeche Mode, Placebo, Queen, REM, The Clash, Iggy'ego Popa, Kate Bush, Petera Gabriela, Siouxsie Sioux i Elvisa Costello. Po latach te unikalne zdjęcia trafiły na aukcję w Łodzi. Najwięcej zapłacono za to, które nigdy wcześniej nie było publicznie pokazywane.

Trwa Enter Music Festival Leszka Możdżera. W tym roku więcej jazzu

Nad Jeziorem Strzeszyńskim trwa czwarta edycja Enter Music Festivalu. - Tegoroczny jest bardziej jazzowy, mamy muzyków, którzy czerpią z głównego nurtu - mówi dyrektor artystyczny imprezy, Leszek Możdżer. Drugiego dnia wystąpią Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra, 3 Cohens Sextet oraz Jacek Kochan feat. Dominik Wania & Leszek Możdżer „Third of Three”.