Kultura i styl

Kultura i styl

Sekcja zwłok córki Whitney Houston potwierdziła, że zatrucie narkotykami i utonięcie było przyczyną śmierci Bobbi Kristiny Brown. Eksperci nie byli jednak w stanie rozstrzygnąć, czy jej śmierć była nieszczęśliwym wypadkiem, czy też efektem morderstwa lub samobójstwa.

Stworzył ponad kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych. Znakomita część z nich trafiła do klasyki polskiego kina. Jest pierwszym polskim reżyserem z Oscarem za całokształt twórczości. Jest również miłośnikiem sztuki japońskiej, malarzem oraz reżyserem teatralnym. Andrzej Wajda w rozmowie z TVN24 opowiada o swoich doświadczeniach filmowych, o swoim stosunku do filmów historycznych i współpracy z aktorami.

- To jest płyta z dedykacją, ale głównie odnosi się do tego, jaka ja jestem i jaka jest zawartość tego albumu. Myślę, że piosenki są takie marzycielskie, chyba głównie o miłości - opisała Ania Dąbrowska, której nowa płyta "Dla naiwnych marzycieli" trafiła właśnie do sprzedaży.

Nóż, który miał nieoczekiwanie zostać znaleziony w posiadłości O.J. Simpsona, zostanie poddany testom DNA - poinformowała policja z Los Angeles. Simpson w 1994 roku był oskarżony o brutalne morderstwo dwóch osób, narzędzia zbrodni nigdy jednak nie znaleziono, a sportowiec został w kontrowersyjnych okolicznościach uniewinniony.

Watykan z uznaniem przyjął wiadomość o Oscarze dla filmu "Spotlight" o pedofilii w Kościele w Bostonie. Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi pozytywnie ocenił też to, że kardynał George Pell złożył zeznania w sprawie skandalu w Australii.

10 książek reporterskich, w tym osiem polskich autorów, nominowanych zostało do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Laureata poznamy 20 maja. Przyznawaną równolegle Nagrodę Translatorską dla tłumaczy Kapuścińskiego otrzymają Martin Pollak i Osman Bas.

Janusz Gajos tegorocznym laureatem Orła za Osiągnięcia Życia. Gajos dołączył do grona wybitnych polskich filmowców wyróżnionych honorowymi nagrodami Polskiej Akademii Filmowej. "Polskie Oscary" są przyznawane od 1999 r.

"Jestem w żałobie po śmierci mojego psa, Mozarta, którego poród osobiście odbierałam" - wyznała w miniony piątek Salma Hayek. Pies został znaleziony na terenie rancza aktorki z raną postrzałową w okolicy serca. Ustalono sprawcę, ale prawdopodobnie nie poniesie on odpowiedzialności karnej. Jak poinformowało w poniedziałek biuro szeryfa, użycie broni uznano za "uzasadnione".