Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Kazuo Hirai, prezes Sony potępił atak hakerów na jego firmę, który doprowadził do wycofania z kin filmu “The Interview”. Podczas wystąpienia w czasie targów CES w Las Vegas pochwalił też pracowników, którzy postawili się cyberprzestępcom.

Jedno postępowanie administracyjne w ciągu dwóch lat i kilka spraw o wykroczenia - to prezentowane przez "Dziennik Gazetę Prawną" statystyki spraw o rozsyłanie niezamawianych informacji handlowych.

Wymiana ciosów w cyberprzestrzeni nabiera tempa. Po tym, jak kilka dni temu hakerzy zaatakowali ikonę Hollywood wytwórnię filmów Sony Pictures, wczoraj od internetu została odcięta Korea Północna. Analitycy twierdzą, że to odpowiedź Stanów Zjednoczonych, a w TVN24 Biznes i Świat zapytamy ekspertów czy to już cyberwojna?

Sony Pictures wycofała z kin film "The Interview" o fikcyjnym zamachu na przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una. To efekt gróźb hakerów - najprawdopodobniej z Korei Północnej - pod adresem zarówno widzów jak i właścicieli sieci kin. W piątek FBI formalnie oskarżyło o atak na Sony Koreę Północną. - Jest technologia, która chroni przed hakerami, ale nie jest stosowana. To człowiek jest zwykle najsłabszym ogniwem - podkreślił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Krzysztof Heller.

Anthony Noto, dyrektor finansowy Twittera opublikował w serwisie informację, w której przekonuje, że warto kupić pewną firmę. Wpis miał prywatny charakter i przez przypadek trafił do publicznej wiadomości. Ma o tym świadczyć to, że po chwili został usunięty.

Hakerzy zaatakowali amerykańskie służby meteorologiczne. W wyniku ich działań doszło do zakłóceń w przekazywaniu danych przez satelitę oraz w funkcjonowaniu kilku kluczowych stron internetowych. W efekcie firmy i wojsko nie miały dostępu do ważnych danych. Zwykle za tego typu ataki eksperci od cyberbezpieczeństwa oskarżają Rosję lub Chiny.

Specjaliści z firmy FireEye zajmującej się cyberbezpieczeństwem twierdzą, że odkryli błąd w systemie operacyjnym iOS Apple na iPady i iPhony. Ich zdaniem większość urządzeń firmy Apple jest narażona na cyberataki. Mogą zostać wykradzione wrażliwe dane, w tym hasła do kont bankowych.

Większość firm nie ma witryny, która dobrze prezentuje się w smartfonie – donosi "Puls Biznesu". Według najnowszego raportu firmy ActiveMobi - 93 proc. stron internetowych polskich małych i średnich firm słabo prezentuje się na sprzęcie mobilnym.

Samaritans Radar - tak nazywa się aplikacja, która pomaga zapobiegać samobójstwom. System łączy się z Twitterem i analizuje wpisy użytkowników. Jeżeli treści są niepokojące wysyła e-mail, aby zapobiec ewentualnej tragedii. Cel szczytny, jednak aplikacja nie spodobała się wielu internautom.

Google bierze pod uwagę interes publiczny przy podejmowaniu decyzji o usunięciu wyników wyszukiwania – mówi Agata Wacławik-Wejman z Google Polska. Członkini Rady Google Lidia Kołucka-Żuk zwraca uwagę, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE Google musi samodzielnie rozstrzygać, co jest informacją prywatną, a co publiczną.

Doniesienia o ataku hakerów na polską firmę energetyczną świadczą, że cyberprzestępców interesują informacje na temat naszego rynku energetycznego. Tego typu działania mają cechy szpiegostwa cybernetycznego - uważa ekspert ds. bezpieczeństwa Mirosław Maj.

Rosyjscy hakerzy zaatakowali jedną z polskich firm energetycznych. Dziennik "Rzeczpospolita" próbował ustalić, o jaką firmę mogło chodzić. A PwC podaje, że dwie trzecie polskich firm przyznało, że straciło pieniądze z powodu kradzieży danych.