Kultura i styl

Kultura i styl

Zmarły w ubiegły czwartek w wieku 57 lat znany piosenkarz i gwiazda muzyki pop Prince, został w sobotę skremowany podczas prywatnej uroczystości pogrzebowej w jego posiadłości Paisley Park, w Chanhassen w stanie Minnesota - poinformowała jego agentka Anna Meacham.

Napisał 38 sztuk teatralnych - komedii, kronik i tragedii oraz 154 sonety. Wszystkie uchodzą za najwybitniejsze w swoich gatunkach. W sobotę 23 kwietnia mija 400. rocznica śmierci Williama Szekspira, jego ponadczasowa twórczość pozostaje żywa.

Prawie 90 galerii i muzeów w blisko 40 miastach kraju, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Toruniu i Katowicach, bierze udział w 6. Dniu Wolnej Sztuki. Akcja, która rozpocznie się w południe i potrwa tylko godzinę, ma zachęcić do częstszego odwiedzania muzeów i galerii.

Budowa wielkiej marcepanowej figury Don Kichota to jeden ze sposobów, w jaki Hiszpanie upamiętnią 400. rocznicę śmierci swego najsłynniejszego pisarza Miguela de Cervantesa. Mimo bogatych planów obchodów władze są krytykowane za niewystarczające przygotowania.

W piątek wieczorem amerykański prezydent Barack Obama wraz z pierwszą damą Michelle spotkali się w Londynie z młodszym pokoleniem brytyjskiej rodziny królewskiej. Tuż przed kolacją w Pałacu Kensington - oprócz księcia Williama, księżnej Kate i księcia Harry'ego - nie zabrakło także małego księcia George'a.

Na ciele Prince'a nie znaleziono żadnych śladów urazu i nic nie wskazuje na to, że piosenkarz popełnił samobójstwo - poinformowała policja po sekcji zwłok artysty. Ostateczna przyczyna jego śmierci nie jest jednak jeszcze znana.

Wiadomość o śmierci Prince'a wstrząsnęła milionami fanów na całym świecie. Hołd jednemu z najbardziej utalentowanych amerykańskich artystów złożyli muzycy, aktorzy, gwiazdy sportu, fani, ale również przebywający z wizytą w Wielkiej Brytanii prezydent USA Barack Obama.

Brytyjski reżyser filmowy Guy Hamilton, znany jako twórca czterech filmów o przygodach Jamesa Bonda i paradokumentalnego dramatu wojennego "Bitwa o Anglię", zmarł w środę w wieku 93 lat w szpitalu w Palmie na hiszpańskiej Majorce.

W dziesiątym odcinku dziewiątej edycji "You Can Dance" swoimi umiejętnościami chwalili się nie tylko uczestnicy. Na scenie zatańczyli także jurorzy. - Warto było czekać jedenaście lat - skomentowała taniec Agustina Egurroli Patrycja Kazadi. Z programem pożegnali się Hania i Bartek.

Lao Che, Zbigniew Wodecki i Nikola Kołodziejczyk otrzymali statuetki Fryderyków - nagrody Akademii Fonograficznej – podczas środowej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Za całokształt pracy artystycznej uhonorowano Korę, Michała Urbaniaka i Bernarda Ładysza.

Słynny japoński autor powieści i opowiadań Haruki Murakami ogłosił utworzenie specjalnej fundacji charytatywnej, która ma pomóc poszkodowanym w ostatnim trzęsieniu ziemi na wyspie Kiusiu. Ponad 100 tys. osób jest tam bez dachu nad głową.