Kraków

Kraków

2,5 tys. monet i medali - najlepszy zbiór polskich numizmatów zostanie wyeksponowany w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie. Po 70 latach placówka zostanie otwarta ponownie 27 czerwca.

W środę na półkach księgarń pojawiła się wydana przez Znak biografia papieża Franciszka: – To pierwsza biografia w języku polskim i pierwsza napisana przez polskiego dziennikarza - zwraca uwagę przedstawicielka wydawnictwa Monika Bartys. Publikacja powstała w 10 dni.

Przed krakowskim sądem rozpoczął się we wtorek proces byłych szefów spółki Leopard SA, oskarżonych o oszukanie blisko 500 osób na kwotę 100 mln zł. Trzy lata temu klienci Leoparda założyli Stowarzyszenie Poszkodowanych Przez Deweloperów "Wierzbowa". Złożyli zawiadomienie do prokuratury, rozpoczęli także walkę o swoje mieszkania w sądzie.

Ponad 2 mld zł ma kosztować rewitalizacja poprzemysłowych terenów Nowej Huty w ramach projektu "Kraków – Nowa Huta Przyszłości". Władze miasta liczą, że większość pieniędzy będzie pochodzić ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Policjanci zostali dziś powiadomieni o śmiertelnym zatruciu czadem 24-latki z Dąbrowy Tarnowskiej. - Jej matka w ciężkim stanie trafiła do szpitala – informuje kom. Katarzyna Padło.

Oratorium "Triumf Czasu i Prawdy" Georga Friedricha Händla, otworzyło jubileuszowe Misteria Paschalia. Publiczność przyjęła je owacjami na stojąco. To już dziesiąta edycja festiwalu muzyki dawnej, który zdążył wyrobić sobie rozpoznawalną markę i przyciąga wybitnych artystów z całego świata.

Zmarł Krzysztof Jan Kozłowski, minister spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszy szef Urzędu Ochrony Państwa, dziennikarz i filozof.

Pisankę - grzechotkę mającą ok. 900 lat można od wtorku oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Pisanka z Podhorzec jest jednym z dwóch takich znalezisk znajdujących się w Krakowie. Będzie pokazywana w ramach cyklu „Zabytek miesiąca" do końca kwietnia.

Znów nie doszło do rozpoczęcia procesu w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Komisji Majątkowej. Krakowski sąd odroczył go do kwietnia. Powodem były wnioski czterech oskarżonych o przekazanie sprawy do sądu w Warszawie.

Costa-Gavras, zdobywca Złotej Palmy ("Zaginiony") i Oscara ("Z"), swoim najnowszym filmem "Żądza bankiera", otworzy tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.