Jowita Budnik i Elaine Umuhire najlepszymi aktorkami w Karlowych Warach

Trailer filmu małżeństwa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali"
Trailer filmu małżeństwa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali"
Kino Świat
Jowita Budnik i Elaine Umuhire najlepszymi aktorkami w Karlowych WarachKino Świat

Odtwórczynie głównych ról w filmie Joanny i Krzysztofa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali" - Jowita Budnik i Elaine Umuhire - zostały wybrane ex aequo najlepszymi aktorkami na 52. festiwalu w Karlowych Warach. Główna nagroda, Kryształowy Globus, powędrowała do czeskiego obrazu "Little Crusader", co w zgodnej opinii krytyków było sporym zaskoczeniem, gdyż film nie należał do faworytów.

Przed kilkoma dniami pisaliśmy o entuzjastycznym przyjęciu polskiego filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali" i świetnych recenzjach po projekcji w Karlowych Warach. Nagrody dla jego aktorek nie są więc zaskoczeniem.

"Krzysztof byłby dumny"

Dla Jowity Budnik, ulubionej aktorki duetu reżyserskiego Krauzów, to kolejna po Złotych Lwach w Gdyni prestiżowa nagroda i zapewne najważniejsza, bo pierwsza międzynarodowa. W przypadku Elaine Umuhire to także pierwsze w historii rwandyjskiej kinematografii tak ważne wyróżnienie aktorskie.

Obie aktorki podczas gali zamknięcia były ogromnie wzruszone. Jowita Budnik odbierając nagrodę, przypomniała zmarłego 2,5 roku temu reżysera: - Krzysztof byłby dumy - powiedziała. - Przede wszystkim z żony, która ten film skończyła, ale chyba i z nas - dodała.

Wielu krytyków typowało "Ptaki śpiewają w Kigali" do nagrody Kryształowego Globusa za najlepszy film (obok rosyjskiej "Arytmii" były głównym faworytem), ale pięcioosobowe jury zdecydowało się nagrodzić po raz pierwszy od 15 lat lokalną, czeską produkcję pod tytułem "Little Crusader", czyli "Mały krzyżowiec". Ten, jak podkreślają krytycy w recenzjach, "ciekawy głównie ze względów formalnych medytacyjny dramat o ojcostwie" z akcją osadzoną w XIV wieku zupełnie jednak nie oddawał klimatu największego festiwalu w Europie Środkowej. Jego najlepsze filmy były bowiem poświęcone palącym problemom naszej rzeczywistości, podczas gdy obraz Václa Kadrnki od nich odchodził.

Jowita Budnik i Eliane Umuhire na planie filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" | Kosfilm

Od intelektualnej przygody do nagrody

Jowita Budnik jeszcze przed pokazem filmu w Karlowych Warach podkreślała, że każdorazowa praca nad rolą z Joanną i Krzysztofem Krauze jest dla niej wielką intelektualną przygodą. Opowiadają o tym zresztą od lat wszyscy aktorzy występujący w filmach reżyserskiego małżeństwa. Zarówno Robert Gonera i Andrzej Chyra po "Długu", jak również i Budnik oraz partnerujący jej w "Placu Zbawiciela" Arkadiusz Janiczek przyznawali w wywiadach, że budowanie postaci na planie Krauzów nigdy nie sprowadzało się do pamięciowego opanowania tekstu, a przede wszystkim do długich rozmów o przeróżnych, życiowych sytuacjach i do poznawania siebie nawzajem.

Nagrody dla aktorów Krauzów to właśnie efekt tego długiego żmudnego procesu kreacji. Możemy się domyślać, że w przypadku obrazu traktującego o ludobójstwie ten proces był jeszcze bardziej złożony.

Akcja filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" zaczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa w Rwandzie, a kończy po prawie czterech latach. Polska ornitolog (Budnik) prowadzi badania nad ginącą populacją sępów. Jest w Kigali w dniu gdy rozjuszone tłumy Hutu zaczynają zabijać sąsiadów z plemienia Tutsi. Zginęło wtedy prawie milion osób. Polka o imieniu Anna staje się świadkiem koszmaru i sama go doświadcza. Na jej oczach zostaje zabity profesor, z którym pracowała. Jego córkę, trochę przez przypadek, ratuje od śmierci, zabierając ze sobą do Polski. Fabuła skupia się na tym, co dzieje się z kobietami po tych dramatycznych wydarzeniach, na ich niełatwych, wzajemnych relacjach. Obie nie potrafią żyć po tym, co przeżyły. Rwandyjka tęskni przy tym za ojczyzną - chce odnaleźć ciała bliskich i godnie pochować.

