Słowacja

Słowacja

Podczas wspólnego poniedziałkowego posiedzenia rządów Słowacji i Czech w słowackich Koszycach premierzy Peter Pellegrini i Andrej Babisz skrytykowali plany Komisji Europejskiej zakładające wzmocnienie unijnego Frontexu.

Prokurator badający sprawę zamordowania w lutym słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka potwierdził w poniedziałek, że badane są dwa tropy, z których każdy zakłada zbrodnię na zamówienie, zrealizowaną przez zawodowego zabójcę.

Liczba Rosjan, którzy nie popierają działań ZSRR w 1968 roku przeciw Czechosłowacji, spadła z 29 procent w 2013 roku do zaledwie 19 procent w marcu tego roku. Coraz więcej Rosjan akceptuje interwencję, ale przeważająca jest niewiedza - wynika z sondażu ośrodka Centrum Lewady.

Zaledwie kilka sekund dzieliło polskiego kierowcę ciężarówki od zderzenia z pędzącym pociągiem. Słowacka policja poinformowała, że Polak wjechał na tory, kiedy zamykały się zapory. Natychmiast zdecydował się jednak wyłamać szlaban i dzięki temu w ostatniej chwili zjechał z nich, tuż sprzed czoła pociągu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Słowacka policja pokazała film z monitoringu.

Tor do ćwiczeń, strzelnica i stare czołgi wewnątrz terenu otoczonego dwumetrowym murem - tak wygląda na opublikowanym przez portal Radio Wolna Europa/Radio Swoboda nagraniu założona na Słowacji baza motocyklistów z rosyjskiego nacjonalistycznego klubu Nocne Wilki. Prezydent Słowacji Andrej Kiska wyraził zaniepokojenie jej powstaniem i wezwał szefa policji do działania.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa powiadomiła w środę o ekstradycji ze Słowacji Asłana Jandijewa, którego Rosja oskarża o współudział w aktach terrorystycznych we Władykaukazie w 2006 roku. Według FSB Jandijew należał do grupy zbrojnej Szamila Basajewa.

Słowacja zdecydowała się na zakup za prawie dwa miliardy dolarów 14 amerykańskich myśliwców F-16. Ma nimi zastąpić starzejące się rosyjskie MiGi-29 - poinformowało ministerstwo obrony w Bratysławie.

Szef MSW Słowacji Tomasz Drucker w poniedziałek zapowiedział swoją dymisję zaledwie po kilku tygodniach od objęcia stanowiska. W niedzielę uczestnicy masowego protestu domagali się od Druckera, by zwolnił szefa policji po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka.