Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Dane blisko 300 tys. byłych i obecnych klientów firmy Wonga oferującej pożyczki online mogły wyciec do sieci. To efekt ataku na serwery serwisu - podaje "The Guardian". Ostrzeżenia otrzymują też użytkownicy z Polski. - Sprawca mógł mieć dostęp do danych ok. 22 tys. klientów Wonga w Polsce - wyjaśniła firma w korespondencji z tvn24bis.pl.

Naukowi doradcy Komisji Europejskiej ocenili w wydanych rekomendacjach, że Unii Europejskiej pilnie potrzebuje wspólnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Ich zdaniem należy między innymi poprawić koordynację pracy służb w walce z przestępczością komputerową we Wspólnocie.

Oszuści wciąż aktywni - ostrzega Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jednocześnie wskazując w komunikacie, że nie ma nic wspólnego z rozsyłanymi pocztą elektroniczną wezwaniami do zapłaty za potwierdzenie wpisu do "Rejestru". Resort podkreśla, że to próba wyłudzenia pieniędzy i skierował sprawę do prokuratury.

Cyberprzestępcy w ofensywie. Tym razem na ich celowniku znaleźli się klienci PKO Banku Polskiego. "Ostrzegamy przed nowym scenariuszem oszustw z wykorzystaniem bankowości elektronicznej" - czytamy w komunikacie na stronie banku. A wszystko zaczyna się od prośby "znajomego" na popularnym serwisie społecznościowym.

Francuskie służby specjalne planują zatrudnić 600 nowych agentów specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie. Poszukiwani są absolwenci wyższych uczelni, którzy zza komputera wykrywać będą siatki terrorystyczne czy próby włamania do systemów informatycznych.

Cyberprzestępcy atakują. Tym razem na ich celowniku znaleźli się właściciele routerów. Za pomocą złośliwego oprogramowania hakerzy mogą przechwytywać ich dane, a także wykorzystywać podłączone do sieci urządzenia jako elementy botnetu - informuje zespół CERT Orange Polska.

Klienci banków muszą mieć się na baczności. mBank na swojej stronie ostrzega przed oszustami instalującymi na komputerach złośliwe oprogramowanie, które w konsekwencji pozwala na kradzież pieniędzy z konta. W komunikacie wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę.

Cyberprzestępcy uderzyli w metro w San Francisco. W wyniku ataku mieszkańcy mogli jeździć za darmo. - Wojna tych, którzy zabezpieczają systemy między tymi, którzy próbują te zabezpieczenia złamać cały czas trwa - uważa Sebastian Małycha, prezes Mediarecovery. - Takie ataki są coraz powszechniejsze - twierdzi dziennikarz technologiczny Tomasz Popielarczyk.

Jeden z operatorów komórkowych ostrzega przez fałszywymi fakturami, które trafiają do skrzynek poczty elektronicznej wielu internautów. Celem oszustów nie jest skłonienie nas do wpłaty pieniędzy na ich konto, a zainstalowanie groźnego wirusa.

Cyberprzestępcy coraz agresywniejsi. Na całym świecie ludzie stracili przez nich 126 miliardów dolarów. To najnowsze szacunki Norton, jednej z czołowych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Jak się okazuje najwięcej tracą najmłodsi i najbardziej aktywni użytkownicy sieci, bo równocześnie są oni bardzo niedbali. O szczegółach w programie "24 Godziny" opowiadała Patrycja Stockinger.