Katowice

Katowice

Częstochowa walczy z nielegalnym graffiti. 1000 zł za wskazanie wandala

W Częstochowie rusza kampania społeczna "POWIEDZ STOP WANDALOM" organizowana przez urząd miasta i jedną ze spółek mieszkaniowych. "Wojnę" pseudografficiarzom wypowiedział Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS. W 2014 roku pracownicy częstochowskiej spółki zgłosili policji i straży miejskiej kilkanaście przypadków niszczenia elewacji budynków.

Liderzy związkowi oskarżają: szefowa rządu nie chce prowadzić negocjacji

Liderzy związków zawodowych domagają się negocjacji z premier Ewą Kopacz. Rzeczniczka rządu Iwona Sulik odpowiada, że spotka się z nimi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. "Oświadczenie rzecznika rządu odbieramy jako odmowę spotkania ze związkami zawodowymi i dlatego jeszcze raz wzywamy panią premier do rozmów" - skomentowali wypowiedź Sulik liderzy NSZZ "S", OPZZ i Forum ZZ.

Związkowcy dają Kopacz czas do końca stycznia. "Wszyscy są w gotowości"

Związkowcy nie odpuszczają i żądają natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji z premier Ewą Kopacz. Chcą rozmawiać o postulatach, które zgłaszali 1,5 roku temu. Chodzi m.in. o podwyższony wiek emerytalny czy umowy śmieciowe. Zdecydowali utrzymać pogotowie strajkowe, a czas na rozpoczęcie rozmów dają szefowej rządu do 31 stycznia. Jeżeli premier się nie ugnie, zapowiadają strajki. Pawła Olszewski z PO odbiera kolejne żądania związkowców jako szantażowanie i terroryzowanie rządu oraz społeczeństwa.

Wysłała balonem list do Jezuska. Dostała "bagażnik prezentów"

Spełniły się marzenia autorki listu do Jezuska, który pokonując balonem prawie 300 km, dotarł aż do Częstochowy. Czeszka, 11-letnia Eliška prosiła o świąteczne prezenty. Dostała model samolotu, torbę pełną słodyczy oraz kopię Czarnej Madonny od ojców paulinów z Jasnej Góry.

"To nie jest naprawianie górnictwa". Ile porozumienie kosztuje podatnika?

To historyczne porozumienie, które zostało osiągnięte - uważa minister skarbu. - Histeryczne, bo już była histeria, że protest rozleje się na cały kraj - odpowiadają związkowcy. Rząd uważa, że w sprawie górników osiągnął sukces, a ci ogłaszają zwycięstwo. Ale ile to porozumienie kosztuje podatników? Materiał magazynu „Polska i Świat”.

Race, kamienie, butelki. Policja pokazała film z zadymy

5 rannych policjantów i 9 osób zatrzymanych - to bilans zadymy na manifestacji w Zabrzu. Demonstrację, w której uczestniczyło około 2 tys. osób, zakłóciły - według policji - grupy pijanych pseudokibiców. Sforsowali barierki ustawione przed Domem Muzyki i Tańca, i obrzucili budynek oraz funkcjonariuszy petardami i racami. Zarejestrowała to policyjna kamera.

Likwidacji kopalń nie będzie. Oto szczegóły porozumienia z górnikami

Powstanie tzw. Nowej Kompanii Węglowej zakłada m.in. podpisane w sobotę po południu w Katowicach porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Podpisały je strona rządowa i górnicze związki zawodowe. Górnicy mogą też liczyć na wyższe odprawy, urlopy przedemerytalne i gwarancje zatrudnienia.

Zajścia podczas demonstracji w Zabrzu. "Musieliśmy użyć siły"

Kilkunastoosobowa grupa, która odłączyła się od górniczej manifestacji, próbowała wedrzeć się do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie odbywała się gala przedsiębiorców. Napastnicy sforsowali ustawione przed budynkiem barierki oraz obrzucili go racami i petardami. - Musieliśmy użyć siły - poinformował rzecznik zabrzańskiej policji Marek Wypych.

Kontrola autokaru? Policja przygotowała dla dzieci "fajne" atrakcje

Zwiedzanie siedzib policji i straży pożarnej, kursy pierwszej pomocy i nauka zasad bezpieczeństwa. Dzieci wybierające się na zimowiska na Śląsku nie będą nudzić się. Funkcjonariusze z drogówki sprawdzą stan ich autokarów. Ruszyła specjalna akcja edukacyjna policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Duda ogłasza pogotowie strajkowe. "W całym kraju, wszystkie branże: energetyka, służba zdrowia"

- Wszystkie branże podjęły jednomyślną decyzję o ogłoszeniu pogotowia strajkowego w całym kraju - powiedział w piątek po posiedzeniu Sztabu Protestacyjnego NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - Oznacza to oflagowanie wszystkich organizacji związkowych i przygotowanie do akcji protestacyjnych - wyjaśnił. Stronie rządowej zarzucił nieumiejętność prowadzenia dialogu. - To już jest dyktatura, a nie demokracja - ocenił.

Przerwa w rozmowach rząd-górnicy. "Nie ma światełka w tunelu, ale jest iskierka"

- Zespół roboczy pracował bardzo merytorycznie - tak 10-godzinne rozmowy liderów górniczych związków z delegacją rządową w sprawie planu naprawczego Kompanii Węglowej (KW) ocenił szef śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz. Podkreślił, że żadne ustalenia nie zapadły, ale pojawiło się wiele "ciekawych dla obydwu stron propozycji". - Jestem pełen dobrej wiary - oświadczył z kolei pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk

Koniec procesu ws. katastrofy w kopalni Halemba. 2 lata więzienia w zawieszeniu dla byłego dyrektora

Sąd Okręgowy w Gliwicach ogłosił wyroki w sprawie katastrofy w kopalni Halemba. Najwyższą karę, trzech lat więzienia, usłyszał b. szef działu wentylacji, Marek Z. Pozostałe 16 osób, które zasiadały na ławie oskarżonych, dostały wyroki w zawieszeniu lub zostały uniewinnione. Wybuch metanu i pyłu węglowego w listopadzie 2006 r. był jedną z największych tragedii w polskim górnictwie. Zginęło 23 górników. Proces trwał ponad 6 lat.