Kultura i styl

Kultura i styl

Varujan Vosganian z literacką nagrodą Angelus

Rumuński pisarz Varujan Vosganian otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za powieść "Księga szeptów", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Książkowe klimaty.

Irańska "Malaria" i polska "Komunia"

Irańska "Malaria" - z pozoru zabawne kino drogi, w rzeczywistości opowieść poruszająca kwestię praw kobiet, ich potrzebę wolności w patriarchalnej islamskiej społeczności, zdobyła Grand Prix 32 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W konkursie 1-2 (dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów) zwyciężył francuski "Toril", a w sekcji Wolny Duch - dla pełnometrażowych filmów "niezależnych, nowatorskich, buntowniczych" - szwedzko-duński "Olbrzym". W konkursie filmów dokumentalnych zwyciężyła, będąca według zgodnej opinii widzów objawieniem festiwalu, "Komunia" Anny Zameckiej, historia 14-latki, która wyprawiając bratu komunię, próbuje scalić rozbitą rodzinę.

Ostatni film Wajdy pokazany w Rzymie. Kilkuminutowa owacja

"Powidoki" Andrzeja Wajdy na festiwalu filmowym w Rzymie. Pięć dni po śmierci reżysera, który był oczekiwany we włoskiej stolicy, uczestnicy festiwalu oddali mu hołd. W pokazie, który zakończył się kilkuminutowa owacją, wzięli udział aktorzy: odtwórca postaci malarza Władysława Strzemińskiego Bogusław Linda oraz Zofia Wichłacz. Przed projekcją przemawiał też polski ambasador w Włoszech - Tomasz Orłowski.

Oscarowe starcie mistrzów. Typujemy, kto ma szansę na nominacje

Dawno nie było tylu emocji wokół Oscara dla nieanglojęzycznego filmu. "Powidoki" zmarłego 9 października Andrzeja Wajdy zmierzą się z najnowszymi filmami wielkich mistrzów współczesnego kina z całego świata. Wśród rekordowej liczby 85 kandydatów, zgłoszone zostały tytuły nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych.

"To żenujące i zaskakujące". Komentarze po przyznaniu literackiego Nobla

Bob Dylan jako pisarz niczym się nie wyróżnił. Przyznanie mu literackiej Nagrody Nobla jest czymś zaskakującym i żenującym - ocenił Paweł Huelle, pisarz. - To nie jest tylko muzyk rockowy, to niezwykły twórca, potrafiący połączyć najróżniejsze wpływy - stwierdził z kolei krytyk i wydawca Jerzy Illg, który ocenił, że dzisiejszy werdykt to "jedna z najlepszych decyzji Akademii Szwedzkiej".

Bob Dylan z literacką Nagrodą Nobla

Po raz 109. Akademia Szwedzka przyznała literacką Nagrodę Nobla. W tym roku trafiła ona do Boba Dylana za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".

Media: policja znalazła wisiorek Kardashian, są ślady DNA

Francuscy śledczy tuż po napadzie znaleźli jeden z wisiorków skradzionych Kim Kardashian - informuje NBC News, powołując się na francuskie media. Według doniesień na biżuterii znajdował się materiał DNA, który może należeć do jednego ze sprawców napaści.

Melania Trump z "kociakiem" lub "ci**ą" na szyi. Wywołała falę domysłów i popyt

Krepdeszynowa bluzka w kolorze fuksji od Gucciego to strój, jaki Melania Trump wybrała na drugą debatę prezydencką z udziałem swego męża Donalda. Choć od spotkania pretendentów do Białego Domu minęło już kilka dni, komentarze nie ustają. Główny powód: dwuznaczna nazwa kołnierza, w której wielu upatruje nawiązania do seksistowskich słów Trumpa. Zaobserwowano też gwałtowny wzrost popularności tego modelu bluzki wśród klientek.

