Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Miała szpiegować przeciwko USA, wyszła z więzienia. W sobotę "poleci do Moskwy"

Maria Butina, skazana przez sąd w Waszyngtonie na 18 miesięcy więzienia za udziału w spisku przeciwko USA, wyszła w piątek na wolność. Rosjanka została przekazana służbom imigracyjnym i ma być deportowana do Rosji. - Cieszymy się, że w końcu amerykański wymiar sprawiedliwości po bardzo długiej zwłoce podjął decyzję, o którą zabiegaliśmy - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

"Twierdzą, że schwytali Jamesa Bonda, a w rzeczywistości zatrzymali Jasia Fasolę"

W czwartek sąd w Moskwie przedłużył areszt byłego amerykańskiego wojskowego Paula Whelana. Jest on oskarżony w Rosji o szpiegostwo. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny i oskarża służbę więzienną o łamanie praw człowieka. Na sali sądowej powiedział, że jeden ze strażników groził mu bronią - relacjonuje rosyjska agencja Interfax.

Rosyjskie wojska ćwiczą na masową skalę. "Nic dobrego z tego nie wyniknie"

– Nie ma symptomów, by polityka NATO wobec Rosji się zmieniła. Po prostu nie zmieniły się podstawowe parametry, które leżą u jej podłoża – mówi Robert Pszczel, polski dyplomata z kwatery głównej NATO i były szef biura Sojuszu w Moskwie. Jego zdaniem nic dobrego nie wyniknie z tego, że Moskwa, wbrew zobowiązaniom międzynarodowym, nie zaprasza obserwatorów na wielkie ćwiczenia wojskowe.

Rosjanie mają pustynną bazę do 2066 r. i chcą się rozgościć

Rosja rozbudowuje bazę lotniczą Hmejmim w Syrii - poinformowała agencja TASS. USA i ich sojusznicy twierdzą, że interwencja powietrzna Rosji w Syrii wymierzona jest w tak zwane Państwo Islamskie, ale i rebeliantów, walczących z reżimem Baszara al-Asada. Departament Skarbu USA nałożył w czwartek sankcje na trzy osoby fizyczne, jedną firmę i pięć statków w związku z dostarczaniem paliwa lotniczego dla rosyjskich sił w Syrii.

Rosjanie szukają "zaginionego" urzędnika Putina. Miał być informatorem CIA

Dane dostępne na stronach rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wskazują, że Moskwa rozpoczęła oficjalne poszukiwania urzędnika zaginionego w 2017 roku - pisze agencja Reutera, cytując rosyjską agencję Ria Nowosti. Wcześniej amerykańskie media poinformowały, że dwa lata temu służbom w Waszyngtonie udało się wyciągnąć z Rosji szpiega pracującego na wysokim stanowisku na Kremlu.

"Najpierw musimy dotrzeć do punktu, że będą możliwe wolne wybory"

Nie widzę takiego scenariusza, że Ukraina będzie namawiana do przeprowadzenia wyborów, kiedy te terytoria są nadal okupowane - oświadczył specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy Kurt Volker w wywiadzie dla ukraińskiej stacji telewizyjnej 1 plus 1. Dodał, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. - Najpierw musimy dotrzeć do punktu, że będą możliwe wolne wybory - stwierdził.

"Istnieje ryzyko wojny nuklearnej"

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł przed "rosnącym niebezpieczeństwem wojny nuklearnej". Jak stwierdził, użycie broni nuklearnej jest możliwe, nawet jeśli kraje posiadające taką broń nie chcą konfliktu".

"Wykazywał nadmierną ciekawość, ale koledzy znali go długo". Media o domniemanym agencie

Rosjanin Oleg Smolenkow, który według mediów mógł być agentem amerykańskich służb wywiadowczych, pracował na Kremlu i mógł znacząco zaszkodzić bezpieczeństwu Rosji - ocenia rosyjski dziennik "Wiedomosti". Chodzi o współpracę Smolenkowa z Jurijem Uszakowem, obecnym doradcą prezydenta Władimira Putina do spraw zagranicznych. Wcześniej amerykańskie media ujawniły, że USA w 2017 roku ewakuowały z Rosji jednego ze swoich agentów, mającego dostęp do najwyższych szczebli Kremla. Dziennik "Kommiersant" podał, że mogło chodzić o Smolenkowa.

"Koniec kariery jednego z najważniejszych źródeł CIA"

W nieujawnionej dotychczas misji Amerykanie w 2017 roku ewakuowali z Rosji jednego ze swoich agentów - informuje dziennik "New York Times". Według CNN powodem akcji była obawa o bezpieczeństwo jednego z najważniejszych źródeł CIA, mającego dostęp do najwyższych szczebli Kremla.