Kultura i styl

Kultura i styl

Pippa Middleton w podróży poślubnej

Młodsza siostra księżnej Kate Middleton, Pippa, przybyła razem z mężem Jamesem Matthewsem do Australii. Para wylądowała w Sydney we wtorek, w czwartek przeniosła się do Darwin, gdzie spędzi swój miesiąc miodowy.

Minister nie dał pieniędzy na festiwal, to zbierają sami

Minister kultury Piotr Gliński zapowiadał, że ze względu na udział kontrowersyjnego artysty, nie da pieniędzy na Malta Festival. I słowa dotrzymał. Organizatorzy nie mają zamiaru jednak składać broni i biorą sprawy w swoje ręce. Właśnie ruszyła akcja crowdfundingowa prowadzona pod hasłem "zostań ministrem kultury", która ma wesprzeć budżet tegorocznego poznańskiego festiwalu. Do udziału w przedsięwzięciu zachęcają aktorzy, m.in. Danuta Stenka i Maja Ostaszewska.

Ariana Grande wraca do Manchesteru. Zaśpiewa dla ofiar zamachu

Amerykańska piosenkarka Ariana Grande wystąpi w niedzielę na specjalnym koncercie w Manchesterze. Będzie on poświęcony pamięci 22 ofiar zamachu, do którego doszło po jej występie w ubiegłym tygodniu. Na scenie dołączą do niej inni artyści, między innymi Justin Bieber.

Chcą zakazać "Wonder Woman". Bo gra ją aktorka z Izraela

Ministerstwo gospodarki i handlu Libanu dąży do tego, by zakazać w tym kraju wyświetlania filmu "Wonder Woman" - podały miejscowe media. Powodem ma być to, że odtwórczyni głównej roli, Gal Gadot, to Żydówka, popierająca politykę Izraela w konflikcie bliskowschodnim.

"Latająca mistrzyni" wystąpiła w teledysku L.U.C-a

Raper i producent muzyczny, L.U.C, zaprosił do współpracy siedemnastoletnią Maję Kuczyńską, mistrzynię świata w akrobacjach w tunelu aerodynamicznym. W ten sposób powstał teledysk do utworu Tinderelations – historii, która została opowiedziana nie tylko słowami, ale również lotem.

Zwycięskie filmy z Cannes odzwierciedlają największe bolączki świata

Złota Palma dla odważnego kina Robena Östlunda "The Square", będącego satyrą na rzeczywistość Europy Zachodniej i pytaniem o granice jej tolerancji odebrana została przez widzów jako zasłużona. - To bardzo prawdziwe kino, chodzi zwłaszcza o dyktaturę poprawności politycznej, która zamienia Europę w piekło paranormalności - wyjaśniał Pedro Almodóvar, uzasadniając wybór. Pozostałe wyróżnione filmy, jak uhonorowany Grand Prix "Rytm serca" Robina Campillo, także celnie oddają społeczne emocje.

"The Square" Rubena Östlunda ze Złotą Palmą

Złota Palma 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes powędrowała do szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda za prześmiewczy komediodramat "The Square". Pozostałe nagrody w dużej mierze trafiły do hollywoodzkich gwiazd: Nicole Kidman, Diane Kruger, Joaquina Phoenixa i Sofii Coppoli.

Zaczyna się 57. Krakowski Festiwal Filmowy

Cztery równorzędne konkursy - filmów dokumentalnych, krótkometrażowych, dokumentów muzycznych i filmów polskich - przeprowadzone zostaną podczas rozpoczynającego się w niedzielę wieczorem w Krakowie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Impreza potrwa od 28 maja do 4 czerwca.

Irański "Lerd" nagrodzony w Cannes

Dramat obyczajowy "Lerd" Irańczyka Mohammada Rasoulofa wygrał w sobotę w konkursie Un Certain Regard na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Umacnia to reputację irańskich filmowców jako twórców bezkompromisowych i ambitnych - podkreśla Reuters.

"Sparaliżowało mnie z niedowierzania". Młodzi Polacy z szansami na Złotą Palmę

W sobotę, w ostatnim dniu konkursowych pokazów w Cannes, zaprezentowany został krótkometrażowy film Grzegorza Mołdy "Koniec widzenia". Młodzi polscy artyści walczą o Złotą Palmę w tej kategorii, wraz z ośmioma innymi tytułami wybranymi spośród nadesłanych pięciu tysięcy. Zarówno 24-letni reżyser, jak i 22-letnia odtwórczyni głównej roli Zofia Domalik, przekonują: najważniejsza jest sama obecność, szansa na ciekawe rozmowy z uznanymi artystami. To już wygrana.

"Przygoda", "Dzikość serca" i "Pulp Fiction". Arcydzieła wybuczane w Cannes

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes jest jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Publiczność na Lazurowym Wybrzeżu ma możliwość najczęściej jako pierwsza zobaczyć filmy, które później ogląda cały świat. Ale nawet taka publiczność nie zawsze potrafi docenić największe dzieła. Filmom Lyncha, Malicka, Scorsese i Antonioniego widownia okazała dezaprobatę - i gremialnie je wybuczała.

Jazzowy hejnał na trzy trąbki z wieży poznańskiego ratusza

Trochę kultury na poznańskim Starym Rynku. Kilku jazzmanów weszło na wieżę ratusza, rozstawiło głośniki na każdą ze stron i dało popis swoich nieprzeciętnych umiejętności. Melomanów musiała poruszyć ciekawa interpretacja hejnału, zagrana na trzy trąbki, a także świetne solo na klarnecie. Tak zainaugurowana została 12. edycja festiwalu Made in Chicago.

Polak nagrodzony w Cannes. "Sorry Polsko" z nagrodą Kieślowskiego

- Jestem wielce zaskoczony tą nagrodą. Apetyt miałem przede wszystkim na pracę ze świetnymi konsultantami scenariuszowymi. Nagroda jest dla mnie prawdziwą niespodzianką – mówi w rozmowie z tvn24.pl reżyser i scenarzysta Kuba Czekaj. Twórca został laureatem 11. edycji Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz z Europy Wschodniej podczas 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Przedmioty w obiektywie polskich klasyków. Niezwykła wystawa i aukcja

Od klasycznej martwej natury do trójwymiarowego obiektu fotograficznego. Relacje rzeczywistości z fotografią, przedmiotu z jego obrazem to temat kolejnej edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Wystawa prac znakomitych polskich artystów różnych pokoleń, prezentowana jest w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Warszawska odsłona ekspozycji zakończy się aukcją wszystkich prac.