Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Rosjanie bardzo by chcieli "współpracować". Tylko nikt nie chce

Moskwa, krytykowana przez Zachód za rozpoczęcie nalotów w Syrii, zaproponowała współpracę wojskową. Propozycja spotkała się jednak z odrzuceniem przez Amerykanów i umiarkowanych syryjskich rebeliantów, pojawiły się również podejrzenia o manipulowanie przez Rosjan słowami Francois Hollande’a.

Tak blisko jeszcze nie byli. Rosjanie na radarze F-16

W syryjskiej przestrzeni powietrznej doszło do najbliższego do tej pory spotkania Rosjan i Amerykanów. Pilot F-16 po raz pierwszy od rozpoczęcia operacji na Bliskim Wschodzie zobaczył rosyjski samolot na swoich instrumentach pokładowych - donosi NBC News.

Irak nie chce Rosjan. Moskwa deklaruje współpracę z USA

Federacja Rosyjska zaproponowała USA nawiązanie w najbliższym czasie bezpośrednich kontaktów wojskowych w sprawie rosyjskiej interwencji zbrojnej w Syrii - oświadczył szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez rosyjskie media.

Fałszywa oferta, nowa baza, telefony z Kremla. Jak Putin ograł Obamę

Było w tym może 10 proc. konkretnych działań, reszta to PR. Sposób, w jaki Rosja wkroczyła do Syrii i jednocześnie na światowe salony, przypomina najlepsze dezinformacyjne kampanie z czasów sowieckich. Analiza ostatnich dwóch miesięcy pokazuje, jak można ograć supermocarstwo dysponując jedynie bardzo dobrą dyplomacją i manipulując przekazem medialnym.

Rosyjskie ostrzeżenie "rodem z filmu". USA chcą rozmawiać jeszcze dziś

Amerykanie starają się w trybie ekspresowym rozpocząć konsultacje z rosyjskim wojskiem, wobec nagłego rozpoczęcia przez Rosjan nalotów na Syrię. Pentagon obawia się incydentów w przestrzeni powietrznej nad pogrążonym w wojnie domowej kraju. Rozwiązaniem Rosjan miało być zażądanie od Amerykanów opuszczenia nieba nad Syrią, co rzekomo zrobili w sposób "rodem z filmów sensacyjnych". Więcej o sytuacji w Syrii w TVN24 Biznes i Świat.

"Zostawmy Putina na miesiąc samego. Stanie się wrogiem nr 1"

Czołowy komentator "New York Timesa" Thomas Friedman przekonuje, że samotna - pozbawiona wsparcia Zachodu - ingerencja Władimira Putina w Syrii zakończy się dla niego porażką i paradoksalnie skłoni go, by zaangażował się w poszukiwanie pokojowego rozwiązania, które doprowadzi do zawieszenia broni w Syrii i powstrzymania fali uchodźców.

"To agresywny krok Rosji". Waszyngton nie kryje irytacji

- Dzisiejsze wydarzenia nas zaniepokoiły. Prezydenci uzgodnili przecież wcześniej, że nasi wojskowi będą rozmawiać i usuniemy zagrożenia - stwierdził wicesekretarz obrony USA Robert Work. Decyzję Rosjan o rozpoczęciu nalotów w Syrii nazwał "agresywnym krokiem". Biały Dom i amerykańska dyplomacja deklarują, że będą uważnie przyglądać się działaniom Rosji.

Rosja zażądała od USA zaprzestania lotów nad Syrią. Waszyngton odpowiada

Rosjanie zażądali, żeby amerykańskie samoloty bojowe unikały syryjskiej przestrzeni powietrznej podczas rosyjskich misji lotniczych - oznajmił Departament Stanu USA, potwierdzając wcześniejsze doniesienia telewizji Fox News powołującej się na wysokiego rangą urzędnika USA. Relacje i komentarze na bieżąco w TVN24 Biznes i Świat a więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20.

Putin miał "znokautować" Obamę. Nie udało się

Niektóre komentarze politologów po wystąpieniu prezydentów USA i Rosji w ONZ są diametralnie różne, przeważa jednak opinia, że Władimir Putin nie zdołał przekonać Zachodu, że jest jego niezbędnym sojusznikiem na Bliskim Wschodzie.

"Wiedomosti": Putin chciał "ukryć" Donbas. Obama mu nie dał

Poniedziałkowe przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina na sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w Nowym Jorku było częścią strategii politycznej, mającej na celu zniesienie zachodnich sankcji - ocenia w dzienniku "Wiedomosti" politolog Aleksiej Makarkin.

"Myślę, że prezydent Obama zrozumiał to, co powiedział pan Putin"

"Nie porozumieliśmy się co do konkretnych etapów", ale Obama i Putin "zgodzili się kontynuować współpracę" - powiedział Siergiej Ławrow po spotkaniu prezydentów USA i Rosji. Moskwa i Waszyngton będą kontynuować rozmowy, by znaleźć kompromis w sprawie wojny w Syrii i walki z Państwem Islamskim (IS) - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie udzielonym anglojęzycznej telewizji rosyjskiej RT.

Jeden "nie ma strategii", obaj "nie mają racji"

Nie ma szans na porozumienie między USA a Rosją w sprawie wojny w Syrii, choć konflikt ten trwa od czterech lat i zginęły w nim setki tysięcy ludzi - pisze "New York Times". "Washington Post" ocenia, że Waszyngton i Moskwa nie mają dla Syrii dobrej strategii.