Kultura i styl

Kultura i styl

Zaledwie w lutym Beyonce wzbudziła kontrowersje klipem "Formation" oraz swoim występem na Super Bowl. Nowy teledysk może się odbić jeszcze większym echem, bo według doniesień mediów mają wziąć w nim udział rodziny zastrzelonych przez policjantów czarnoskórych nastolatków.

Amerykańska aktorka Patty Duke, zdobywczyni Oscara za rolę w "Cudotwórczyni", zmarła we wtorek w wieku 69 lat w Coeur d'Alene (stan Idaho). Była odtwórczynią kilkudziesięciu ról filmowych i telewizyjnych.

"Cafe Society" - najnowszy film Woody'ego Allena otworzy 69. Festiwal Filmowy w Cannes. To trzecie dzieło reżysera, które swoją premierę będzie miało na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Pojawią się tam również najnowsze filmy Stevena Spielberga oraz Pedra Almodovara.

Polski reżyser Krystian Lupa został uznany na Litwie za najlepszego reżysera ubiegłego roku. Podczas wtorkowej gali w Wilnie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Lupie przyznano najwyższe litewskie odznaczenie teatralne – Złoty Krzyż Sceny.

W wieku 90 lat zmarł w Paryżu francuski pisarz, twórca programów radiowych oraz telewizyjnych popularyzujących historię, członek Akademii Francuskiej oraz były minister Alain Decaux. O śmierci pisarza poinformowała w niedzielę rodzina.

Nie chcą, by wielkie filmy powstawały tylko w Hollywood. Marzą, by równie ciekawy obraz powstał w Polsce. Tym bardziej, że scenariusz prawie gotowy, bo oparty na powieści znanego na całym świecie Stanisław Lema. Mają chęci i wizję. Jedyne co im przeszkadza to brak budżetu. Ale i to nie jest dla niech nie do przejścia. Jak chcą to zrobić?

Legendarny brytyjski zespół The Rolling Stones 25 marca zagra w Hawanie swój pierwszy koncert na Kubie. Komunistyczne władze wyspy zakazały kiedyś muzyki wykonywanej przez Stonesów jako "ideologicznej dewiacji". Koncert, na który wstęp będzie wolny, odbędzie się w kompleksie sportowym Ciudad Deportiva.

W parlamencie Włoch rozpoczęły się zabiegi o to, aby historia wina była obowiązkowym przedmiotem nauczania w szkołach. Jednocześnie już zapowiedziano, że pilotażowy program takich lekcji rozpocznie się w nowym roku szkolnym w regionie Apulia na południu.

"Letters From Rosemary" będzie filmową historią najstarszej siostry amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy'ego, która w wyniku przymusowej lobotomii (zleconej przez ojca) doznała urazu i spędziła życie w ośrodkach specjalnych.

Amerykański raper i były członek grupy A Tribe Called Quest, Phife Dawg, zmarł w wieku 45 lat. Chociaż nie zostało opublikowane żadne oficjalne oświadczenie, wiadomo, że muzyk kilkudziesięciu lat miał poważne problemy zdrowotne.

Autorka jednego z najsłynniejszych filmowych pamiętników powraca. Twórcy "Bridget Jones's Baby" opublikowali pierwsze zdjęcia z planu. "Ona powraca i będzie jeszcze większa niż kiedykolwiek" - zapowiadają.