Jowita Budnik i Elaine Umuhire najlepszymi aktorkami w Karlowych Warach

Trailer filmu małżeństwa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali"
Trailer filmu małżeństwa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali"
Kino Świat
Jowita Budnik i Elaine Umuhire najlepszymi aktorkami w Karlowych WarachKino Świat

Odtwórczynie głównych ról w filmie Joanny i Krzysztofa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali" - Jowita Budnik i Elaine Umuhire - zostały wybrane ex aequo najlepszymi aktorkami na 52. festiwalu w Karlowych Warach. Główna nagroda, Kryształowy Globus, powędrowała do czeskiego obrazu "Little Crusader", co w zgodnej opinii krytyków było sporym zaskoczeniem, gdyż film nie należał do faworytów.

Przed kilkoma dniami pisaliśmy o entuzjastycznym przyjęciu polskiego filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali" i świetnych recenzjach po projekcji w Karlowych Warach. Nagrody dla jego aktorek nie są więc zaskoczeniem.

"Krzysztof byłby dumny"

Dla Jowity Budnik, ulubionej aktorki duetu reżyserskiego Krauzów, to kolejna po Złotych Lwach w Gdyni prestiżowa nagroda i zapewne najważniejsza, bo pierwsza międzynarodowa. W przypadku Elaine Umuhire to także pierwsze w historii rwandyjskiej kinematografii tak ważne wyróżnienie aktorskie.

Obie aktorki podczas gali zamknięcia były ogromnie wzruszone. Jowita Budnik odbierając nagrodę, przypomniała zmarłego 2,5 roku temu reżysera: - Krzysztof byłby dumy - powiedziała. - Przede wszystkim z żony, która ten film skończyła, ale chyba i z nas - dodała.

Wielu krytyków typowało "Ptaki śpiewają w Kigali" do nagrody Kryształowego Globusa za najlepszy film (obok rosyjskiej "Arytmii" były głównym faworytem), ale pięcioosobowe jury zdecydowało się nagrodzić po raz pierwszy od 15 lat lokalną, czeską produkcję pod tytułem "Little Crusader", czyli "Mały krzyżowiec". Ten, jak podkreślają krytycy w recenzjach, "ciekawy głównie ze względów formalnych medytacyjny dramat o ojcostwie" z akcją osadzoną w XIV wieku zupełnie jednak nie oddawał klimatu największego festiwalu w Europie Środkowej. Jego najlepsze filmy były bowiem poświęcone palącym problemom naszej rzeczywistości, podczas gdy obraz Václa Kadrnki od nich odchodził.

Jowita Budnik i Eliane Umuhire na planie filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" | Kosfilm

Od intelektualnej przygody do nagrody

Jowita Budnik jeszcze przed pokazem filmu w Karlowych Warach podkreślała, że każdorazowa praca nad rolą z Joanną i Krzysztofem Krauze jest dla niej wielką intelektualną przygodą. Opowiadają o tym zresztą od lat wszyscy aktorzy występujący w filmach reżyserskiego małżeństwa. Zarówno Robert Gonera i Andrzej Chyra po "Długu", jak również i Budnik oraz partnerujący jej w "Placu Zbawiciela" Arkadiusz Janiczek przyznawali w wywiadach, że budowanie postaci na planie Krauzów nigdy nie sprowadzało się do pamięciowego opanowania tekstu, a przede wszystkim do długich rozmów o przeróżnych, życiowych sytuacjach i do poznawania siebie nawzajem.

Nagrody dla aktorów Krauzów to właśnie efekt tego długiego żmudnego procesu kreacji. Możemy się domyślać, że w przypadku obrazu traktującego o ludobójstwie ten proces był jeszcze bardziej złożony.

Akcja filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" zaczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa w Rwandzie, a kończy po prawie czterech latach. Polska ornitolog (Budnik) prowadzi badania nad ginącą populacją sępów. Jest w Kigali w dniu gdy rozjuszone tłumy Hutu zaczynają zabijać sąsiadów z plemienia Tutsi. Zginęło wtedy prawie milion osób. Polka o imieniu Anna staje się świadkiem koszmaru i sama go doświadcza. Na jej oczach zostaje zabity profesor, z którym pracowała. Jego córkę, trochę przez przypadek, ratuje od śmierci, zabierając ze sobą do Polski. Fabuła skupia się na tym, co dzieje się z kobietami po tych dramatycznych wydarzeniach, na ich niełatwych, wzajemnych relacjach. Obie nie potrafią żyć po tym, co przeżyły. Rwandyjka tęskni przy tym za ojczyzną - chce odnaleźć ciała bliskich i godnie pochować.

