Kultura i styl

Kultura i styl

Misja na Marsa w poznańskim Teatrze Wielkim. Premiera kosmicznej opery

Baryton w kosmicznym skafandrze i balet na Marsie - tak wyglądały przygotowania do wystawienia Space Opery Aleksandra Nowaka w poznańskim Teatrze Wielkim. Po Cyberiadzie według Stanisława Lema i cyklu operowym Licht Stockhausena to chyba jedyna na świecie opera, której akcja dzieje się w kosmosie. Opowiada o pierwszej misji załogowej na Marsa i miłosnych perypetiach pary astronautów Adama i Ewy. Nie zabraknie też reinkarnacji psa Łajki i pary ciekawskich much, które załapały się na gapę w kosmiczną podróż. Premiera w sobotę wieczorem.

Laureatka Cezara i nowa muza Allena. Kristen Stewart jakiej nie znacie

Dla fanów sagi "Zmierzch" pozostanie Bellą Swan, zakochaną w wampirze. Wymagający kinomani do niedawna widzieli w niej wyłącznie gwiazdkę budzącej skrajne emocje serii. Tymczasem Kristen Stewart, jako pierwsza w historii Amerykanka, odebrała w lutym Cezara za rolę w "Sils Maria", gdzie przyćmiła samą Juliette Binoche. Teraz zaś ogłoszono, że zagra główną rolę w nowym filmie Woody’ego Allena. To może być najbardziej zaskakująca przemiana dekady.

"Oddaj nam Pratchetta". Internauci napisali petycję do Śmierci

"Są takie chwile w życiu, kiedy ludzie muszą wiedzieć, że nie wolno odpuszczać" - tym cytatem z Terry'ego Pratchetta internauci chcą przekonać Śmierć do "oddania" pisarza. Ta wielokrotnie była bohaterem jego powieści, stąd pomysł fanów jego twórczości, by właśnie do Śmierci skierować internetową petycję.

Bilety sprzedane przed otwarciem, stoją kolejki. Wystawa wszech czasów trafiła do Londynu

Suknia z porożem, buty pancerniki na 30-centymetrowych obcasach, gorset jak kręgosłup i motyle jako nakrycia głowy - to zaledwie kilka najbardziej ekstrawaganckich kreacji na wystawie poświęconej twórczości Alexandra McQueena w Londynie. Gdy 4 lata temu "Savage Beauty" zadebiutowała w Nowym Jorku, stała się najchętniej oglądaną wystawą mody wszech czasów. Teraz, w rodzinnym mieście projektanta, rekord pobiła już przed otwarciem. Co sprawia, że po bilety wciąż ustawiają się kolejki?

Przed jej domem pasły się kozy. Dziś ma bloga, którego oglądają miliony

Przed jej domem w szwajcarskiej wiosce pasły się kozy. Dziś ma bloga, którego oglądają miliony. Kristina Bazan - młoda rozchwytywana modowa blogerka - podczas ostatniego Paryskiego Tygodnia Mody opowiadała w CNN, jak wyrwała się z małej wioski, o której nikt nie słyszał i trafiła na światowe salony. - Zdecydowanie wiem, kiedy jakiś strój zrobi furorę, a kiedy nie. Wyczuwam to - zdradziła jak wzbudza zainteresowanie.

"Nigdy nie zamawiaj ubrań z Chin". Sukienki dalekie od oryginału

Kobieta z Chin, która zamówiła sukienkę w internecie, by pokazać, że ta kupiona różni się od tej ze zdjęcia w sklepie internetowym, założyła kreację i umieściła w serwisie swoje zdjęcia. Przypadków, kiedy kreacja w sklepowej ofercie mocno różni się od tej kupionej, jest znacznie więcej.

Sąd rozpatrzy apelację ws. opiekunki Violetty Villas

17 kwietnia Sąd Okręgowy w Świdnicy rozpatrzy apelację od wyroku ws. opiekunki Violetty Villas - Elżbiety B. Sąd pierwszej instancji skazał kobietę na 10 miesięcy więzienia za nieudzielenie pomocy artystce w okresie bezpośrednio poprzedzającym jej śmierć.

