Kultura i styl

Kultura i styl

"Stolica antysemityzmu i kiboli". Spektakl o Białymstoku nagrodzony

Spektakl "Biała siła, czarna pamięć" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został uznany za najlepszy podczas tegorocznej edycji zabrzańskiego festiwalu dramaturgii. Przedstawienie inspirowane jest zbiorem reportaży o Białymstoku autorstwa Marcina Kąckiego, pokazuje różne oblicza stolicy Podlasia.

Rola Zeldy Fitzgerald obsadzona. Zagra ją najlepiej opłacana aktorka Hollywood

Jennifer Lawrence - najbardziej dochodowa aktorka w Hollywood - zagra legendarną Zeldę Fitzgerald, żonę i muzę twórcy "Wielkiego Gatsby'ego". Film wyreżyseruje Ron Howard, twórca nagrodzonego Oscarem "Pięknego umysłu". Obraz powstanie w oparciu o scenariusz Emmy Frost, a w jednej z drugoplanowych ról pojawi się także Scarlett Johansson. Lawrence ma być nie tylko gwiazdą, ale i producentką filmu.

Członek Akademii Szwedzkiej: milczenie Dylana niegrzeczne i aroganckie

Od ogłoszenia decyzji o przyznaniu tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi minął już ponad tydzień, jednak artysta wciąż nie skomentował wyróżnienia. Próby skontaktowania się z muzykiem podjęte przez Akademię Szwedzką okazały się bezowocne, a z jego strony internetowej zniknęła wzmianka o nagrodzie. Członek Akademii Szwedzkiej Per Waestberg ocenił, że milczenie Dylana w tej sprawie jest niegrzeczne i aroganckie.

Polski muzyk w środku wojny. "Czują, że świat się od nich odwrócił"

Polski muzyk Dariusz Malejonek jako wolontariusz pojechał do syryjskiego Aleppo razem z misją salezjańską. W rozmowie z TVN24 opowiedział o tym, co zastał w oblężonym mieście. - Chcemy pokazać tym ludziom tutaj - którzy giną, którzy cierpią - że nie są sami. Oni czują, że świat się od nich odwrócił, a my chcemy pokazać, że tak nie jest - mówił.

Clinton i Trump przy jednym stole. "Najbardziej lodowate miejsce na ziemi"

Hillary Clinton i Donald Trump znaleźli się w niecodziennej sytuacji. Na dobroczynnym przyjęciu siedzieli niemal obok siebie, ale postanowili się ignorować. Siedzący między nimi arcybiskup żartował, że trafił do lodowatego miejsca. Żartowali też z siebie i Clinton, i Trump. Republikanin nie mógł jednak powstrzymać się od poważniejszych ataków, za co został wybuczany.

Open'er ogłosił pierwszą gwiazdę

- Czekam na ten moment od pierwszej edycji festiwalu, od 15 lat. To ogłoszenie jest niepowtarzalne, oczekiwane przez bardzo wielu i co tu dużo mówić – historyczne. Po raz pierwszy w Gdyni, po raz pierwszy na Open’erze, Radiohead! - mówił Mikołaj Ziółkowski, zdradzając pierwszą gwiazdę Open'era 2017.

Młodzi, zdolni i wpływowi. "Nowi liderzy Hollywood"

Magazyn "Variety" co roku wyróżnia młode talenty, które swoją pracą mogą namieszać w tamtejszej branży rozrywkowej. W tym roku szansę na wyróżnienie "Hollywood's New Leaders" mają m.in. Damien Chazelle, Kendrick Lamar oraz Ellen Page.

Michelle Obama jak "bogini". Pierwsza dama skradła show

Amerykański prezydent wydał we wtorek uroczystą kolację na cześć premiera Włoch Matteo Renziego i jego żony Agnese Landini. Uwagę komentatorów skupiła na sobie jednak amerykańska pierwsza dama, która wzbudziła zachwyt swoją stylizacją. Suknia autorstwa Atelier Versace, w której wystąpiła Obama, zapisała się w historii ośmioletniego pobytu pierwszej damy w Białym Domu - podkreślają krytycy mody.

Osad w postsowieckiej mentalności. Kraje byłego ZSRR na zdjęciach Sputnik Photos

Wybrane zdjęcia autorstwa międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos zostaną pokazane na wystawie "Stracone terytoria. OSAD", która zostanie otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w najbliższy piątek. Fotograficzny krajobraz republik postsowieckich zainauguruje cykl wystaw kolektywu "Stracone terytoria".

Nad tym filmem Scorsese pracował blisko trzy dekady

Martin Scorsese nie zwalnia tempa. Jego najnowszy film "Milczenie", którego światowa premiera przewidziana jest na 23 grudnia, już teraz traktowany jest jako jeden z najpoważniejszych faworytów do Oscarów, które rozdane zostaną w lutym 2017 roku.

Awantura o dyrektora teatru. "Jest pan tylko marionetką w rękach urzędników"

"Panie Cezary Morawski, jest pan tylko marionetką w rękach urzędników! Panie Cezary Morawski, my wciąż możemy mówić i będziemy mówić to głośno" - ogłosili przedstawiciele publiczności po czytaniu powieści na scenie Teatru Polskiego. W odpowiedzi usłyszeli: te protesty są absurdalne. Zbuntowana publiczność słowami jest oburzona. To ciąg dalszy awantury po zmianie władz Teatru Polskiego we Wrocławiu.

"Biblia mody" poparła jednego z kandydatów. Pierwszy raz w swojej historii

W ponad 100-letniej historii jednego z najważniejszych czasopism o modzie, sztuce i stylu nigdy wcześniej jego redakcja nie wskazywała swojego kandydata w amerykańskich wyborach. W opublikowanym we wtorek tekście, podkreślono, że tradycja została złamana, żeby zatrzymać Donalda Trumpa w wyborczym wyścigu. "Dwa słowa, które dają nam nadzieję: Pani Prezydent" - napisano w artykule wstępny.

Halloween w zamku Drakuli. Na noc wpuszczą tam dwie osoby

"Zakaz wnoszenia czosnku, produktów o czosnkowej woni, w tym perfum" - tak przed II wojną światową właściciele zamku XV-wiecznego hospodara wołoskiego Włada Palownika, legendarnego hrabiego Drakuli, dbali o to, by odwiedzający mogli się z nim spotkać nocami w komnatach lub piwnicach przybytku. Teraz dwie osoby znów dostaną taką możliwość.

Uszyła legendarną suknię, umarła w nędzy. Pośmiertne hołdy dla "tajemnicy wyższych sfer"

Pozostawała przez dekady "najpilniej strzeżoną tajemnicą" amerykańskich wyższych sfer. Dlaczego? Bo jedna z ulubionych projektantek sławnych i bogatych kobiet lat 40., 50. i 60. ubiegłego wieku była czarnoskóra. Jej prawdopodobnie najsłynniejsze dzieło była suknia, w której Jacqueline Bouvier w 1953 r. brała ślub z przyszłym prezydentem Johnem F. Kennedym. Ann Lowe, choć szyła dla najpotężniejszych, umarła w nędzy w 1981 r. Teraz zbiera hołdy dla swego talentu.