Rod Stewart to już sir Roderick

Gwiazda brytyjskiego rocka Rod Stewart otrzymał z rąk księcia Williama tytuł szlachecki przyznany mu w czerwcu z okazji 90. urodzin królowej Elżbiety II – podało biuro prasowe pałacu Buckingham, gdzie odbyła się ceremonia pasowania muzyka na rycerza. Od teraz to sir Roderick.

Jazz wraca do Sopotu. Nowe otwarcie festiwalu

Skromniej niż w ostatnich latach, ale wciąż ciekawie zapowiada się Sopot Jazz Festival. Program tegorocznej edycji to miks młodych artystów z Portugalii, Grecji czy USA i polskich gwiazd (Dudziak, Namysłowski, Wania, Atom String Quartet). Festiwal startuje w czwartek i potrwa do soboty.

"Pozostawał sumieniem polskiego kina". Amerykańscy filmoznawcy o Wajdzie

Andrzej Wajda był jednym z największych artystów, jakich kiedykolwiek stworzyło kino – powiedział w poniedziałek Richard Pena, znany nowojorski krytyk i filmoznawca. Annette Insdorf, nowojorska pisarka, i profesor filmu na Columbia University, podkreśliła, że Wajda był "jednym z najbardziej znaczących politycznie i moralnie filmowców na świecie".

"Wajda nie uważał nas za półdebili"

On kochał aktorów. Nie wywyższał się, nie był nigdy sierżantem - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Marian Opania. Aktor wspominał zmarłego reżysera Andrzeja Wajdę, którego poznał już w latach 60. - Nie uważał nas za półdebili. Ale oczywiście można było poznać, kiedy średnio wypełniło się zadania, które stawiał. Dawał pole do popisu - powiedział Opania, pytany o współpracę z Wajdą. Na dowód aktor przytoczył anegdotę z planu filmu "Człowiek z żelaza", w którym zagrał rolę redaktora Winkla.

Śmierć Mistrza. Zostały dziesiątki filmów

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem. Najsłynniejszy polski reżyser filmowy odszedł w wieku 90 lat. Wyreżyserował kilkadziesiąt filmów; do najbardziej znanych należą: "Popiół i diament", "Popioły", "Ziemia obiecana" (nominowana do Oscara 1975 w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny), "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka" (nominacja 1979), "Człowiek z żelaza" (nominacja 1981), "Pan Tadeusz", "Katyń" (nominacja 2007) oraz "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Gajos: Wajda przenikał aktora na wylot

Skończyło się coś, z czym żyliśmy długo, z kim zanurzaliśmy się w pewne problemy. Nagle ta rozmowa, ten dialog - często odbywany w milczeniu w czasie przygotowywania się do pracy - ustał - powiedział aktor Janusz Gajos po śmierci reżysera Andrzeja Wajdy.

Rosjanie wspominają Wajdę i jego "Katyń"

"Do końca swojego życia Andrzej Wajda nie stracił zarówno zainteresowania kinem, jak i pragnienia sprawiedliwości"; "o filmie 'Katyń' mówił, że to najtrudniejsze dzieło jego życia"; "'Katyń' stał się pożegnaniem Wajdy z iluzjami inteligencji polskiej dotyczącymi wspólnego europejskiego losu Rosji i Polski" - tak rosyjskie media komentują odejście wybitnego polskiego reżysera.

Chory na Polskę kronikarz naszych losów

Przez ponad pół wieku Andrzej Wajda portretował Polskę i Polaków - mówił, że jest na nią chory i nie może z tej choroby się wyleczyć. Począwszy od debiutanckiego "Pokolenia" (1954 r.) po ostatni swój film "Powidoki", ciągle się z nią wadził, wytykał celebrowanie klęsk, a jednocześnie działał terapeutyczne - objaśniał nam ich przyczyny. Ale gdy pomiędzy "Ziemią obiecaną" a "Człowiekiem z marmuru" zaglądał do ludzkiej duszy, także powstawały arcydzieła na miarę "Panien z Wilka".