Słowacja

Słowacja

Według ustaleń think tanku GLOBSEC, w kampanii przed wyborami prezydenckimi na Słowacji na czternastu stronach na Facebooku zamieszczano materiały typowe dla rosyjskiej propagandy. Publikacje zawierały treści odnoszące się do nacjonalizmu, teorii spiskowych czy krytyki mainstreamowych mediów.

Zwycięstwo Zuzany Czaputovej w wyborach prezydenckich na Słowacji daje nadzieję siłom liberalnym w Europie Środkowo-Wschodniej i stanowi krytykę konserwatywnego nacjonalizmu w krajach tego regionu - ocenia anglosaska prasa. W sobotniej II turze wyborów Czaputova otrzymała 58,4 procent głosów i będzie pierwszą kobietą w historii Słowacji piastującą ten urząd.

Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła w niedzielę obliczenia Urzędu Statystycznego i podała, że w sobotniej II turze wyborów prezydenckich na Słowacji zwyciężyła Zuzana Czaputova, otrzymując z 58,4 procent głosów. Będzie pierwszą kobietą w historii kraju piastującą ten urząd. - Przyjmuję ten wynik z wielką pokorą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności - powiedziała Czaputova do zgromadzonych w sztabie zwolenników.

Przed drugą turą wyborów prezydenckich na Słowacji prowadzi zdecydowanie, choć jeszcze kilka miesięcy temu jej rozpoznawalność była nikła. Kim jest Zuzana Czaputova i skąd wzięła się jej popularność? Jakie były główne tematy kampanii wyborczej na Słowacji? Na pytania tvn24.pl odpowiada dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich. II tura wyborów na Słowacji odbędzie się 30 marca.

Uciekła z cyrku, popędziła ulicami, zniszczyła auto. Zebra ze słowackiego ZOO biegła dzielnicą Klokočina w mieście Nitra. Zwierzę wypuściła grupa chłopców, jako odwet za brak zgody na wejście do cyrku.

Słowacka prokuratura poinformowała w czwartek o postawieniu zarzutu zlecenia zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka biznesmenowi Marianowi Kocznerowi. Reportera i jego narzeczoną zamordowano w lutym 2018 roku. Powodem zabójstwa miała być dziennikarska praca Kuciaka.