Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Przeleciał ponad 500 km i trafił w cel. Amerykanie przetestowali pocisk

Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 kilometrów. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF. Pekin skrytykował amerykański test, zaznaczając, że "doprowadzi do eskalacji sporów militarnych".

Szojgu stawia USA warunek w sprawie rozmieszczania pocisków

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził, że Rosja nie rozmieści nowych pocisków tak długo, jak Stany Zjednoczone będą wykazywać się podobną powściągliwością w Europie i Azji - podaje w niedzielę agencja Reutera, cytując jego rozmowę z jedną z rosyjskich telewizji.

Wybuchł "mały reaktor atomowy, o którym mówił Putin"? Trump: mamy lepszą technologię

Zapowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina z 1 marca 2018 roku dotycząca tworzenia nowego typu broni, przed którym Stany Zjednoczone nie będą w stanie się obronić może mieć pokrycie w ostatnich wydarzeniach - pisze "New York Times". Dziennik stwierdza, że amerykański wywiad bada ostatni wybuch na poligonie doświadczalnym w północnej Rosji w kontekście doniesień o tworzeniu pocisku manewrującego o napędzie nuklearnym. Wypadek skomentował prezydent Donald Trump, pisząc, że Amerykanie mają "podobną, jednakowoż, bardziej zaawansowaną technologię".

Putin ostrzega USA: opracujemy nowe pociski nuklearne, jeśli wy to zrobicie

Aby uniknąć chaosu bez zasad, musimy jeszcze raz rozważyć wszystkie niebezpieczne konsekwencje i rozpocząć poważny i znaczący dialog bez żadnych dwuznaczności - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Ostrzegł jednocześnie, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli Stany Zjednoczone zaczną to robić po tym, jak wycofały się z traktatu INF.

Nowe sankcje USA na Rosję. Moskwa: decyzja godna pożałowania

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze nakładające nowe sankcje na Rosję - informuje w piątek "New York Times". Gazeta wyjaśnia, że jest to odpowiedź na rosnącą presję ze strony Kongresu, by dalej karać Moskwę za atak na Siergieja Skripala.

Mueller przed Kongresem o słowach Trumpa: to nie jest to, co stwierdza raport

Robert Mueller, który prowadził dochodzenie w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, podczas przesłuchania w Kongresie powiedział, że nie są prawdą słowa, które powtarza Donald Trump, iż raport ekipy śledczej "całkowicie go uniewinnił". Prokurator specjalny dodał, że amerykański prezydent chciał go zwolnić, ponieważ prowadził śledztwo.

F-35 nie dla Turcji. Rosja ma propozycję

Szef rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech (Rostec) Siergiej Czemiezow zapewnił w czwartek, że firma jest gotowa dostarczyć myśliwce Su-35 Turcji, jeśli będzie ona tym zainteresowana. Wcześniej USA wyłączyły Turcję z programu zakupu amerykańskich F-35.

Rosyjski Su-27 poderwany do amerykańskiego Poseidona

Rosyjski myśliwski samolot przechwytujący Su-27 zmusił do odwrotu operujący w pobliżu południowych granic Rosji amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy bazowania lądowego P-8 Poseidon, przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych - podał TASS. Według agencji incydent może mieć związek z ćwiczeniami Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym.

"Ważny przejaw dobrej woli" Moskwy w kwestii pocisków

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa nie będzie rozmieszczać pocisków zakazanych przez układ rozbrojeniowy INF, dopóki analogiczna broń amerykańska nie pojawi się "w odpowiednich regionach".

Putin: Rosja ma wolę wznowienia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że gotów jest do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach strategicznych, o czym - jak dodał - rozmawiał niedawno z prezydentem Donaldem Trumpem w Osace. Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.

Komisja Helsińska z pierwszą w historii sesją wyjazdową. Obradowała w Gdańsku

Zagrożenie ze strony Rosji w regionie Morza Bałtyckiego wzrosło, ale odpowiedzią sojuszników z NATO jest zwiększenie zdolności obronnych - oświadczył zastępca dowódcy sił USA w Europie generał broni Stephen M. Twitty. Wziął udział we wtorek w Gdańsku w wysłuchaniu przez amerykańską Komisję do spraw Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, tak zwaną Komisję Helsińską.