Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Pół roku (nie)poufnej korespondencji. Co dziś wiemy o aferze mailowej?

Liczone w setkach zrzuty ekranu z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka, której szef kancelarii premiera używał też do celów służbowych, krążą w sieci od prawie siedmiu miesięcy. Rządzący podważają ich prawdziwość, ale jak dotąd nie przedstawili żadnego maila, który mógł zostać spreparowany. Podsumowujemy, co obecnie wiemy o aferze mailowej.

Pytania o reakcję organów państwa na przypadki inwigilacji Pegasusem

Podobno komisja śledcza w sprawie Pegasusa nie jest potrzebna. Bo przecież jest prokuratura i może sie tym zająć. Tak uważa rzecznik rządu. I można by uważać podobnie, gdyby nie to, że prokuratura właśnie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie zhakowania telefonu prokurator Ewy Wrzosek. Maciej Warsiński.

Analitycy: Mińsk i białoruskie służby mają związki z hakerami stojącymi za wyciekiem maili Dworczyka

Bezpośrednie tropy cyberszpiegowskiej operacji, której częścią jest wyciek maili m.in. Michała Dworczyka, wiodą do Mińska i białoruskich służb - ustalili analitycy międzynarodowej firmy Mandiant, badającej cyberzagrożenia na świecie. Nie wykluczają jednocześnie, że za całą operacją "Ghostwriter", którą obsługuje hakerska grupa UNC1151, stoi Rosja. Wnioski analityków są w dużej mierze zgodne z ustaleniami opublikowanymi latem w tvn24.pl przez dziennikarki Fundacji Reporterów. Podsumowanie Anny Gielewskiej.

Kryzys w komórce odpowiadającej za cyberbezpieczeństwo Polski

Rozlewa się kryzys w zespole CERT Polska, jednej z trzech najważniejszej instytucji zajmujących się cyfrowym bezpieczeństwem kraju. Jak wskazują pracownicy tej instytucji, ich szef Przemysław Jaroszewski został zmuszony do odejścia za sprawą politycznych nacisków. Napisali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego i nie wykluczają, że również odejdą.