Kultura i styl

Kultura i styl

"Jak się za niedługo dowiesz, nie szczędzę w słowach, mówię to, co czuję. Jeśli więc coś, co powiem, przestraszy cię, proszę nie panikuj, ponieważ staję się zbyt emocjonalny" - napisał 17-letni Tupac Shakur. Wzruszający list miłosny z czasów liceum sprzedano za 35 tys. dolarów.

Polacy z Uniwersytetu Warszawskiego, jako pierwsi zagraniczni archeolodzy, brali udział w akcji ratowania zabytków z ruin syryjskiej Palmiry - zaledwie w kilka dni po odbiciu miasta z rąk tzw. Państwa Islamskiego (IS). O wynikach prac poinformowali w środę na Uniwersytecie Warszawskim.

Ronit Elkabetz, wybitna izraelska aktorka i reżyserka, zmarła we wtorek w wieku 51 lat, po ciężkiej walce z rakiem. Artystka znana przede wszystkim z tzw. trylogii małżeńskiej, zwłaszcza z najgłośniejszej, trzeciej części pt. "Vivian chce się rozwieść", nominowanej do Złotego Globu. Były prezydent Izraela Szimon Peres, żegnając artystkę, nazwał ją "nadzwyczajnym ambasadorem kultury państwa Izrael".

Włoski film "Perfetti sconosciuti" ( "Doskonali nieznajomi") w reżyserii Paolo Genovese z Kasią Smutniak w jednej z głównych ról otrzymał najważniejszą nagrodę filmową we Włoszech, David di Donatello. Przyznaje ją od 60 lat Akademia Filmowa w Rzymie.

Słynna mediolańska opera La Scala musi na nowo zatrudnić tancerkę, którą niesłusznie zwolniono - stwierdził w piątek włoski sąd najwyższy. Mariafrancesca Garritano została zwolniona po tym jak kilkukrotnie opowiadała o wielkiej presji świata baletu, w wyniku której młode tancerki cierpią na anoreksję.

Kilka miesięcy temu groził Johnny'emu Deppowi, że każe uśpić jego wwiezione nielegalnie psy, a teraz naśmiewa się z nagrania, w którym aktor i jego żona w specyficzny sposób wyrażają skruchę za nielegalny przewóz psów. Minister rolnictwa Australii zabrał głos ws. wideo. - Nie sądzę, że on [Depp - red.] dostanie Oscara za ten występ - ironizuje. - Zrób to jeszcze raz, Johnny, zrób to z entuzjazmem - dodaje.

W trakcie spektaklu w teatrze w Piacenzy na północy Włoch wybuchła tak gwałtowna awantura między aktorami w garderobie, że trzy osoby trafiły na pogotowie. Na scenie wystawiano "Komedię omyłek" Szekspira, a za kulisami rozegrały się sceny jak z filmu akcji.

Światowe agencje prasowe Associated Press i Reuters znalazły się w gronie laureatów tegorocznej Nagrody Pulitzera przyznawanej w 21 kategoriach w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, dramaturgii i muzyki. Wyniki ogłoszono w poniedziałek w Nowym Jorku.

Po tym, jak kanclerz Angela Merkel wyraziła zgodę na ściganie Jana Boehmermanna - którego władze w Ankarze oskarżają o znieważenie prezydenta Erdogana - satyryk zdecydował się zejść z anteny, na razie na cztery tygodnie. W ironicznym oświadczeniu wyraził obawę, że będzie musiał wyjechać z Niemiec do Korei Północnej, gdzie zostaną mu na nowo wyjaśnione zasady wolności słowa.

To miała być spektakularne zamknięcie jubileuszowej, światowej trasy koncertowej, którą Roxette miał uczcić 30-lecie powstania. Niestety stan zdrowia wokalistki – Marie Fredriksson nie pozwala na dalsze koncertowanie.