Kultura i styl

Kultura i styl

Ludzie są kolorowi, a emotikony tylko żółte? Będą "buźki" w innych barwach

Emotikony w internecie i komunikatorach sieciowych "od zawsze" były żółte. Prawdopodobnie dlatego, że taki był pierwszy "smiley", który jako wpinana w klapę plakietka pojawił się w latach 60., jeszcze w czasach przedinternetowych. Teraz jednak bojownicy o różnorodność uznali, że skoro są rozmaite rasy ludzi, to i "buźki" powinny być kolorowe. Nowe zestawy mają się pojawić w 2015 roku.

Ten obraz sprzedano za prawie 62 mln dolarów

Jeden z ostatnich obrazów namalowanych przez Vincenta van Gogha sprzedano we wtorek na aukcji w Nowym Jorku za 61,8 mln dolarów. Początkowo szacowano, że martwa natura zostanie wylicytowana za nie więcej niż 50 mln dolarów.

Koloseum odzyska podłogę? Wrócą gladiatorzy? Pomysł podoba się ministrowi

Pomysł włoskiego archeologa Daniele Manacorga, by w rzymskim Koloseum z powrotem położyć podłogę, wywołał dyskusję. Idea spodobała się włoskiemu ministrowi kultury. "Wystarczy trochę odwagi" - napisał na jednym z portali społecznościowych. Jednak zdania wśród internautów i specjalistów są podzielone.

Conchita Wurst w siedzibie ONZ. Ban Ki-moon: jest gwiazdą świata

- Kiedy usłyszałem, że ona wygrała Eurowizję, pomyślałem, że jest gwiazdą świata - powiedział w Wiedniu o Conchicie Wurst sekretarz generalny ONZ. Ban Ki-moon gościł w poniedziałek tę austriacką piosenkarkę i chwalił ją za walkę przeciwko dyskryminacji i nietolerancji.

"Najprzystojniejszy przestępca" zdetronizowany? Oto jego rywal

Nazywa się Sean Kory, ma 29 lat i został zatrzymany w Halloween za pobicie mężczyny przebranego za reportera Fox News. Policja, ku przestrodze, opublikowała w internecie jego zdjęcie. Mężczyznę okrzyknięto natychmiast rywalem Jeremy'ego Meeksa w walce o tytuł "najprzystojniejszego złoczyńcy" Ameryki.

Najpiękniejszy hotel świata jest wśród lampartów. "Spędzisz tu wakacje życia"

"Tu spędzisz wakacje życia" - tak czytelnicy prestiżowego magazynu podróżniczego "Condé Nast Traveler" zachwalają najpiękniejszy hotel na świecie. Blisko 80 tys. osób uznało, że na miano to zasługuje Londolozi, który leży w samym sercu prywatnego rezerwatu w RPA. Tam jest też dom lampartów, które pozwalają podejść do siebie bardzo blisko. W rankingu 100 docenionych hoteli nie ma żadnego z Polski.

World Trade Center otwarte po 13 latach

World Trade Center ponownie otwarte. 13 lat po zamachach z 11 września 2001 roku gmach One World Trade Center (1 WTC), mający zastąpić zburzone wieże, przyjął pierwszych pracowników. Od poniedziałku do budynku wprowadziło się wydawnictwo Conde Nast.

Tłum nagich kobiet wyszedł na ulice. Kontrowersyjna sesja w święto zmarłych

Fotograf Spencer Tunick, który zasłynął monumentalnymi instalacjami z nagich ciał w różnych częściach świata, przygotował kolejny głośny projekt. Tym razem rozebrał tłum kobiet w meksykańskim San Miguel de Allende. Nie wszystkim mieszkańcom to się spodobało, bo jedyną ozdobą modelek były girlandy pomarańczowych kwiatów - symbol meksykańskich zaduszek.

Reżyser broni spotu o Polsce. "Krzyż trudno by było umieścić na nosie skalnego wielkoluda"

- Wszystko jest w świecie wyobraźni, w świecie wyobrażonym przez dziecko - tak autor nowego spotu promującego Polskę, Paweł Borowski, odpiera zarzuty, że w filmiku jest wiele nieścisłości. Trwający nieco ponad minutę klip pokazuje m.in. wyciąganie stadionu PGE Areny z morza, smoka wawelskiego w garniturze czy rodzinę spacerującą po Giewoncie, który ożywa. - Jest to umowna sprawa - powiedział reżyser we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24.

