Kraków

Kraków

Urodziła na szpitalnej podłodze. "Minister powinien zadziałać, nim znów dojdzie do tragedii"

W Ministerstwie Zdrowia trwa analiza raportu, który powstał po kontroli w starachowickim szpitalu. To właśnie w tej placówce jedna z pacjentek urodziła martwe dziecko, leżąc na podłodze. - Standardy opieki okołoporodowej, również tej dotyczącej ciąż trudnych, są w Polsce bardzo dobre. Pytanie brzmi: czy są one wdrażane – powiedziała na antenie TVN24 prof. Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Kard. Dziwisz o ekshumacjach: to delikatna sprawa. "Wiele rodzin chciałoby wiedzieć, czy w tym grobie są moi?"

- To jest sprawa niesłychanie delikatna - mówił w poniedziałek metropolita krakowski kard. Dziwisz o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej. 14 listopada ekshumowane będą ciała pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, a ponowne złożenie trumny w sarkofagu planowane jest na 18 listopada, jeśli do tego czasu wykonane zostaną wszystkie badania. Nie będzie uroczystego pogrzebu.

Chcą, by w superlaboratorium sprawdzili, jak zginęła Tylman. Pełnomocnik rodziny o ekshumacji: nie

Rodzina Ewy Tylman chce, by przyczynę śmierci dziewczyny spróbowali wyjaśnić eksperci z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, skoro poznańskim ekspertom się to nie udało. - Chcemy skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia - mówi pełnomocnik Tylmanów mec. Mariusz Paplaczyk, który w piątek złożył stosowny wniosek do prokuratury. - Nie domagamy się jednak ekshumacji - dodaje.

Po porodzie na podłodze "lecą głowy" w szpitalu. "Nie stwierdziłem, że byli tak bardzo zajęci", by nie pomóc

Ordynator, lekarze, położne - w sumie osiem osób zostało zwolnionych po skandalicznym porodzie w starachowickim szpitalu. Pani Izabela urodziła martwe dziecko, na podłodze, bez jakiejkolwiek pomocy ze strony personelu medycznego. Poza kontrolą wewnętrzną, została też zlecona kontrola przez ministerstwo zdrowia. Swoją przeprowadzi też NFZ. Sprawę z urzędu wszczęła prokuratura.

Urodziła martwe dziecko na podłodze. Kontrola w szpitalu, śledztwo prokuratury

Ministerstwo Zdrowia i prokuratura zajmują się szpitalem w Starachowicach po tym, jak kobieta na podłodze urodziła tam martwe dziecko. Kontrolę wewnętrzną prowadzi też dyrekcja szpitala, niewykluczone, że kolejną przeprowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Czterogodzinną kontrolę zakończył w niedzielę wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa.

Pomylił drogę na Rysy, spadł ze szlaku

Ratownicy TOPR pomagali turyście, który w rejonie Niżnych Rysów pomylił drogi i miał wypadek. Do akcji włączony został śmigłowiec, jednak do poszkodowanego ratownicy musieli dotrzeć pieszo.

Pacjentka oskarża: urodziłam na podłodze. Prokuratura i ministerstwo badają sprawę

- Na łóżku odeszły mi wody, urodziłam na podłodze. Lekarka wpadła z pretensjami, że "cóż wielkiego się stało, że mnie wzywacie" – tak poród w starachowickim szpitalu wspomina Izabela Zięba. Kobieta zgłosiła się do placówki, bo nie czuła ruchów dziecka. Medycy stwierdzili, że ciąża obumarła. Kiedy zaczęła się akcja porodowa, personel miał zignorować jej prośby o pomoc. Sprawą zajmują się prokuratura i Ministerstwo Zdrowia.

Pukali do drzwi i prosili o pieniądze, okradli mieszkańców

21-letni obywatel Rumunii został zatrzymany przez policjantów po tym jak próbował okraść mieszkańców miejscowości Świlcza (woj. podkarpackie). Do domu małżeństwa wpuścił go jego kolega, który wcześniej zapukał do drzwi prosząc o pieniądze.

Farba z lat 70., pod nią polichromia. "Namalował ją uczeń Matejki"

Polichromię, którą w latach 30. minionego stulecia wykonał Adam Giebułtowski, uczeń Jana Matejki, odsłonięto dzięki pracom konserwatorskim w drewnianym kościele w Głębowicach nieopodal Oświęcimia – poinformowała diecezja bielsko-żywiecka. Dzieło inspirowane malarstwem Diega Velazqueza było ukryte pod warstwą nieudolnie położonej kilkadziesiąt lat temu farby.

Zgubili się po słowackiej stronie Tatr, wezwali TOPR

Pogoda nie sprzyja amatorom górskich wędrówek. Niskie temperatury, śnieg i silny wiatr sprawiają, że wyjście w Tatry jest niebezpieczne. W niedzielę dwójka turystów z Polski zagubiła się po słowackiej stronie. Wezwali TOPR, na pomoc ruszyli im też słowaccy ratownicy. Zostali odnalezieni dopiero rano.

Gowin i harcerze z puszkami na Cmentarzu Rakowickim. Tradycyjnej zbiórki jednak nie ma

W tym roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie nie ma tradycyjnej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. To protest przeciwko obecnemu prawu, które pozwala, by każdy prowadził zbiórkę na wybrany cel. - Uważamy, że w dniu Wszystkich Świętych kwesta powinna być tylko na ratowanie zabytkowych nagrobków – przekonują organizatorzy odbywającej się od 36 lat zbiórki. Pieniądze są zbierane natomiast m.in. na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

Wezwał policję, bo zabrakło mu 50 groszy na piwo

Mieszkaniec Mostków (gmina Jarocin) zadzwonił na policję i poinformował, że został okradziony. Kiedy jednak na miejsce przybył dzielnicowy okazało się, ze powód wezwania jest zgoła inny. 38-latek poskarżył się stróżowi prawa, ze brakuje mu 50 groszy na piwo.

Zamknięte ulice, więcej tramwajów i autobusów. Wszystkich Świętych w Krakowie

Urzędnicy zachęcają krakowian, by ci na groby swoich bliskich przyjechali komunikacją miejską. Dlatego uruchomione zostały dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe. Sporo ograniczeń czeka natomiast kierowców. Częściowo zostaną wyłączone z ruchu główne drogi prowadzące do nekropolii lub zmieniona będzie na nich organizacja ruchu.

Nożem zaatakował ekspedientkę. Grozi mu dożywocie

Wszedł do sklepu i stwierdził, że chce kupić spodnie. Gdy ekspedientka pakowała towar, nożem kuchennym zadał jej dwa ciosy. Kobiecie udało się uciec, a napastnik został zatrzymany ulicę dalej. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu, za usiłowanie zabójstwa i rozbój grozi mu dożywocie.

Nie będzie kwesty na zabytki na Cmentarzu Rakowickim

W tym roku, pierwszy raz od 36 lat, we Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie nie będzie tradycyjnej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. To w ramach protestu w związku z tym, że od dwóch lat każdy może zgłosić zbiórkę i nie wymaga ona zgody zarządcy terenu. A to sprawia, że kwestujących jest coraz więcej. - Uważamy, że w dniu Wszystkich Świętych kwesta powinna być tylko na ratowanie zabytkowych nagrobków – mówi przewodniczący OKRK.