"Nie wiem, jak wyrazić radość, którą czuję"

Kreacje obu aktorek zrobiły równie wielkie wrażenie na jurorach, na widzach i krytykach. W entuzjastycznej recenzji "Screen Daily" pisał: "Jowita Budnik tworzy portret kruchej i subtelnej Anny, której emocje kryją się pod powierzchnią, gotowe eksplodować w każdej chwili". Postać Eliane Umuhire natomiast postrzegał, jako "połączenie cichej godności i ogromnego gniewu, jaki w sobie tłumi, co jest fascynujące".

"Wielka radość, wielka duma, nie wiem, jak wyrazić radość, którą czuję" - napisała wczoraj na swym profilu na Facebooku Jowita Budnik. Z kolei Umuhire, na co dzień grająca w spektaklach w teatrze w Kigali, będących hołdem składanym ofiarom rwandyjskiego ludobójstwa, w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim stwierdziła: - Ta nagroda jest dowodem na to, że jeżeli podążasz za swoimi marzeniami, a gdy jednocześnie spotykasz się i zaufasz takim osobom jak Joanna, wszystko staje się możliwe. To moja pierwsza nagroda w życiu, zawsze będzie miała dla mnie ogromne znaczenie.

To już czwarty film Krauzów obecny w konkursie głównym w Karlowych Warach w ciągu ostatnich 12 lat i trzeci nagrodzony. W 2005 roku "Mój Nikifor" zgarnął nie tylko Kryształowy Globus, ale także nagrody za reżyserię i dla najlepszej aktorki - Krystyny Feldman.

Reżyserka Joanna Kos-Krauze i jej aktorki po projekcji w Karlowych Warach | KVIFF

Nagrody to nie wszystko

Tegoroczny zdobywca głównej nagrody festiwalu w Karlowych Warach dość wyraźnie rozminął się oczekiwaniami i typami krytyków. W rankingach przewijały się trzy tytuły: rosyjska "Arytmia" Borysa Chlebnikowa - przejmujący dramat małżeński z portretem dzisiejszej Rosji w tle; izraelski "The Cakemaker" Ofira Raula Graizera - opowieść o niemieckim piekarzu geju i izraelskiej wdowie, których zbliża do siebie uczucie samotności i wyobcowania; a także polski obraz "Ptaki śpiewają w Kigali".

Jurorzy zauważyli dwa z tych filmów. Uhonorowali aktorów grających główne role w obrazach polskim i rosyjskim (Aleksander Jaczenko za główną rolę w "Arytmii" wybrany został także najlepszym aktorem), ale izraelski obraz - niezwykle dojrzały i poruszający, co podkreślali krytycy, pozostał zupełnie niezauważony. Co dojrzeli natomiast w osadzonej w XIV wieku opowieści o krucjatach dzieci - zdaniem recenzentów zwyczajnie nudnej - pewnie się nie dowiemy.

Nagrodę Specjalną Jury otrzymał film Alena Drljevicia "Men don't cry"(Mężczyźni nie płaczą), opowiadający o ludziach, którzy wciąż nie są w stanie podnieść się z traumy po wojnie na Bałkanach. Za najlepszego reżysera uznano natomiast Petera Bebjaka, twórcę obrazu "Čiara" o przemytnikach grasujących na granicy słowacko-ukraińskiej. Sam obraz to produkcja słowacko-czesko. To również wywołało niemałe zaskoczenie wśród dziennikarzy akredytowanych na festiwalu.

Václav Kadrnka z główną nagrodą festiwalu Kryształowym Globusem | PAP/EPA

Dla filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze Karlowe Wary to jednak dopiero początek. Do twórców codziennie docierają zaproszenia na prestiżowe międzynarodowe festiwale i bez wątpienia sezon nagród dla tego obrazu możemy oficjalnie uznać za otwarty.

Do naszych kin film "Ptaki śpiewają w Kigali" trafi 22 września.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Amerykańska poczta US Postal Service oświadczyła, że wznawia obsługę paczek z Chin oraz Hongkongu po ogłoszonym dzień wcześniej zawieszeniu - przekazał w środę Reuters. Agencja zwróciła uwagę, że podtrzymanie zakazu byłoby równie odczuwalne dla chińskich sklepów internetowych, co amerykańskich konsumentów.

