Kraków

Kraków

Płatny wjazd do Zakopanego? Taki pomysł ma radny

Stolica Tatr, podobnie jak Kraków, zmaga się z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Zdaniem jednego z zakopiańskich radnych rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie opłat za wjazd do miasta. Z nich mieliby być zwolnieni jedynie mieszkańcy i turyści przyjeżdżający na dłużej, a roczny dochód mógłby wynieść nawet 18 mln złotych. Zdaniem burmistrza miasta jest to nierealne.

Kupowali dowody osobiste od Polaków, sprzedawali migrantom. Matka z synami kierowała grupą

Kupowali lub pożyczali od Polaków dokumenty, wyposażali w nie nielegalnych migrantów i "przerzucali" przez granicę. Grupą miała kierować 54-letnia Wiesława P., która właśnie została zatrzymana wraz 10 innymi osobami, w tym jej dwoma synami. Wszyscy mają zarzuty dot. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się ułatwianiem obcokrajowcom nielegalnego przekraczania granicy.

Dostał 240 złotych stypendium, urzędników nazwał "dupogniotami". I wywołał burzę

Wpis młodego pływaka na jednym z portali społecznościowych poruszył lokalne media, urzędników i klub sportowy, w którym trenuje. Używając niewybrednych słów sportowiec poskarżył się na stypendium w wysokości 240 zł, które przyznało mu miasto. Urzędników nazwał "dupogniotami" i zarzucił im, że "mają w d**** swoich wyborców". I choć komentarz już zniknął, prezes jego klubu zapowiada: będą konsekwencje.

Chwalił się w sieci kąpielą w Morskim Oku. TPN: dostaliśmy przeprosiny

Najpierw wykąpał się w Morskim Oku, potem pochwalił się w sieci. Dopiero, gdy w komentarzach pod nagraniem przeczytał, że jest to zabronione przyznał, że nie wiedział i, że "nie jest dzikusem". Teraz Tatrzański Park Narodowy dostał wiadomość z przeprosinami. – To najprawdopodobniej ten sam turysta. Przeprasza. Pisze, że przyjedzie i przyjmie mandat – mówi straż parku.

Z zemsty podpalili mieszkanie, ale pomylili piętra. 53-latka zginęła

Chcieli się zemścić na swojej sąsiadce, bo ta skarżyła się na głośne imprezy. Namawiali się i w końcu jeden zdecydował się podpalić jej mieszkanie. Kobieta ocalała, bo mężczyźni pomylili piętra. W wyniku zaczadzenia zginęła jednak przypadkowa osoba. Teraz trzech mężczyzn usłyszało wyroki.

Kraków. Będzie zakaz palenia drewnem i węglem, skargi na uchwałę oddalono

Od września 2019 roku będą mogły wejść w życie przepisy zakazujące palenia drewnem i węglem na terenie Krakowa. A to dlatego, że Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił we wtorek trzy skargi, jakie wpłynęły na tzw. uchwałę antysmogową zakazującą stosowania paliw stałych do ogrzewania. Sąd uznał, że skargi były bezzasadne, a uchwała sejmiku została podjęta w granicach prawa. Skarżący mogą się od tej decyzji odwołać.

Bawili się zapałkami przy stercie słomy, wywołali pożar

Tragicznie mogła zakończyć się zabawa czterech 13-latków z Bukowskiej Woli (woj. małopolskie). Chłopcy bawili się zapałkami w pobliżu sterty słomy. Doszło do pożaru. - Na szczęście w pobliżu nie było zabudowań ani upraw, którym mógłby zagrozić ogień – komentują policjanci.

Były listonosz napadł na pocztę, zamknięto go w budynku

50-letni mieszkaniec Skawiny (woj. małopolskie) napadł pocztę w Krakowie. Mężczyzna groził pracownicy kluczem hydraulicznym i rozpylił w jej kierunku gaz pieprzowy. Kiedy jednak przeszedł w głąb pomieszczenia, kobieta wykorzystała jego nieuwagę i wybiegła z budynku, a następnie zaryglowała drzwi.

Ruszyły licytacje samochodów, którymi jeździł papież Franciszek

Trzy granatowe volkswageny golfy, którymi poruszał się po Polsce papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży, od poniedziałku można licytować na popularnym internetowym serwisie motoryzacyjnym – poinformowano w poniedziałek podczas konferencji w krakowskiej kurii. Licytacja potrwa do 9 października.

Turyści z Portugalii odpowiedzą za niszczenie Muzeum Auschwitz

Dwóch nastolatków z Portugalii odpowie przed sądem rejonowym w Oświęcimiu za niszczenie historycznej Bramy Śmierci w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Grozi im do 10 lat więzienia – poinformował zastępca oświęcimskiego prokuratora rejonowego Mariusz Słomka.

"Czarny Protest" w całej Polsce

Czarno zrobiło się w niedzielę na ulicach miast w całej Polsce. Setki osób manifestowały sprzeciw wobec projektu nowej ustawy antyaborcyjnej, zaostrzającej obowiązujące przepisy.

Blues wywąchał nielegalne papierosy. 1,5 tys. paczek

Podkarpaccy celnicy przechwycili papierosowy przemyt. 1,5 tys paczek znaleziono w autokarze jadącym z Kijowa do Wrocławia. Zlokalizować towar pomógł czworonożny funkcjonariusz Blues - specjalista od wyszukiwania wyrobów tytoniowych.

Straż miejska skontroluje, czym krakowianie palą w piecach

Od 1 października strażnicy miejscy w Krakowie zaczną kontrole palenisk. To jedno z działań podejmowanych przez miasto w walce o czystsze powietrze. W poprzednim sezonie grzewczym obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach.

Twierdził, że zbiera pieniądze dla chorego chłopca, wydawał na siebie

Mówił, że zbiera datki na chorego chłopca, tymczasem pieniądze przeznaczał na swoje utrzymanie. Jak mówią policjanci, 40-letni mężczyzna w ten sposób oszukał nawet kilkaset osób. Sprawa prawdopodobnie nie wyszłaby na jaw, gdyby nie to, że wyłudzacz nie zapłacił za nocleg w jednym z krakowskich hosteli.

Pomagają trudnej młodzieży i malują murale. "To pomaga im się otworzyć"

Najpierw uczą ich najprostszych czynności, potem pomagają znaleźć prace. By nadać wszystkiemu kolorów tworzą z trudną młodzieżą murale, bo jak mówią, to pomaga jej otworzyć się na świat. – Praca dla społeczeństwa jest dla mnie bardzo ważna, ale jestem też artystą. Spróbowałem połączyć obie te pasje i powstało to – mówi Joel Berger, artysta zaangażowany w projekt.