Kraków

Kraków

Ruszył proces ws. Komisji Majątkowej

Krakowski Sąd Okręgowy nie uwzględnił w środę wniosków czterech oskarżonych o wyłączenie ich sprawy do odrębnego postępowania i przekazania do sądu w Warszawie. Zdecydował, że sprawa Komisji Majątkowej będzie rozpatrywana łącznie.

Puszczyki uralskie z krakowskiego zoo pojadą do Wiednia

Rodzeństwo uralskich puszczyków, które blisko rok temu przyszło na świat w krakowskim ogrodzie zoologicznym, zostanie wysłane do Wiednia. Puszczyki mają pomóc w przywrócenie tego gatunku na tereny dawnego występowania w północno - wschodnich Alpach.

Chcą wybudować Centrum Terapii po Traumie

Stowarzyszenie „Przejście” chce zbudować Centrum Terapii po Traumie. Przy parafii bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa stoi już pomnik poświęcony ofiarom wypadków drogowych.

Nowe życie domu ostatniego Żyda z Oświęcimia

Dom Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia zostanie wyremontowany i zaadaptowany na Cafe Oszpicin - kawiarnię oraz miejsce wystaw artystycznych. Trwa zbiórka pieniędzy. 40 tys. zł wyłoży Małopolski Urząd Marszałkowski.

Kraków podsumował wykonanie budżetu

Władze Krakowa przedstawiły najważniejsze wskaźniki wykonania budżetu miasta za 2012 rok. Dochody Krakowa wyniosły 96,7 proc. planu, wydatki – 96,1 proc. planu, a deficyt budżetowy był mniejszy o niemal 40 proc. niż zakładano.

Gwiazdy zaśpiewały dla bezdomnych zwierząt

Jerzy Połomski, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak i Grzegorz Turnau zaśpiewali w Filharmonii Krakowskiej na rzecz bezdomnych i chorych zwierząt. Koncertowi "Granie na szczekanie" towarzyszyła licytacja.

"Nasza pamięć jest ich jedynym grobem"

Ponad 10 tysięcy Żydów z całego świata i Polaków wyruszyło w poniedziałek po południu sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. - Ci, którzy tu zginęli, nie mają grobów. Nasza pamięć jest ich jedynym grobem - mówił jeden z uczestników Marszu Żywych.

Poślizg miejskiego roweru

Jeszcze w kwietniu ma ruszyć system rowerów miejskich - zapewniają krakowscy urzędnicy. Dotychczasowy operator - firma ReweRes zrezygnowała ze współpracy z miastem.

Dziecko wypiło płyn do zmywarek. Opiekunki z przedszkola oskarżone

Krakowska prokuratura oskarżyła o nieprawidłową opiekę dwie opiekunki z prywatnego żłobka w podkrakowskich Zielonkach. W zeszłym roku 1,5-roczny chłopiec wypił tam płyn do zmywarek. Dziecko miało oparzenia błon śluzowych, które - w wyniku leczenia - wygoiły się. Opiekunki nie przyznają się do winy. Grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

50 tysięcy pielgrzymów w Łagiewnikach

Wierni z całego świata odwiedzili w weekend Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Niedziela Miłosierdzia Bożego zgromadziła łącznie 50 tysięcy wiernych.

Pożegnanie Krzysztofa Kozłowskiego. "Jeśli komu otwarta droga do nieba, tym co ojczyźnie służą"

Rodzina, przyjaciele, prezydent Bronisław Komorowski, ministrowie oraz współpracownicy z "Tygodnika Powszechnego" pożegnali w Krakowie Krzysztofa Kozłowskiego. - Żegnam swojego mistrza. Krzysztofie, dziękuję ci za wszystko - mówił podczas pogrzebu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak podkreślił Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Kozłowski był jednym z tych, którzy chcieli budować Polskę "bez nienawiści i chęci odwetu". Trumna z ciałem Kozłowskiego, który zmarł 26 marca w wieku 82 lat, została złożona w grobie na Cmentarzu Salwatorskim.

72 mandaty za palenie odpadami

Ponad 2 tysiące razy interweniowała krakowska straż miejska w ciągu ostatnich pięciu miesięcy w sprawie palenia niedozwolonymi odpadami. Funkcjonariusze wystawili 72 mandaty karne na sumę 8,5 tys. zł.

Pokazali srebrne kosztowności sprzed kilkuset lat

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka otwarto wystawę z ponad 600 zabytkowymi przedmiotami pochodzącymi okresu między X a XIV wiekiem. Eksponaty odkryto w Czermnie (woj. lubelskie), gdzie prawdopodobnie znajdował się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich.

"Wawel Zaginiony". Nowe eksponaty na wystawie

W Lapidarium na Wawelu otworzono trzy nowe sale. Można w nich zobaczyć renesansowe detale architektoniczne i rzeźby związane z historią wawelskiego wzgórza. Pochodzące z XVI i pocz. XVII w. eksponaty dopełniają wystawę "Wawel Zaginiony".

Dziś pożegnanie Krzysztofa Kozłowskiego

Krzysztof Kozłowski, zmarły 26 marca minister spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, redaktor "Tygodnika Powszechnego", zostanie dziś pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Zima wykańcza jelenie i sarny

Zimowa aura to nie tylko problemy na drogach. Nie przetrwała jej część saren i jeleni z małopolskich lasów. Tylko w Nadleśnictwie Piwniczna leśnicy znaleźli ostatnio ok. 20 martwych sztuk tej zwierzyny.

Nowe ustalenia w sprawie Jarosława Ziętary

Krakowska prokuratura, prowadząca śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary, zawęziła krąg osób, mogących mieć związek ze sprawą. Śledztwo zostało przedłużone do końca lipca.

Filmowcy z całego świata powalczą w Krakowie o 100 tys. dolarów

Bernardo Bertolucci wraca po prawie 9 latach, Marco Bellocchio w nowym filmie pyta o sens życia, miłości i nadziei, zaś wnuczka Ernesta Hemingwaya debiutuje jako aktorka. To kilka atrakcji Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, który startuje 12 kwietnia. Filmowcy z całego świata powalczą o nagrodę w wysokości 100 tys. dol.

Nowa baza lotnicza w Krakowie. Przebrani pasażerowie dostali bilety

Dwa samoloty Boeing 737-800 będą operować z bazy Ryanair, która w środę rozpoczęła działalność w podkrakowskich Balicach. To druga obok Wrocławia baza tego przewoźnika w Polsce. Wśród pasażerów, którzy przyszli na otwarcie w przebraniach, rozlosowano darmowe bilety.

Darmowa komunikacja w Krakowie? "To utopia"

We wtorek do prezydenta miasta został wysłany list od dwóch radnych i przewodniczącego Koła Młodych PO. Proponują darmową komunikację w zamian za płacenie podatków w Krakowie. – To absurdalny projekt – twierdzą urzędnicy z krakowskiego magistratu. – Nie będzie w ogóle brany pod uwagę – dodają.

Bez pamięci

W ósmą rocznicę śmierci papieża Polaka, Jana Pawła II, pytamy, co po nim zostało? Odpowiedzi na początek szukamy w jego rodzinnych Wadowicach. Tam, gdzie - jak on sam mówił - wszystko się zaczęło. Zaczęło i... skończyło. To bardzo wymowne, ale z trudem można tam dziś odnaleźć miejsca, z którymi związany był Karol Wojtyła, a nawet ślady tych miejsc. Niespełna 20 tys. Wadowice, które Jan Paweł II rozsławił na świecie, z tej reklamy najwyraźniej nie skorzystały.