Poczta rezygnuje z zakazu. Będzie przyjmować chińskie przesyłki

Poczta rezygnuje z zakazu. Będzie przyjmować chińskie przesyłki

Źródło:
PAP, Reuters
Tusk o liście nazwisk, politycy KO w szoku. Kulisy zamkniętego posiedzenia

Tusk o liście nazwisk, politycy KO w szoku. Kulisy zamkniętego posiedzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Biały Dom przekazał, że prezydent USA Donald Trump nie zobowiązywał się na razie do wysłania wojsk amerykańskich do Strefy Gazy. Podkreślił też, że Stany Zjednoczone nie będą finansować jej odbudowy. Tymczasem międzynarodowe organizacje praw człowieka potępiły plan amerykańskiego prezydenta dotyczący przejęcia kontroli nad Strefą Gazy i przesiedlenia Palestyńczyków.

Biały Dom tłumaczy słowa Trumpa 

Biały Dom tłumaczy słowa Trumpa 

Źródło:
PAP

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował, że z jego zawiadomienia zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski wszczął śledztwo w sprawie "zamachu stanu", którego mieliby dokonać rządzący. Jarosław Kaczyński komentował, że "przyjął tę inicjatywę z satysfakcją". Na to zareagował premier Donald Tusk.

Kaczyński o "zamachu stanu", Tusk: daj spokój, my tu mamy poważne sprawy

Kaczyński o "zamachu stanu", Tusk: daj spokój, my tu mamy poważne sprawy

Źródło:
TVN24

- Politycy PiS-u czują, że na ich szyi zaciska się pętla - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi, komentując to, że związany ze Zbigniewem Ziobrą zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski, na wniosek prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego, wszczął śledztwo w sprawie "zamachu stanu". - To polityczna ustawka - stwierdził Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

"Tonący brzydko się chwyta", "ustawka". Posłowie o ruchu Święczkowskiego

"Tonący brzydko się chwyta", "ustawka". Posłowie o ruchu Święczkowskiego

Źródło:
TVN24

W ostatnich tygodniach Donald Trump wielokrotnie mówił o potrzebie przejęcia Grenlandii przez USA. Wyspa obecnie ma status autonomicznego terytorium Danii. Trump jednak nie wykluczył użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę. 11 marca odbędą się wybory do grenlandzkiego parlamentu. Zainteresowanie wyspą rozbudziło dyskusję wśród Grenlandczyków, jak widzą swoją przyszłość.

Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Do 15 maja administracja Donalda Trumpa zamierza prowadzić konsultacje dotyczące limitów czipów - przekazał w środę wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. To reakcja na limit eksportu amerykańskich komponentów, nałożony między innymi na Polskę, przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Limit czipów dla Polski. "Trwają konsultacje"

Limit czipów dla Polski. "Trwają konsultacje"

Źródło:
PAP

Pożar magazynu na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Gdańsku. Z ogniem walczy około 150 strażaków. Przed przyjazdem służb z budynku ewakuowało się około 60 osób. Jeden mężczyzna jest poszkodowany - brał udział w ratowaniu mienia, zgłosił się do ratowników. W hali znajdowało się m.in. 1500 rowerów miejskich, w tym 1300 elektrycznych, oraz 1000 akumulatorów. Pożarem objęte są dwie trzecie budynku. W powietrzu nie wykryto substancji toksycznych. Akcja gaśnicza może potrwać do czwartku.

W pożarze hali poszkodowany został mężczyzna. "Brał udział w ratowaniu mienia"

W pożarze hali poszkodowany został mężczyzna. "Brał udział w ratowaniu mienia"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/ PAP

Vallis Schrodinger i Vallis Planck to kaniony, które znajdują się w okolicach południowego bieguna Księżyca, po stronie, której nie widzimy z Ziemi. Nowe analizy amerykańskich naukowców rzucają więcej światła na możliwe przyczyny ich powstania.

Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony

Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony

Źródło:
sciencealert.com

Populacja niedźwiedzi polarnych zamieszkujących zachodnią część Zatoki Hudsona zmniejszyła się prawie o połowę w latach 1979-2021. Zdaniem naukowców z University of Toronto jest to związane ze zmniejszeniem się zasięgu lodu morskiego na tym terenie.