"Nie wiem, jak wyrazić radość, którą czuję"

Kreacje obu aktorek zrobiły równie wielkie wrażenie na jurorach, na widzach i krytykach. W entuzjastycznej recenzji "Screen Daily" pisał: "Jowita Budnik tworzy portret kruchej i subtelnej Anny, której emocje kryją się pod powierzchnią, gotowe eksplodować w każdej chwili". Postać Eliane Umuhire natomiast postrzegał, jako "połączenie cichej godności i ogromnego gniewu, jaki w sobie tłumi, co jest fascynujące".

"Wielka radość, wielka duma, nie wiem, jak wyrazić radość, którą czuję" - napisała wczoraj na swym profilu na Facebooku Jowita Budnik. Z kolei Umuhire, na co dzień grająca w spektaklach w teatrze w Kigali, będących hołdem składanym ofiarom rwandyjskiego ludobójstwa, w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim stwierdziła: - Ta nagroda jest dowodem na to, że jeżeli podążasz za swoimi marzeniami, a gdy jednocześnie spotykasz się i zaufasz takim osobom jak Joanna, wszystko staje się możliwe. To moja pierwsza nagroda w życiu, zawsze będzie miała dla mnie ogromne znaczenie.

To już czwarty film Krauzów obecny w konkursie głównym w Karlowych Warach w ciągu ostatnich 12 lat i trzeci nagrodzony. W 2005 roku "Mój Nikifor" zgarnął nie tylko Kryształowy Globus, ale także nagrody za reżyserię i dla najlepszej aktorki - Krystyny Feldman.

Reżyserka Joanna Kos-Krauze i jej aktorki po projekcji w Karlowych Warach | KVIFF

Nagrody to nie wszystko

Tegoroczny zdobywca głównej nagrody festiwalu w Karlowych Warach dość wyraźnie rozminął się oczekiwaniami i typami krytyków. W rankingach przewijały się trzy tytuły: rosyjska "Arytmia" Borysa Chlebnikowa - przejmujący dramat małżeński z portretem dzisiejszej Rosji w tle; izraelski "The Cakemaker" Ofira Raula Graizera - opowieść o niemieckim piekarzu geju i izraelskiej wdowie, których zbliża do siebie uczucie samotności i wyobcowania; a także polski obraz "Ptaki śpiewają w Kigali".

Jurorzy zauważyli dwa z tych filmów. Uhonorowali aktorów grających główne role w obrazach polskim i rosyjskim (Aleksander Jaczenko za główną rolę w "Arytmii" wybrany został także najlepszym aktorem), ale izraelski obraz - niezwykle dojrzały i poruszający, co podkreślali krytycy, pozostał zupełnie niezauważony. Co dojrzeli natomiast w osadzonej w XIV wieku opowieści o krucjatach dzieci - zdaniem recenzentów zwyczajnie nudnej - pewnie się nie dowiemy.

Nagrodę Specjalną Jury otrzymał film Alena Drljevicia "Men don't cry"(Mężczyźni nie płaczą), opowiadający o ludziach, którzy wciąż nie są w stanie podnieść się z traumy po wojnie na Bałkanach. Za najlepszego reżysera uznano natomiast Petera Bebjaka, twórcę obrazu "Čiara" o przemytnikach grasujących na granicy słowacko-ukraińskiej. Sam obraz to produkcja słowacko-czesko. To również wywołało niemałe zaskoczenie wśród dziennikarzy akredytowanych na festiwalu.

Václav Kadrnka z główną nagrodą festiwalu Kryształowym Globusem | PAP/EPA

Dla filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze Karlowe Wary to jednak dopiero początek. Do twórców codziennie docierają zaproszenia na prestiżowe międzynarodowe festiwale i bez wątpienia sezon nagród dla tego obrazu możemy oficjalnie uznać za otwarty.

Do naszych kin film "Ptaki śpiewają w Kigali" trafi 22 września.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN

Hamas otrzymał propozycję Izraela w sprawie rozejmu. Izrael mówił o "ostatniej szansie" na negocjacje przed atakiem na Rafah. Negocjacje spotkały się jednak ze sprzeciwem skrajnie prawicowych izraelskich ministrów, którzy nie zgadzają się na zawieszenie broni i ostrzegli premiera Benjamina Netanjahu, że jeśli odwoła ofensywę w Rafah, to doprowadzą do upadku rządu.

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Źródło:
PAP
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24