Polityka powstrzymywania Rosji przez Zachód rozwija się, a rosyjska polityka reakcji na powstrzymywanie także nie stoi w miejscu. Jastrzębie po obu stronach dostały teraz więcej władzy i pełnomocnictw - pisze rosyjski dziennik "Wiedomosti".
MSZ Rosji ogłosiło we wtorek listę pięciu obywateli USA, którym zakazano wjazdu do Federacji Rosyjskiej. Według MSZ mają oni związek z legalizacją i stosowaniem tortur oraz przetrzymywaniem więźniów. Wykaz otwiera były minister sprawiedliwości USA Alberto Gonzales.
Sekretarz obrony USA i szef Pentagonu Ash Carter określił we wtorek "pięć wyzwań stojących przed Stanami Zjednoczonymi" w dziedzinie obronności. W jednej linii postawił m.in. "agresywność Rosji" i walkę z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego.
- Administracja Baracka Obamy chce czterokrotnie zwiększyć wydatki na amerykańską obecność wojskową w Europie Wschodniej - twierdzi "New York Times", powołując się na swoich informatorów. Takie mają być wstępne zapisy budżetu Pentagonu na 2017 rok. Dziennikarze nazywają to "fortyfikowaniem Europy Wschodniej przeciw Rosji".
Administracja USA rozszerzyła o kolejnych pięciu Rosjan tzw. listę Magnitsky'ego, czyli listę rosyjskich urzędników objętych zakazem wjazdu do USA i ukaranych zamrożeniem aktywów za łamanie praw człowieka. Lista liczy już 39 osób.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podczas rozmowy telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym wyraził oburzenie z powodu wypowiadanych przez władze USA opinii, że prezydent Rosji Władimir Putin jest skorumpowany.
Amerykański samolot szpiegowski RC-135U został przechwycony nad Morzem Czarnym przez rosyjski myśliwiec Su-27. Pentagon oznajmił, że Rosjanin zachowywał się „niebezpiecznie i nieprofesjonalnie” wykonując manewry tuż przy maszynie USA.
Formułowane przez przedstawicieli władz USA opinie, że prezydent Rosji Władimir Putin jest skorumpowany są oburzające i obraźliwe - oznajmił w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według Moskwy są to próby wpłynięcia na następne wybory prezydenckie w Rosji.
Opinia przedstawiciela ministerstwa skarbu USA, że prezydent Rosji Władimir Putin jest skorumpowany, "najlepiej odzwierciedla poglądy administracji" - oświadczył w czwartek na codziennym briefingu prasowym rzecznik Białego Domu Josh Earnest.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew powiedział w wywiadzie prasowym opublikowanym we wtorek, że Stanom Zjednoczonym zależy na osłabieniu Rosji, by uzyskać w ten sposób dostęp do jej bogactw naturalnych.
Działające w Rosji restauracje McDonald’s planują zrezygnować z dostaw ziemniaków z Polski - pisze dziś "Kommersant". Przedstawiciele amerykańskiego koncernu mieli odmówić komentarza na temat tego, w jaki sposób ziemniaki z nad Wisły zostaną zastąpione rosyjskimi. Wcześniej, podobne próby wykorzystania przez sieć lokalnych warzyw nie powiodły się.
Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznym zareagowało "złością" na decyzję Waszyngtonu o wycofaniu akredytacji pięciu z sześciu konsulów honorowych Moskwy w tym kraju.
Stany Zjednoczone mogą rozważyć zniesienie sankcji nałożonych na Rosję za jej udział w konflikcie na Ukrainie, jeśli Kreml będzie przestrzegał porozumienia pokojowego z Mińska - powiedział John Kerry, sekretarz stanu USA. Proces uchylenia restrykcji byłby wówczas kwestią miesięcy.
Rosja i Zachód próbują przyspieszyć uregulowanie polityczne konfliktu na wschodzie Ukrainy i znormalizować stosunki - komentuje rosyjski dziennik "Wiedomosti". Wyraża opinię, że strony demonstrują większą niż wcześniej gotowość do ustępstw.
Victoria Nuland, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy, i doradca prezydenta Władimira Putina, Władisław Surkow, przeprowadzili konsultacje dotyczące realizacji porozumień mińskich, których celem jest uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Biały Dom poinformował, że tematem rozmowy była Ukraina oraz starania o polityczne rozwiązanie kryzysu w Syrii.
W piątek wszedł w życie plan obrony Rosji na lata 2016-20, uznający rozszerzenie NATO za czynnik zagrażający jej bezpieczeństwu. Plan oskarża USA i ich sojuszników o dążenie do dominacji na arenie międzynarodowej kosztem prowadzącej niezależną politykę Rosji.
USA odnotowały "wyraźny i niepokojący" wzrost liczby doniesień o ofiarach wśród syryjskiej ludności cywilnej po podjęciu przez Rosję 30 września kampanii powietrznej przeciwko antyrządowym rebeliantom w Syrii - oświadczył we wtorek rzecznik Departamentu Stanu.
Rosyjskie interesy "obiektywnie współgrają" z interesami talibów walczących z tzw. Państwem Islamskim (IS) - stwierdził w środę specjalny wysłannik Władimira Putina w Afganistanie i dodał, że Kreml jest gotów dostarczać talibom broń.
"Mamy nowy kryzys związany z międzynarodowymi próbami zniszczenia tzw. Państwa Islamskiego. Stworzył go Kreml" - pisze Bloomberg. Wszystko za sprawą rosyjskich systemów rakietowych sprowadzonych do Syrii. Te pojawiły się wokół terenów, na których walczą wspierani do tej pory nalotami US Army rebelianci. Rosjanie namierzali amerykańskie samoloty radarami tak długo, aż Pentagon zdecydował o zawieszeniu lotów w tym rejonie.