Niedźwiedziom polarnym kończy się pożywienie

Niedźwiedziom polarnym kończy się pożywienie

Źródło:
University of Toronto, tvnmeteo.pl

Pół miliarda złotych poszło w Lasach Państwowych za rządów PiS na cele, które z lasem miały niewiele wspólnego - podsumowuje ministra klimatu i środowiska. Z kolei eksperci podsumowują działania obecnego rządu w sprawie lasów i przypominają, że nie powinien poprzestać jedynie na rozliczeniach poprzedniej ekipy.

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Źródło:
Fakty TVN

- Skoro premier powiedział, że taka rekonstrukcja będzie, to znaczy, że będzie - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o słowa Donalda Tuska. - Pewnie mniejszy rząd, czyli jeden minister zajmujący się większym obszarem, ma sens. Tym bardziej że dostaliśmy po PiS-ie spory chaos - oceniła.

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

Źródło:
TVN24

W wieku 102 lat zmarł Mieczysław Buczkowski. Walczył w Powstaniu Warszawskim, używając pseudonimu "Buk". Po wojnie kontynuował studia medyczne. Uzyskał dyplom i został wybitnym lekarzem. Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Powstaniec warszawski, wybitny lekarz. Zmarł w wieku 102 lat

Powstaniec warszawski, wybitny lekarz. Zmarł w wieku 102 lat

Źródło:
PAP

Wysokie ceny mieszkań i kredytów, za mało gruntów i brak inicjatyw samorządowych i państwowych - to najważniejsze problemy rynku mieszkaniowego. - W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne, a mieszkań w Polsce będzie za mało - gorzko podsumowuje Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

"W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne"

"W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Kierowca volkswagena zakończył jazdę w szybie stacji metra Rondo ONZ. Po drodze skosił słupki i kosz, który spadł po schodach. Sekwencja zdarzeń zaczęła się od zderzenia z hondą.

Zderzył się z innym samochodem i wjechał w stację metra Rondo ONZ

Zderzył się z innym samochodem i wjechał w stację metra Rondo ONZ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak w końcu będzie z kominkami opalanymi drewnem? W mediach społecznościowych internauci nie zostawiają suchej nitki na propozycjach rzekomych nowych przepisów, alarmując, że w całym kraju zacznie obowiązywać zakaz używania kominków na drewno. Jednak są już kolejne propozycje zmian w programie "Czyste powietrze", a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uspokaja.

"Koniec domowych kominków"? Co się zmieniło

"Koniec domowych kominków"? Co się zmieniło

Źródło:
Konkret24

Liczba zwierząt ginących na drodze wojewódzkiej numer 579 znowu przekroczyła 60. Jako główną przyczynę Kampinoski Park Narodowy, który droga przecina, wskazuje nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierowców.

Kampinoski Park Narodowy alarmuje: zwierzęta nadal giną na "gilotynie"

Kampinoski Park Narodowy alarmuje: zwierzęta nadal giną na "gilotynie"

Źródło:
 tvnwarszawa.pl

Kurs EUR/PLN pogłębił dołek z końca stycznia i znalazł się na poziomie około 4,19 - a więc najniżej od 2018 r. Złoty umocnił się także wobec dolara, kurs USD/PLN na krótko sięgnął 4,025. Rentowności dziesięcioletnich SPW pozostają na poziomie ok. 5,84 procent.

Złoty najmocniejszy od 7 lat

Złoty najmocniejszy od 7 lat

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze Centralnego Bura Antykorupcyjnego, na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, zatrzymali dwie osoby w związku z podejrzeniem korupcji przy załatwianiu dostaw samochodów dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik koordynatora służb specjalnych i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Według Onetu i Polskiej Agencji Prasowej zatrzymani to ksiądz generał brygady w stanie spoczynku Sławomir Żarski i związany z PiS Ryszard Walczak.

Podejrzenie korupcji przy załatwianiu dostaw dla WOT. Dwie osoby zatrzymane

Podejrzenie korupcji przy załatwianiu dostaw dla WOT. Dwie osoby zatrzymane

Źródło:
TVN24, Onet, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w środę o błędnym wprowadzeniu do sprzedaży wycofanej wcześniej odżywki białkowej "Whey Protein". W produkcie wykryto wcześniej obecność metalowych elementów. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - zaapelowano.

