Kultura i styl

Kultura i styl

"Hey Joe" na 5003 gitary. Ale rekordu nie pobili

5003 starszych i młodszych miłośników gitarowego brzmienia zebrało się na wrocławskiej Pergoli. 13. próba bicia rekordu okazała się jednak pechowa. Gitarzystów było zbyt mało, by pobić ubiegłoroczny rekord Guinnessa. Rok temu utwór "Hey Joe" Jimiego Hendrixa zagrały wspólnie 7344 gitary, banjo, ukulele i mandoliny. Podczas tegorocznej próby bicia rekordu na scenie pojawił się m.in. skrzypek Nigel Kennedy i muzycy z Gipsy Kings.

Rusza PKO Off Camera. "Bilety jeszcze są"

W Krakowie już dziś rozpoczyna się festiwal PKO Off Camera. Twórcy kina niezależnego rywalizują o nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy złotych. Jak zapewnia rzeczniczka festiwalu Alicja Myśliwiec, atrakcji i możliwości zobaczenia interesujących filmów nie zabraknie. - Bilety jeszcze są - uspokajała we "Wstajesz i wiesz".

W rocznicę samobójstwa Hitlera rusza muzeum dokumentacji nazizmu

W Monachium, mieście uważanym za kolebkę i bastion narodowego socjalizmu w III Rzeszy, otwarto centrum dokumentacji nazizmu. Budynek muzeum, którego otwarcie było czterokrotnie przekładane, stoi w miejscu dawnej kwatery głównej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

Nie żyje Andrew Lesnie. Zdobywca Oscara, autor zdjęć do "Władcy Pierścieni"

W Los Angeles w wieku 59 lat zmarł na zawał serca Andrew Lesnie - wybitny operator filmowy, nagrodzony Oscarem za zdjęcia do "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. Lesnie był także autorem zdjęć do innych głośnych produkcji Jacksona - m.in. do "Hobbita" i remake'u "King Konga". Ostatnim filmem, który ukończył, był reżyserski debiut Russella Crowe'a "Źródło nadziei".

Salma Hayek w obronie "straconego pokolenia"

Salma Hayek spotkała się z dziećmi, które uciekły z pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Aktorka stara się zwrócić uwagę na kryzys humanitarny syryjskich dzieci i rodzin, który pogłębia się od początku konfliktu w 2011 roku.

Z moskiewskich księgarń znikają książki ze swastykami. "We wszystkim potrzebny umiar"

Moskiewcy urzędnicy walczą z symbolami nazizmu przed obchodami 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad faszyzmem. W obawie przed rewizjami właściciele księgarni zdejmują z półek znane i nagradzane utwory. Jednym z nich jest uhonorowana Nagrodą Pulitzera powieść graficzna o Holokauście "Maus. Opowieść ocalałego. Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow apeluje, by "walki z symbolami nazizmu nie doprowadzać do absurdu".

Utracone dziedzictwo. Nepalskie zabytki legły w gruzach

Średniowieczne pagody, stupy i posągi w Dolinie Katmandu przetrwały setki lat, a obróciło je w gruz trwające minutę trzęsienie ziemi. Na marginesie troski o los tysięcy mieszkańców pozbawionych dachu nad głową, pojawiają się pytania o przyszłość średniowiecznej zabudowy oraz turystyki w Nepalu.

Władysław Bartoszewski nie żyje

Nie żyje Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK. Bartoszewski w piątek wieczorem trafił do szpitala MSW przy ulicy Wołoskiej w Warszawie.

"Kto uszył moje ubrania?". Internauci pytają, producenci nie zawsze wiedzą

Media społecznościowe zapełniły się zdjęciami użytkowników z ich ubraniami i pytaniem do producentów: "kto je uszył?". To efekt internetowej akcji pod hasłem "Dzień Rewolucji w Modzie". Jej pomysłodawcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach i jakim kosztem powstają ubrania noszone na Zachodzie.

Fryderyki przyznane. Triumfowała Natalia Przybysz

Natalia Przybysz, Artur Rojek, Voo Voo i Fisz Emade Tworzywo otrzymali statuetki Fryderyków podczas czwartkowej gali rozdania nagród w Teatrze Polskim w Warszawie. Wyróżniono także m.in. The Dumplings, O.S.T.R. i trio Marcina Wasilewskiego.

Rzym świętuje 2768 urodziny. Zamiast tortu nowe oświetlenie

Inauguracja oświetlenia słynnej rzymskiej alei Fori Imperiali autorstwa trzykrotnego laureata Oskara, operatora filmowego Vittorio Storaro, uświetniła przypadające we wtorek 2768. urodziny Wiecznego Miasta. Iluminacja zrobiła ogromne wrażenie na rzymianach.

Polsko-szwedzki "Intruz" startuje w Cannes

Debiut absolwenta łódzkiej Filmówki Magnusa von Horna "Intruz", ze zdjęciami nominowanego do Oscara za "Idę" Łukasza Żala, zostanie zaprezentowany w prestiżowej, niezależnej sekcji Quinzaine des Réalisateurs tegorocznego festiwalu w Cannes. To jedyna polska pełnometrażowa produkcja zakwalifikowana do udziału w tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zostały ogłoszone filmy, które zostaną pokazane w tej sekcji.