Kultura i styl

Kultura i styl

"Ohydne przestępstwo pedofilskie. Nie powinno mieć znaczenia, kto się go dopuścił"

Prokuratura nie zdecydowała się na wniosek do sądu o tymczasowy areszt dla Romana Polańskiego. Reżyser może swobodnie poruszać się po kraju, może też wyjechać. - Być może jest tak, że gdyby chodziło o innego obywatela, to postępowanie byłoby nieco inne - ocenił w "Tak jest" mec. Piotr Schramm. - Mamy tu do czynienia z ohydnym przestępstwem pedofilskim i nie powinno mieć znaczenia, kto się go dopuścił - skomentował Zbigniew Ziobro.

Roman Polański w TVN24: prawdopodobnie w marcu na dłużej zostanę w Polsce

Roman Polański powiedział w TVN24, że w marcu zamierza na dłużej przyjechać do kraju, będzie pracować nad filmem. Odnosząc się do wniosku o ekstradycję do USA, prawnicy reżysera podkreślili, że "ani nie zastosowano środków zapobiegawczych, ani nie wszczęto procedury ekstradycyjnej". - Śledczy nie dopatrzyli się podstaw do zatrzymania - zauważył adwokat.

"Prokuratura USA jest zdeterminowana". Wniosek do Polski o zatrzymanie Polańskiego

Do Prokuratury Generalnej w Warszawie wpłynął wniosek rządu USA o zatrzymanie Romana Polańskiego - pisze "Gazeta Wyborcza". Wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski stwierdził w "Jeden na jeden" w TVN24, że amerykańska prokuratura jest bardzo zdeterminowana ws. Polańskiego. Reżyser, który przyjechał do stolicy na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich, jest w USA od 36 lat ścigany za gwałt na nieletniej.

Gwiazdor ligi NFL zabił się strzałem w serce. Teraz nakręcą o nim film

Zawodnik NFL Dave Duerson w 2011 roku popełnił samobójstwo w apartamencie na Florydzie. Strzelił sobie w serce. Na biurku zostawił tylko informację dla swojej byłej żony: "Proszę, dopilnuj, aby mój mózg oddano do banku mózgów NFL". Teraz legenda NFL będzie bohaterem hollywoodzkiego filmu, a zagra go Adewale Akinnuoye-Agbaje, aktor znany z "Zagubionych".

Berlin podzieli się na dwie części. 15 km świecących balonów w pokojowych zamiarach

Z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego instalacja z podświetlanych balonów znowu podzieli stolicę Niemiec na dwie części. Ale tylko na dwa dni. Odtwarzając część oryginalnego przebiegu berlińskiego muru, 8 tys. balonów złoży się na 15-kilometrową instalację świetlną "LICHTGRENZE". 9 listopada balony zostaną wysłane w powietrze przez tysiące wolontariuszy.

Ak Saraj, czyli pałac Erdogana. Jest największy na świecie

Nowy olbrzymi pałac w Ankarze, Ak Saraj, czyli Biały Pałac, od czwartku jest siedzibą prezydenta Turcji. Krytykowany za okazałość, nie ma raczej cech typowych dla architektury Turcji. Należy do największych pałaców świata i może nawet trafi do księgi Guinnessa.

"Dlaczego miałbym się nagle wyrzec przyjaciół w Rosji?"

- Musimy dać odpór polityce Putina, ale powinniśmy też szukać wśród Rosjan przyjaciół, sojuszników - przekonywał w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Wajda. Reżyser wspominał, że nawet w najtrudniejszych czasach mógł w Rosji takie osoby znaleźć. - Przyjeżdżaliśmy tam do naszych przyjaciół i oni mówili tym samym głosem, co my. Tylko odpowiednio przyciszonym - powiedział.

Ekskluzywne pole golfowe i imigranci na płocie. "To zdjęcie zaskoczyło ludzi"

Fotografowi José Palazonowi udało się zrobić nietypowe zdjęcie. Widać na nim osoby grające w golfa i imigrantów siedzących na wysokim ogrodzeniu wokół pola golfowego. Zdjęcie pokazuje różnice między bogatymi Europejczykami, a biednymi Afrykańczykami, którzy są gotowi na wszystko, by przedostać się do Europy.