Ostrzeżenie przed odżywką białkową. Trafiła do sprzedaży w wyniku "błędu ludzkiego"

Ostrzeżenie przed odżywką białkową. Trafiła do sprzedaży w wyniku "błędu ludzkiego"

Źródło:
PAP

Lód załamał się pod dzieckiem w West Long Branch w stanie New Jersey (USA). Z uwagi na niesprzyjające warunki wezwany na miejsce funkcjonariusz policji musiał sam wskoczyć do jeziora i przebijać się przez lód, by dotrzeć do tonącego. Jak później opowiadał, w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Źródło:
ABC7 News

Żołnierz, który na początku lutego zmarł przy polsko-białoruskiej granicy, wysłał przed śmiercią wiadomość do kolegów. Prokuratura bada ten wątek, jednak nie ujawnia treści wiadomości. Podkreśla też, że na razie nie ma w planach stawiania komukolwiek zarzutów w związku z tragedią. Sekcja zwłok potwierdziła, że przyczyną zgonu 19-latka była rana postrzałowa głowy.

Żołnierz przed śmiercią wysłał wiadomość kolegom

Żołnierz przed śmiercią wysłał wiadomość kolegom

Źródło:
tvn24.pl

Tygrys i dzik zostały uwięzione w studni w środkowych Indiach. Zwierzęta wpadły do wody po nieudanym polowaniu, ale w wodzie drapieżnik i ofiara zawarły tymczasowy rozejm. Na pomoc ruszyli im pracownicy pobliskiego parku narodowego. Uwięzionym udało się bezpiecznie opuścić pułapkę.

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Źródło:
NDTV, Times of India

Nie mam z tym nic wspólnego - mówi Robert Makłowicz o kontach sygnowanych jego imieniem i nazwiskiem pojawiających się w serwisach X i TikTok. Na swoim oficjalnym koncie instagramowym zaapelował do obserwatorów o pomoc.

Robert Makłowicz: kradną mój dorobek, powołują się na mnie

Robert Makłowicz: kradną mój dorobek, powołują się na mnie

Źródło:
tvn24.pl

W tragicznym wypadku w miejscowości Dęba koło Radomia, gdzie czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe, zginął ksiądz, proboszcz pobliskiej parafii - poinformowała Diecezja Radomska. Prokuratura ustala, kto siedział za kierownicą drugiego pojazdu.

W czołowym zderzeniu zginął ksiądz. W drugim aucie dwóch mężczyzn i "woń alkoholu"

W czołowym zderzeniu zginął ksiądz. W drugim aucie dwóch mężczyzn i "woń alkoholu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w sierpniu 2024 roku wyniosła 6697,52 zł brutto i była niższa o 18 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że połowie zatrudnionych zostało wypłacone wynagrodzenie nie wyższe niż ta kwota, a druga połowa otrzymała wynagrodzenie nie niższe.

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Źródło:
PAP

Siedmioletni chłopiec ze Stanów Zjednoczonych przeżył wypadek samochodowy, w którym zginęła jego matka. O zdarzeniu poinformowały kalifornijskie służby. Według policji dziecko pozostało przy swojej zmarłej matce przez prawie 12 godzin.

Siedmiolatek przeżył wypadek, 12 godzin siedział przy zmarłej matce

Siedmiolatek przeżył wypadek, 12 godzin siedział przy zmarłej matce

Źródło:
Los Angeles Times, ABC7

Internauci donoszą, że środki, które mogłyby pójść na wsparcie ofiar powodzi w Polsce, zostały przeznaczone na budowę ośrodka dla migrantów. Sprawdziliśmy, o jaki budynek chodzi.

"Ośrodek dla nielegalsów" zamiast pieniędzy dla powodzian? Wyjaśniamy

"Ośrodek dla nielegalsów" zamiast pieniędzy dla powodzian? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Rosja nadal zarabia miliardy euro, sprzedając swoje towary w Europie. Oczywiście nie sama, robi to rękami innych krajów. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

Źródło:
TVN24

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Legendarny zespół Black Sabbath zagra koncert w oryginalnym składzie z Ozzym Osbournem 5 lipca na stadionie Villa Park w Birmingham. Wydarzenie nazwano "Back To The Beginning". Zyski z koncertu zostaną przekazane na cele charytatywne.

Black Sabbath wraca na jedyny w swoim rodzaju koncert

Black Sabbath wraca na jedyny w swoim rodzaju koncert

Źródło:
PAP
W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

Źródło:
tvn24.pl
Premium