Nałęcz: nie było żadnych negocjacji ws. Polańskiego. Absolutna ignorancja USA

- Nie było negocjacji Kancelarii w sprawie Romana Polańskiego - zapewniał w "Jeden na jeden" w TVN24 prof. Tomasz Nałęcz. Prezydencki doradca stwierdził, że z punktu widzenia polskiej historii prokurator amerykański wykazał się "absolutną ignorancją", wnioskując o zatrzymanie reżysera - dziecka Holocaustu - w dniu otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich.

Aktorzy "Gry o tron" dostali podwyżkę. Siódmy sezon będzie ostatni?

Aktorzy grający główne role w "Grze o tron" wynegocjowali wielkie podwyżki za pracę w trzech następnych sezonach serialu. Dzięki nowym kontraktom będą najlepiej opłacanymi aktorami występującymi w sieciach kablowych. Ale nowe warunki umowy nie gwarantują im, że bohaterowie, których grają, będą żyć aż do 7. sezonu. I mogą stracić pracę.

Spór o Polańskiego. "Nie powinien być fetowany", "30-letnią gehennę już przeszedł"

- Nie ma żadnej podstawy prawnej, by dokonać ekstradycji Romana Polańskiego - stwierdził w "Kawie na ławę" Leszek Miller (SLD). Innego zdania był Zbigniew Girzyński (PiS). - Zgodnie z podpisaną między Polską a USA umową, polskie władze powinny go wydać. To by pokazało, że nie ma u nas taryfy ulgowej dla nikogo - ocenił Girzyński. - Ten człowiek (Polański-red.) gehennę 30-letnią już przeszedł i nie wiem, czy ona nie jest cięższa niż odsiadka w więzieniu - stwierdził z kolei Adam Szejnfeld (PO).

"Mam nadzieję, że oni wszyscy kiedyś po mnie wyjdą"

Towarzyszy umierającym z pełną wiedzą o tym, co znaczy umierać. Prowadzi hospicjum, chociaż sam jest bliski śmierci. Żyje na granicy dwóch światów – tego, który znamy i tego, którego nikt z nas nigdy nie widział. Ksiądz Jan Kaczkowski dwa lata temu dowiedział się, że ma raka mózgu. To sprawiło, że i on stał się pacjentem, tak jak jego podopieczni. Mimo to żyje tak jak wcześniej – rozmawia z chorymi, ich rodzinami, modli się z nimi, trzyma ich za rękę, gdy umierają. Reportaż dziennikarki "Faktów" TVN.

Postanowiła, że umrze 1 listopada. Zmienia zdanie

Kiedy zdiagnozowano u niej raka mózgu i dano sześć miesięcy życia, 29-latka zaplanowała, że 1 listopada umrze. Teraz walczy, by nieuleczalnie chorzy mieli szansę otrzymywać środki, dzięki którym będą mogli godnie odejść. W środę kobieta poinformowała, że stan jej zdrowia jest na tyle dobry, że może przesunąć datę swojej śmierci.

Prawnicy Polańskiego "przygotowani na wniosek o ekstradycję". Ale sprawy komentować nie chcą

Adwokaci Romana Polańskiego zwołali konferencję prasową, na której poinformowali, że w żaden sposób nie będą komentować sprawy ewentualnego wniosku o ekstradycję dla reżysera, którego bronią. - Nie chcemy stawać w jednym szeregu z tymi, co nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego skuteczną obronę - przeczytali oświadczenie. Poinformowali jednak, że gdyby wniosek o ekstradycję się pojawił, są "merytorycznie i proceduralnie" przygotowani do zmierzenia się z nim.

Nie wydamy Polańskiego? "Amerykanie odwzajemnią taką decyzję w przyszłości"

Jest zasada, że nie wydaje się swoich obywateli, chyba że sytuacja jest wyjątkowa. Pytanie, czy ta wyjątkowa sytuacja powstała - stwierdził Roman Rewald z kancelarii Weil. Mecenas tłumaczył w TVN24, że ewentualny wniosek o ekstradycję reżysera do USA najpierw rozpatrzy polski sąd, następnie minister sprawiedliwości. Podkreślał, że z punktu widzenia prawa amerykańskiego ta sprawa się nie przedawni.

"Żadna polska władza nie wyda Polańskiego Amerykanom"

- Nie ma szans, żeby Amerykanie uzyskali zgodę na ekstradycję reżysera - skomentował sprawę Romana Polańskiego Ryszard Kalisz (niezrz.). Razem z Michałem Bonim (PO) przypominali, że Polska "chroni swoich obywateli". - Powinniśmy wydać Polańskiego, jest skazany za pedofilię, za wyjątkowo odrażające przestępstwo - zaoponował Zbigniew Girzyński (PiS). Politycy byli gośćmi "Faktów po Faktach" w TVN24.