Kraków

Kraków

Niepublikowany rękopis Wisławy Szymborskiej z 1944 roku trafił do krakowskiego antykwariatu. Przekazał go spadkobierca osoby, której Szymborska podarowała swoje dzieło. To dramat o królowej Jadwidze i Władysławie Jagielle. W lutym ma trafić na aukcję.

Start w tych zawodach wymaga naprawdę silnej woli. Do pokonania jest kilkaset kilometrów, a podczas kilkudniowej rywalizacji chwila snu jest luksusem, bo mogą wykorzystać ją przecwnicy. W rozgrywanych w Beskidzie Niskim Mistrzostwach Europy w Rajdach Przygodowych dobrze radzą sobie Polacy.

Tajemnicza kobieta, pochowana w opactwie w Tyńcu w XII w., była najprawdopodobniej dość ciemną blondynką o brązowych oczach - dowiodły tego badania polsko-holenderskie, w których wykorzystano metodę z kryminalistyki. Analizy z użyciem tej metody potwierdziły też kolor oczu i włosów generała Władysława Sikorskiego.

Zmiany następowały powoli, więc niektórzy mogli nawet nie dostrzec jak bardzo zmieniło się Stare Miasto, odkąd usunięto z niego reklamową samowolkę. Galerię zdjęć pokazującą Kraków "przed" i "po" oczyszczeniu zorganizował urząd miasta.

W Krakowie uroczyście zainaugurowano działalność Akademii Sportu Progres Jerzego Dudka. Popularny bramkarz ma promować szkółkę, która pomaga rozwijać się młodym talentom.

Policja rozbiła gang zajmujący się przemytem i rozprowadzaniem papierosów zza wschodniej granicy. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ok. 1 mln sztuk papierosów. To jedna z największych akcji Centralnego Biura Śledczego w Małopolsce i Śląsku w ostatnim czasie.