Dostał architektonicznego Nobla i nagle zmarł. "Bez precedensu w historii tej nagrody"

Frei Otto, niemiecki inżynier i architekt, najbardziej znany z lekkich konstrukcji linowych m.in. dachu Stadionu Olimpijskiego w Monachium, dostał Nagrodę Pritzkera 2015. O nagrodzie dowiedział się na początku roku, ale jej nie odbierze. Zmarł 9 marca, dwa tygodnie przed oficjalnym ogłoszeniem laureata. - Wiadomość o jego śmierci to smutne i bezprecedensowe wydarzenie w historii nagrody - oświadczył komitet Nagrody Pritzkera.

Hit "Blurred Lines" plagiatem. Muszą zapłacić 7,4 mln dolarów

Określany mianem hitu 2013 roku utwór "Blurred Lines" Robina Thicke i Pharrella Williamsa jest plagiatem - orzekł we wtorek sąd, zasądzając na korzyść spadkobierców soulowego piosenkarza Marvina Gaye'a, którego utwór z 1977 roku miał ukraść duet, 7,4 mln dolarów odszkodowania. W sumie przebojowy utwór przyniósł 16,68 mln dolarów zysku.

Jeremy Clarkson zawieszony za "burdę" z producentem

Prowadzący popularny program "Top Gear" Jeremy Clarkson został zawieszony po awanturze z producentem. Stacja BBC już wcześniej krytykowała znanego z niewyparzonego języka dziennikarza. W maju miał otrzymać "ostateczne ostrzeżenie" za użycie zabarwionego rasistowsko słowa w czasie pracy nad programem.

Drugie życie "Idy". "Obejrzało ją już 1,5 mln widzów"

Gdyby zsumować widzów, którzy poszli do kin na "Idę", z tymi którzy obejrzeli ją w kodowanej telewizji, dodać jeszcze tych, którzy wykupili dostęp w internetowym serwisie i wreszcie nabyli ją na DVD, okaże się, że film obejrzało ok. 1,5 mln Polaków - chwalą się producenci filmu. - To naprawdę zadowalający wynik – mówi tvn24.pl Piotr Dzięcioł z Opus Film.

Niebywale oryginalna i pompatycznie śmieszna. Björk powinna była powiedzieć "nie, dziękuję"?

Suknia wykonana z tysięcy dzwoneczków i ta udająca łabędzia, a do tego muzyka z siedmiu albumów, projekty dźwiękowe i nagrania wideo - w ten sposób nowojorskie muzeum sztuki współczesnej MoMA podsumowuje 20 lat kariery jednej z najbardziej oryginalnych artystek w historii. Ale media nie zostawiają na niej suchej nitki. "Instynkt powinien jej był podpowiedzieć, by na propozycję tej wystawy odpowiedzieć "nie, dziękuję" - piszą o retrospektywie Björk.

Artyści zwierają szyki w walce o uwolnienie Olega Sencowa

Europejscy, ukraińscy, a także rosyjscy filmowcy nie ustają w apelach o uwolnienie ukraińskiego reżysera Olega Sencowa. Artysta znajduje się w rosyjskim areszcie od ponad 10 miesięcy. Pod petycją o uwolnienie zatrzymanego w Moskwie artysty podpisało się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Obraz Philippa Sauerlanda wraca do Gdańska. Wylicytowany za 29,5 tys. euro

Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło na aukcji obraz artysty z gdańskiej rodziny malarzy, Philippa Sauerlanda "Martwa natura wanitatywna". Jest to najprawdopodobniej najwcześniejsze zachowane dzieło artysty, a także jedno z dwóch znanych, które powstały w Gdańsku. Dzieło wylicytowano za 29,5 tys. euro, jego cena wywoławcza wynosiła 6,6 tys. euro.