Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Kontrowersje wokół ustawy Lex pilot

W Lex pilot kluczowe jest nie tylko to, co oglądamy w telewizji. Zwłaszcza jeden artykuł budzi kontrowersje, bo daje wgląd w to, co wysyłamy przez komunikatory internetowe i w mailach. Dodatkowo daje wiedzę, gdzie wtedy byliśmy. Barbara Sobska.

"Widzący kamień" jest już w Polsce i jest za darmo. Na razie

Palantir, amerykańska korporacja zajmująca się analizą danych dla wojska i wywiadu, dostarcza oprogramowanie polskiej administracji. Na razie robi to za darmo. Do tej pory wiadomo było o jej współpracy z kancelarią premiera. Ale, jak wynika z ustaleń tvn24.pl, podmiotów korzystających z technologii Palantira jest więcej.

Służba ojczyźnie jak gra komputerowa? Tak Polska rozwija cyberwojsko

Powołane w lutym Wojska Obrony Cyberprzestrzeni prowadzą rekrutację wśród specjalistów IT, budują "cyberbroń" i w 2022 r. dysponowały budżetem 1,2 mld zł. Ale czy hierarchiczna i oparta na dyscyplinie robota w budżetówce przyciągnie komputerowych geeków? Czy polska armia ma realne zdolności militarne w sieci, czy na razie tylko "paraduje z cyberbronią" tak, jak defiluje się z nowymi czołgami i karabinami?

Producent Pegasusa liczy na pomoc Netanjahu. Czy NSO podniesie się po serii skandali?

NSO Group, producent oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, liczy na swojego "wieloletniego sojusznika" Benjamina Netanjahu, który w ubiegłym miesiącu odzyskał fotel premiera Izraela. Polityczna protekcja może pomóc firmie wydobyć się z tarapatów finansowych. Jak zareaguje Unia Europejska? I czy Polska może dalej kupować systemy szpiegowskie z Izraela?