Światowe media: Polska bardziej przyjazna Żydom niż inne kraje Europy Zachodniej

We wtorek wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Na ten dzień zaplanowano uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela. Ale światowe media o walorach muzeum piszą już od kilku dni, a przy okazji zauważają, że "Polska jest teraz bardziej przyjazna Żydom niż inne kraje Europy Zachodniej, gdzie antysemityzm znowu jest widoczny".

Agata Trzebuchowska, filmowa Ida: nie wiążę przyszłości z aktorstwem

- O "Idzie" myślę przede wszystkim jak o spotkaniu międzyludzkim. Bardzo cenna jest dla mnie znajomość z Pawłem Pawlikowskim, z którym wciąż utrzymuję bliski kontakt. Nie mogę powiedzieć, że udział w tym filmie i jego sukces przewartościowały moje życie. Być może dlatego, że gdy propozycja się pojawiła, byłam już ukształtowaną osobą - miałam wyraźne poglądy i plany. "Ida" ich nie zmieniła - mówi nam Agata Trzebuchowska, odtwórczyni roli tytułowej w "Idzie" Pawła Pawlikowskiego.

Alohomora: otwórz magiczne drzwi do komnaty Harry'ego Pottera

To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów Harry'ego Pottera. W jednym z londyńskich hoteli powstały pokoje, których tematem przewodnim jest słynny czarodziej z powieści autorstwa J.K. Rowling. W apartamentach znajduje się wszystko, co magiczne m.in. kufry, kotły, eliksiry i księgi zaklęć.

Maksymalny zysk i motto: "bądź bezwzględny". Szokujące kulisy świata finansów

"Przyprawiające o zawrót głowy spojrzenie na system bankowy, który spowodował światowy kryzys finansowy" - tak media piszą o dokumencie "Władca wszechświata", który powstał przy wsparciu Komisji Europejskiej. Jego autor znalazł bankiera, który opowiada o swojej pracy więcej niż bohater "Wilka z Wall Street". Reżyser hollywoodzkiego hitu pokazał, jak się bawił w świecie finansów, a tymczasem Rainer Voss zdradza szokujące fakty zza kulis jego funkcjonowania.

Dzięki Szymborskiej pojedzie do Paryża. Julia Hartwig gościem "Xięgarni"

- Jak już dostałam czek, pomyślałam sobie, że najchętniej, chociaż częściowo, wykorzystam go do podróży do Paryża, w którym bardzo dawno nie byłam - wyznała w programie "Xięgarnia" Julia Hartwig. Poetka została laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Oprócz statuetki otrzymała czek na 200 tys. złotych.

Julia Hartwig laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

W sobotę po raz drugi została wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Najwybitniejszą poetycką książką roku została uznana książka "Zapisane" Julii Hartwig. Pozostali nominowani do nagrody: "Echa" Wojciecha Bonowicza, "Języki obce" Jacka Dehnela, "W innych okolicznościach" Mariusza Grzebalskiego i "Pulsary" Michała Sobola.

Alternatywne serce miasta. Poznajcie Off Piotrkowską

Kiedyś łodzianie się tego miejsca wstydzili, dzisiaj chętnie przyprowadzają przyjezdnich. Dawne "chinatown", czyli miejsce gdzie sprzedawano tanie jedzenie w brzydkich budkach to dziś Off Piotrkowska - jeden z siedmiu cudów Polski według "National Geographic Traveler". Odwiedziliśmy to niezwykłe miejsce z kamerą.

"Czy to żart?". Hitler i Mussolini na śmietance do kawy

Klienci szwajcarskich kawiarni przeżywali zaskoczenie, gdy na opakowaniach śmietanki do kawy widzieli nadrukowane wizerunki Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego. Firma, która wprowadziła produkt do sprzedaży przeprasza i wycofuje towar z rynku.