Słowacja

Słowacja

Zaledwie kilka sekund dzieliło polskiego kierowcę ciężarówki od zderzenia z pędzącym pociągiem. Słowacka policja poinformowała, że Polak wjechał na tory, kiedy zamykały się zapory. Natychmiast zdecydował się jednak wyłamać szlaban i dzięki temu w ostatniej chwili zjechał z nich, tuż sprzed czoła pociągu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Słowacka policja pokazała film z monitoringu.

Tor do ćwiczeń, strzelnica i stare czołgi wewnątrz terenu otoczonego dwumetrowym murem - tak wygląda na opublikowanym przez portal Radio Wolna Europa/Radio Swoboda nagraniu założona na Słowacji baza motocyklistów z rosyjskiego nacjonalistycznego klubu Nocne Wilki. Prezydent Słowacji Andrej Kiska wyraził zaniepokojenie jej powstaniem i wezwał szefa policji do działania.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa powiadomiła w środę o ekstradycji ze Słowacji Asłana Jandijewa, którego Rosja oskarża o współudział w aktach terrorystycznych we Władykaukazie w 2006 roku. Według FSB Jandijew należał do grupy zbrojnej Szamila Basajewa.

Słowacja zdecydowała się na zakup za prawie dwa miliardy dolarów 14 amerykańskich myśliwców F-16. Ma nimi zastąpić starzejące się rosyjskie MiGi-29 - poinformowało ministerstwo obrony w Bratysławie.

Szef MSW Słowacji Tomasz Drucker w poniedziałek zapowiedział swoją dymisję zaledwie po kilku tygodniach od objęcia stanowiska. W niedzielę uczestnicy masowego protestu domagali się od Druckera, by zwolnił szefa policji po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka.

Prezydent Słowacji Andrej Kiska skrytykował we wtorek słowackie ministerstwo spraw zagranicznych, że nie wydaliło wzorem innych państw Unii Europejskiej rosyjskich dyplomatów w reakcji na próbę otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki. Oprócz Słowacji tylko osiem krajów Unii Europejsiej nie zdecydowało się na taki krok.

Rządząca Słowacją koalicja zamierza przedstawić nowych ministrów w nadchodzących tygodniu - zapowiedział w niedzielę desygnowany na premiera Peter Pellegrini, dotychczasowy wicepremier i jednocześnie wiceprzewodniczący partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD).

Robert Fico złożył w czwartek rezygnację ze stanowiska premiera Słowacji. Misję utworzenia nowego rządu otrzymał od prezydenta Andreja Kiski dotychczasowy zastępca Fico Peter Pellegrini. Kryzys polityczny wywołało zabójstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, do którego doszło pod koniec lutego.

Partia mniejszości węgierskiej na Słowacji "MOST – HID" domaga się samorozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów parlamentarnych – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek przewodniczący tego ugrupowania Bela Bugar.